رسوب نهاده‌ها در بنادر به دلیل عدم تخصیص ارز

 رسوب نهاده‌ها در بنادر به دلیل عدم تخصیص ارز
رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی توزیع‌کنندگان عمده نهاده‌های دام و طیور و آبزیان، گفت: واردکنندگان نهاده را وارد کرده‌اند، ولی ارزی وجود نداشته که به آن‌ها تعلق بگیرد و در حال حاضر انباشت زیادی از نهاده‌ها در بنادر وجود دارد که ارز به آن‌ها تخصیص داده نشده بنابراین در بازار نیز عرضه نمی‌شود.
درباره وضعیت روند توزیع نهاده در کشور، گفت: روند توزیع نهاده در کشور قبل از عرضه نهاده توسط سامانه بازارگاه به این صورت بود که یک صنف ۵۰ ساله به‌عنوان توزیع‌کننده نهاده در کشور وجود داشت و این صنف، واسطه‌ای بین واردکننده نهاده، تولیدکنندگان داخلی غلات و مصرف‌کنندگان یا همان مرغدار و دامدار بود که بر اساس تصمیماتی که توسط وزارت جهاد کشاورزی گرفته شد، از سیستم خارج شد.

وی افزود: این صنف به‌صورت عمده کالا را باقیمت‌های پایین خریداری می‌شود و با سود معقولی به‌صورت اعتباری در اختیار مرغدار و دامدار قرار می‌داد، بنابراین مرغدار و دامدار دغدغه‌ای برای پرداخت وجه و خریداری نهاده نداشته و عمده تمرکزشان بر روی تولید بود.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی توزیع‌کنندگان عمده نهاده‌های دام و طیور و آبزیان، گفت: طی تصمیماتی قرار بر این شد که واردکننده نهاده را، بدون وجود واسطه به مرغدار و دامدار متصل کنند و با شعار حذف واسطه، حلقه مهمی از زنجیره تولید را نادیده و از مدار خارج کردند.

حافظ بیان کرد: توزیع‌کنندگان نقدینگی زیادی در کشور داشتند و به‌صورت نقدی از واردکننده، نهاده را خریده وبه شکل اعتباری در اختیار مرغدار قرار می‌دادند، حجم نهاده توزیعی به‌قدری بالابود که این نهاده بر اساس عرضه و تقاضا با کمترین قیمت و بهترین کیفیت به‌دست مرغدار و دامدار می‌رسید همچنین ازنظر کیفی و کمی تولید بالای مرغ و تخم‌مرغ را داشتیم و این مهم زمانی حاصل می‌شود که عرضه و تقاضای نهاده در اقتصاد آزادقرار گرفته باشد

وی اظهار کرد: دولتی‌ها گفتند که همه‌چیز باید در اختیار ما باشد بنابراین بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه عملکرد زنجیره‌ی تولید، به این مسئله ورود پیدا کردند و مشکلات بوجود آمده کنونی در صنعت دامپروری و طیور نتیجه آن تصمیمات غلط است.

حافظ گفت: در سنوات گذشته زمانی که مرغدار و دامدار قصد خرید نهاده را داشت بر اساس نیاز و زمان تحویل کالای خود اقدام به ثبت سفارش می‌کرد، به‌عنوان‌مثال بر اساس نیاز خود با وجود اینکه هزینه بیشتری برای پرورش دهنده داشت ذرت زودبارشو را سفارش می‌داد و کالا‌ها به‌موقع به‌دست مرغدار و دامدار می‌رسید. همچنین بازار عرضه و توزیع نهاده کاملا رقابتی بود که نتیجه این رقابتی بودن بازار این بود که نهاده‌ها نیز با بهترین شرایط و قیمت در اختیار دامدار و مرغدار قرار می‌گرفت.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی توزیع‌کنندگان عمده نهاده‌های دام و طیور و آبزیان، اذعان کرد: در حال حاضر دیگر این شرایط وجود ندارد، زیرا عرضه و توریع نهاده‌ها منحصرا از طریق سامانه بازارگاه انجام می‌پذیرد که یک سود مشخصی برای واردکننده دارد؛ و این شرایط را ایجاد کرده است که مرغدار یا دامدار در صورت تامین نقدینگی می‌تواند خرید کند و اجبار بر این است که حتماً بار در نظر گرفته‌شده در سامانه را خریداری کند و دیگر مسائلی مانند کیفیت، نحوه ارسال، خرید اعتباری ... در اختیارمرغدار و دامدار نیست.

وی در ادامه گفت: قبلاً توزیع‌کنندگان، امور مربوط به کیفیت بار، قیمت، تاریخ تحویل، نحوه خرید نقدی یا اعتباری و ... را برای مرغدار انجام می‌دادند؛ حتی مشاوره‌هایی جهت ارتقا کیفیت مواد پروتینی داده می‌شد مانند اینکه مرغدار در ابتدای مرحله جوجه ریزی، از کدام نوع ذرت موجود در بازار استفاده کند مناسب‌تر است؛ قیمت، کیفیت و تاریخ بارگیری نیز به او اطلاع داده می‌شد و بعد اقدام به ثبت سفارش می‌کرد، حتی نیازنبود قبل از تحویل سفارش خود پولی پرداخت کند و مرغدار یا دامدار بر اساس نیاز خود می‌توانست به صورت اعتباری خرید خود را انجام دهد، ولی در حال حاضر دامداران و مرغداران برای تامین نهاده‌های مورد نیاز خود به نقدینگی بالایی نیاز دارند که تا ۶۰ الی ۷۰ درصد بار مالی کل دوره پروش را شامل می شود؛ و متاسفانه روش دیگری برای تامین نهاده‌های مورد نیاز خود ندارد، همچنین گزینه ایی جهت بررسی کیفیت و نحوه و زمان ارسال نهاده خود در اختیار ندارد.

حافظ خاطرنشان کرد: مرغداران به علت تأخیر در دریافت نهاده تخصیصی در هنگام دورۀ پرورش، مجبور می‌شوند کالای مورد نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت‌های بالاتر تهیه کرده و گهگاه پس از پایان دورۀ پرورش بار خریداری شده از سامانه به دست آن‌ها می‌رسد و ایشان مجبور می‌شوند آن را در بازار آزاد بفروشند تا جبران زیان وارد شده را انجام دهند . توزیع کننده در تمام دنیا وجود دارد و یکی از ارکان تولید است، ولی متاسفانه به خاطرمنافع عده‌ای خاص در زنجیره توزیع دست برده اند و اگر این مسئله ادامه پیدا کند به جای صادرکنندگان جزء واردکنندگان مرغ و تخم‌مرغ در دنیاخواهیم بود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com