باردار نگه داشتن گاوها در طول تابستان

باردار نگه داشتن گاوها در طول تابستان
به گزارش خبر گزاری بخش بین الملل ITPNews:
باردار نگه داشتن گاوها یک داستان است و باردار نگه داشتن آن ها در ماه های تابستان داستانی دیگر.
در شرایط عادی که گاو نر در زمان درست فحل با گاوهای ماده تلقیح می کند، نرخ باروری به 100 درصد می رسد. اما اگر نرخ باروری برخلاف انتظار 60 تا 80 درصد باشد، این تفاوت و کاهش نرخ به دلیل مرگ جنین به وجود می آید. بسیاری از تلفات و مرگ جنین ها در اولین روزهای رشد اتفاق می افتد، و این گاوها و تلیسه ها که جنین مرده داشته اند  19 تا 24 روز بعد دوباره فحل می شوند. از دست دادن یک دوره بارداری به این معناست که گوساله این گاوها در زمان از شیر گرفته شدن کم سن و سال تر و سبک تر از بقیه می باشد. اما، از دست دادن چرخه بارداری بعد از گذشتن چرخه فحلگی ضررهای اقتصادی نیز به همراه دارد.

برای گاوها و تلیسه های گوشتی، ناموفق بودن آبستنی معمولا بعد از 60 روز از لقاح اتفاق می افتد. اگرچه، استرس گرمایی می تواند احتمال از دست دادن آبستنی را افزایش دهد. علاوه بر آن، گوساله های متولد شده در بهار در روزهای بسیار داغ (و اغلب خشک) سال از شیر گرفته می شوند. گاوها و تلیسه هایی که در پاییز زایمان می کنند معمولا زودتر از زمان محاسبه شده و در زمانی باردار می شوند که دوره های طولانی گرما و خشکی را تجربه می کنند.

پژوهش هایی در مورد استرس گرمایی و نرخ باروری گاو در دانشگاه ایالتی اوکلاهاما انجام شده است. محققان این پژوهش ها دریافته اند زمانی که گاوها در آب و هوای نسبتا خنک زایمان می کنند اما بعد از آن در معرض آب و هوای معتدل و بسیار داغ قرار می گیرند، نرخ بارداری آن ها تا 50 درصد کاهش می یابد. به علاوه این پژوهشگران دریافته اند که جنین های گاوهای دارای استرس گرمایی کوچکتر بوده اند و بیشتر در معرض از دست دادن آبستنی در دوره های بعدی بارداری بوده اند.
حتما باید به یاد داشت که گاوها بالاترین دمایی که می توانند تحمل کنند 20 درجه پایین تر از انسان است. این بدان معناست که زماانی که ما انسان ها به علت گرما احساس ناخوشایند داریم، گاو به شدت تحت استرس قرار دارد. رطوبت نیز با افزایش شاخص گرما و محدود کردن توانایی گاو در مدیریت گرما بر مشکل می افزاید.

اضافه شدن عوامل استرس زای دیگر به استرس گرمایی این مشکلات را به وجود می آورد. برای مثال، مسمومیت با فسکو، توانایی گاو را در تحمل گرما کاهش می دهد زیرا جریان خون را زیر پوست کاهش پیدا می کند. اگر گاوها و تلیسه ها در معرض بیماری هایی قرار بگیرند که در برابر آن به خوبی واکسینه نشده اند، سیستم ایمنی آن ها می تواند از بین برود. استرس گرمایی موجب کاهش چرا و مصرف غذا می شود در حالی که خشکی هوا نیز میزان علوفه را کاهش می دهد. در سال های اخیر، خشکسالی و گرد و غبار حاصل آن – به همراه تغذیه نامناسب – نرخ مشکلات تنفسی را افزایش داده است و در نتیجه موجب از دست دادن آبستنی می شود. در موارد حادتر از دست رفتن علفزار، گاو ممکن است برگ و علف های هرز بخورد که این امر موجب از دست دادن آبستنی یا حتی مرگ خود گاو می شود.

همچنین به یاد داشته باشید که استرس گرمایی موجب افزایش آب مصرفی می شود. افزایش دمای محیط از 21 درجه سانتی گراد به 32 درجه سانتی گراد هم می تواند مصرف آب را دو برابر کند. در نتیجه باید از وجود منبع آبی تمیز، خنک و تازه اطمینان حاصل کنید. در تابستان باید به کیفیت منبع آب و میزان آن بسیار توجه کنید. افزایش مصرف آب موجب افزایش دفع اوره می شود که مواد معدنی ذخیره شده همراه آن دفع می شود. در نتیجه، علاوه بر آب، مطمئن شوید که یک مکمل معدنی مناسب به طور مرتب وجود دارد. بسیاری از گاودارها می دانند که سایه اهمیت بسیار زیادی دارد اما داشتن تعداد کمی درخت در چراگاه کافی و مناسب نیست. مطمئن شوید که تمام گله در یک چراگاه می تواند بدون آن که در یک منطقه کوچک اجتماع کنند سایه داشته باشند و جریان هوا نیز وجود دارد.

گاوها در طول ماه های تابستان ضروری است که به کار خود ادامه دهند اما مدیریت استرس گرمایی آن ها کار دشواری است. تلاش کنید تا دما را در این روزها بین 26 تا 29 درجه سانتی گراد و رطوبت را بین 30 تا 40 درصد نگه دارید. کارهای خود را با گاو تا جایی که ممکن است صبح خیلی زود شروع کنید و سعی کنید قبل از ساعت 10 صبح کارها به پایان رسیده باشد. اگر هیچ راه دیگری وجود ندارد که در این زمان کار خود را انجام دهید، سعی کنید کارها را بین ساعت دوازده شب تا هشت صبح انجام دهید؛ کار کردن بر روی گاو در زمان عصر باز هم می تواند استرس زا باشد زیرا گاو تازه گرما را مدیریت کرده و دمای بدن خود را بعد از غروب آفتاب کاهش داده است.
راه های دیگری که برای مبارزه با تاثیرات منفی استرس گرمایی بر روی بازده باروری وجود دارد که شامل تغییر فصل باروری و زایمان یا ادغام ژنتیکی برای تحمل گرما است. با این حال، کل از دست دادن بارداری تنها دغدغه بازتولید در طول استرس گرمایی نیست. کارایی جفت ممکن است پایین بیاید و قدرت گوساله نیز کاهش یابد. در نتیجه، تغییر ژنتیک یا فصل زایمان باید درنظر گرفته شود تا مشخص شود که چگونه بر محصول نهایی شما (یعنی وزن از شیر گرفته شدن، وزن سالانه یا گوشت آن) و کل بازدهی تاثیر می گذارد.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com