۹۰ میلیون دُز واکسن بیماری مارک طیور وارد کشور می شود

۹۰ میلیون دُز واکسن بیماری مارک طیور وارد کشور می شود
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور گفت: تا سه ماه آینده ۹۰ میلیون دُز واکسن بیماری مارک طیور وارد می‌کنیم.
علیرضا اکبرشاهی در همایش روز جهانی تخم‌مرغ که در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از تخم‌مرغ در سبد غذایی مردم گنجانده‌شده است، حفظ و تولید پایدار آن بستگی به فعالیت تولیدکنندگان بخش خصوصی و دولتی دارد.
وی با اشاره به اینکه وضعیت استقرار فعالان حوزه تولید تخم‌مرغ خوب نیست، گفت: یهکزار و ۸۰۰ واحد تولید تخم‌مرغ در کشور وجود دارد که از این میزان حدود یک هزار و ۱۰۰ مورد متراکم هستند، به عبارتی حدود ۷۵ درصد این واحدها در بیش از هفت استان کشور متمرکزشده‌اند.
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور تاریخ انقضای تخم‌مرغ را ۳۰ روزه اعلام کرد و گفت: به همین دلیل بحث واردات تخم‌مرغ به‌راحتی امکان‌پذیر نیست زیرا تولید این ماده غذایی فرآیند سختی دارد و به‌آسانی نمی‌توانیم واردات آن را دنبال کنیم.
اکبرشاهی با اشاره به اینکه تخم‌مرغ در پردازش کنترل بیماری‌ها نقشی مهم دارد، ادامه داد: ماهانه به چهار و نیم میلیون دُز واکسن بیماری مارک طیور نیازمند هستیم. برنامه‌ریزی بر این محور استوار است که طی دو یا سه ماه آتی ۹۰ میلیون دُز از این واکسن را وارد کنیم تا طی بازه زمانی ۱۸ ماه آینده با مشکلی مواجه نشویم.
وی انجام اقدامات لازم برای کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان را ضروری دانست و گفت: زیرا این بیماری موجب شده که طی سال‌های اخیر به‌جای صادرکننده به واردکننده تخم‌مرغ تبدیل شویم.
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور به اهمیت مقابله با بیماری نیوکاسل پرندگان اشاره کرد و گفت: این بیماری به‌طور غیرمستقیم سالیانه حدود یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به این صنعت ضربه وارد کرده است.
اکبرشاهی بابیان اینکه برای حفظ صنعت طیور و رساندن آن به تولید پایدار باید برنامه‌ریزی کنیم، افزود: ۱۳۰ واحد بسته‌بندی و آماده‌سازی در صنعت تخم‌مرغ کشور فعالیت دارند و ۱۱ واحد مجوز برای واحدهای تولید تخم‌مرغ پاستوریزه صادرشده است.
وی توضیح داد: بحث حمل‌ونقل در صنعت تخم‌مرغ بسیار مهم است به همین دلیل طبق پیگیری‌های انجام‌شده مقرر است از محل توسعه گلخانه‌ها وام با سود ۶ درصد در اختیار واحدهای مربوطه قرار داده شود.
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور با تأکید بر اینکه این سازمان برای هویت دار شدن تخم‌مرغ آمادگی دارد، گفت: همچنین این آمادگی وجود دارد تا واحدهای غیرمجاز در این صنعت شناسایی شوند
 
نظرات شما
 •  

  دکتر م زاده گفت : ۹۷/۰۷/۱۸

  با سلام متاسفانه اقایان تازه از خواب بیدار شده اند کمبود واکسن مارک در حال حاضر بلایی شده برای صنعت طیور بخصوص تخمگذار واکسن موجود نیست خبر موثق داریم که حداکثر 5 ملیون بصورت لاکپشتی داره وارد میشه با این روال و کمبود واکسن مارک بلایی بدتر از انفلوانزا در انتظار این صنعت هست بروکراسی عهد عتیق سازمان در واردات باعث این بلا شده است

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com