کنجاله سویا کمیاب شد

کنجاله سویا کمیاب شد
عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار کشور گفت: با وجود حجم بالای واردات نهاده های طیور با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی، تولیدکنندگان با مشکل جدی تامین کنجاله سویا در بازار مواجه اند که ادامه این روند نگران کننده است
 ناصر نبی پور افزود: حتی اگر کنجاله سویا یافت شود، تولیدکنندگان ناچارند هر کیلوگرم از این محصول را به قیمت چهار هزار تومان خریداری کنند که رقم بالایی است.
وی اظهارداشت: این در حالیست که ما با حجم بالای واردات نهاده های دام و طیور مواجه ایم اما مشخص نیست این نهاده ها به کجا می رود که در بازار نایاب شده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار کشور گفت: آنچه که توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور تامین و عرضه می شود کفاف 2 روز مصرف واحدهای تولیدی را می دهد و کافی نیست؛ بنابراین، تولیدکنندگان باید بخش عمده نیاز خود را از بازار با قیمت های بالا تامین کنند.
نبی پور، قیمت فعلی هرکیلوگرم ذرت را بین یک هزار و 600 تا یک هزار و 800 تومان عنوان کرد و گفت: بی برنامگی و ضعف مدیریت صحیح، تولیدکنندگان را در تامین نهاده ها با مشکل مواجه کرده است.
وی پیشنهاد داد: برای جلوگیری از احتکار و کاهش تخلف در این بخش نیاز است که دولت نهاده های طیور را در اختیار تشکل های تولید قرار دهد تا این محصولات با قیمت های مناسب و بدون واسطه به دست تولیدکنندگان برسد.

 ضرر یک هزار و 200 تومانی تولیدکنندگان
عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار ایران، گفت: با توجه به افزایش هزینه های تمام شده تولید، تولیدکنندگان به ازای تولید هر کیلوگرم تخم مرغ، یک هزار و 200 تومان ضرر می دهند.
وی افزود: اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری های کشور به قیمت 6 هزار و 400 تومان خریداری می شود؛ در حالی که باید حداکثر با نرخ هفت هزار و 500 تومان خریداری شود.
نبی پور، قیمت منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ را برای مصرف کنندگان هشت هزار و 500 عنوان کرد و افزود: این درحالیست که اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ بیش از 9 هزار و 500 تومان به فروش می رسد.
وی با بیان اینکه تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است و هیچ کمبودی برای شب عید و ایام نوروز نداریم، اظهارداشت: روزانه 2 هزار و 800 تن تخم مرغ تولید و روانه بازار می شود که بخشی از این میزان تولید به مصرف بازار داخلی می رسد و بخش دیگر باید صادر شود.
وی تصریح کرد: با توجه به حجم تولید به نظر می رسد امسال بین 150 تا 200 هزار تن مازاد تولید داشته باشیم که باید شرایط برای صادرات آن مهیا می شد؛ البته این درحالیست که در کنار حجم بالای تولید، ما با مشکل واردات تنظیم بازاری این محصول مواجه هستیم.
عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار کشور اضافه کرد: شرکت پشتیبانی امور دام چندی پیش با تعدادی از تولیدکنندگان قرارداد خرید هر کیلوگرم به قیمت 6 هزار و 700 تومان بسته که تاکنون خریدی از این مراکز تولیدی صورت نگرفته است.
به گزارش ایرنا، سالیانه 930 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و کشور در تولید این محصولات خودکفاست اما پارسال به دلیل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، واردات تخم مرغ کلید خورد.
چندی پیش قیمت هر شانه 30 تایی تخم مرغ به 24 هزار تومان رسیده بود که شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای تنظیم بازار به عرضه تخم مرغ های وارداتی با قیمت 13 هزار و 800 تومان اقدام کرد.
در ابتدای دی ماه امسال تولیدکنندگان تخم مرغ کشور در نامه ای به وزارت جهادکشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام خواستار ممنوعیت واردات تخم مرغ شدند، تا تولید به سبب کاهش قیمت، آسیب نبیند.
در پی ورود شرکت پشتیبانی امور دام کشور به موضوع عرضه تخم مرغ وارداتی با قیمت های مصوب تنظیم بازاری، قیمت این محصول در مرغداری های کشور به کمتر از هفت هزار تومان در هر کیلوگرم رسید؛ برخی کارشناسان این بخش معتقدند ادامه عرضه تخم مرغ وارداتی و کاهش قیمت، می تواند تولیدکنندگان این محصول را در حاشیه زیان قرار دهد و با حذف گله های مرغ تخمگذار آسیب جدی به این صنعت وارد شود.
اکنون هر شانه 30 تایی تخم مرغ در بازار با قیمت حدود 18 هزار تومان عرضه می شود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com