هشدار دامپزشکی ابرکوه در مورد شیوع «آگالاکسی»

 هشدار دامپزشکی ابرکوه در مورد شیوع «آگالاکسی»
به گزارش خبر گزاری ایسنا:
سرپرست شبکه دامپزشکی ابرکوه یکی از انواع بیماری‌های شایع و خطرناک دامی را آگالاکسی خواند و از کلیه دامداران خواست برای جلوگیری از ابتلای دام‌های سبک به این بیماری واگیر، نسبت به واکسیناسیون آنها هم‌اکنون با مشارکت دامپزشکی و بخش خصوصی در حال انجام است، اقدام کنند.

«سعید امیدسالاری» ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: یکی از انواع بیماری‌های شایع و خطرناک دامی بیماری آگالاکسی است که در صورت درمان نشدن آن بسیاری از گله دام‌ها را در بر خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: عامل بیماری «آگالاکسی» باکتری مایکوپلاسما آگالاکتیه است که از علائم آن تب، بی‌حالی، بی‌اشتهایی و بی‌قراری است و عوارض آن در قطع شیردهی، آسیب به قرنیه و افزایش تلفات دامی مشخص می‌شود.

امید سالاری با تأکید بر اینکه تنها راه پیشگیری از بیماری فوق، تزریق واکسن آگالاکسی از سنین پایین یعنی بره شیری است، افزود: دامداران باید هنگام خرید گوسفند زنده و جدید، حتماً آن‌ها را قرنطینه کرده و بعد از تأیید صحت و سلامت دام توسط دامپزشک، آنگاه وارد گله گوسفندانشان کنند.

وی با اشاره به این که میزان واگیری این بیماری در گوسفند و بز به 30 تا 60 درصد می‌رسد، خاطرنشان کرد: به‌ منظور کاهش خسارات، تلفات و ضایعات دامی ناشی از بیماری نامبرده، دامپزشکی شهرستان با برنامه‌ریزی منسجم با استفاده از توان‌بخش خصوصی نسبت به مایه‌کوبی دام‌های سبک اقدام کرده است.

این مسئول ادامه داد: آگالاکسی یک بیماری مشترک انسان و دام نیست اما خسارات سنگینی بر دامداران وارد می‌کند. سقط‌جنین، لنگش، ورم پستان، چشم‌درد و تلفات بره و بزغاله از عوارض شایع این بیماری در بین دام‌های سبک است و در بیشتر مواقع به‌صورت قطع شیر دام نمایان می‌شود.

امیدسالاری در توصیه به دامداران ابراز کرد: کلیه واکسن‌ها و داروهای مورد نیاز را از مراکز مایه‌کوبی و داروخانه‌های معتبر و مورد تأیید شبکه دامپزشکی تهیه و در همه حال نسبت به سلامت تاریخ تولید و انقضاء و رعایت زنجیره سرد محصول دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com