رئیس سازمان دامپزشکی: واردات داروی دامی کاهش یافت

 رئیس سازمان دامپزشکی: واردات داروی دامی کاهش یافت
مهدی خلج در سومین همایش ملی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند افزود: این داروها عمدتا از کشورهای آمریکا و دانمارک وارد می شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین پنج کارخانه در ایران برای تولید این داروها از سازمان دامپزشکی پروانه تولید دریافت کرده اند؛ ضمن اینکه سال گذشته یکصد تن داروی دام در داخل کشور تولید شد.
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: این سازمان پیش روترین دستگاه در استفاده از سامانه های الکترونیکی است و جابه جائی محصولات دامی از طریق این سامانه انجام می شود.
خلج اظهار امیدواری کرد تا پایان شهریور سال آینده، نظارت و جابه جائی تمام کالاهای دامپزشکی با این سامانه انجام شود.
وی ادامه داد: در شاهراه الکترونیکی سامانه یکپارچه قرنطینه دامپزشکی، هر نوع دام، طیور، آبزیان، فرآورده ها و نهاده ها هنگام بارگیری براساس سامانه به صورت برخط (آنلاین) انجام می گیرد.
وی تصریح کرد: نیروی انتظامی می تواند اگر وسائل نقلیه ای، بدون برگه دامپزشکی اقدام به جابه جائی دام کنند، بار اینها را جزء کالای قاچاق به شمار آورد.
سومین همایش ملی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند با شعار ارتقاء آگاهی عمومی توسط انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران از 18 تا 20 بهمن در تالار همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برپاست.
پیشگیری، درمان و سلامت جامعه ، فناوری تولید پروبیوتیک ها ، روش های نوین در جداسازی ، تعیین ویژگی و شناسائی پروبیوتیک ها و پروبیوتیک ها در صنعت دام ، طیور و آبزیان از محورهای این همایش به شمار می آید.
پروبیوتیک ها ارگانیک های زنده در فرآورده های غذائی و مکمل ها به شمار می آیند که با داشتن باکتری های مفید، سیستم گوارشی و ایمنی بدن را حفاظت می کنند.
غذاهای عملگرا (Functional Food) یا فراسودمند، غذاهائی شبیه غذاهای متعارف و معمولی هستند اما زمانی که به عنوان بخشی از رژیم غذایی مصرف می شوند، مزایای فیزیولوژیک از خود نشان می دهند و علاوه بر خواص تغذیه ای پایه در کاهش خطر ابتلا به بیماری های سخت و مزمن هم مؤثرند. محصولاتی که به صورت بالقوه دارای خواص مفید و کمک کننده باشند، مثل غذاهای اصلاح شده یا ترکیبات غذایی مفید که در محتوایشان علاوه بر خواص تغذیه ای سنتی دارای مزایای سلامتی بخش نیز هستند هم جزء غذاهای عملگرا به شمار می آیند.
با وجود این، غذای فراسودمند می تواند غذائی طبیعی باشد یا اینکه غذائی باشد که ترکیبات سلامت بخش به آن اضافه و ترکیبات ساختمانی مضر از آن حذف شود؛در این میان، غذاهائی که یک یا چند ترکیب آن مورد اصلاح قرار گرفته است نیز عملگرا یا فراسودمند به حساب می آیند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com