کنترل ۹۹ درصدی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال جاری

کنترل ۹۹ درصدی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال جاری
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه بیش از ۹۹ درصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال 98 کنترل شده است، گفت: این ویروس تا ۴۰ روز دیگر می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.
علیرضا رفیعی‌پور با بیان اینکه اقدامات سازمان دامپزشکی در سال‌های 97 و 98 برای کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهارداشت: سال ۱۳۹۶ با طغیان آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شدیم و به همین منظور در طرح ملی کنترل این ویروس علاوه بر اقدامات معمول شامل رصد و پایش بیماری در همه مناطق روستایی، حیات وحش و مرغداری‌های صنعتی، آموزش بهره‌برداران، شناسایی قطعی بیماری، معدوم‌سازی و مراقبت شعاع بیماری، طرح هدفمند واکسیناسیون را به مدت سه سال در این طرح ملی در سال ۱۳۹۷ اجرا کردیم.
وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این بود که این طرح بیش از ۸۵ درصد ایمنی ایجاد کند و نگران طغیان آنفلوآنزا نباشیم. این طرح بیش از میزان پیش‌بینی‌ جواب داد و این ویروس بیش از ۹۸ درصد در سال ۱۳۹۷ و حدود ۹۹ درصد در سال ۱۳۹۸ کنترل شد.
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه به صورت جزیی گزارش‌هایی از ابتلای پرندگان به این ویروس در نقاط روستایی و حیات وحش دریافت کردیم، افزود: ویروسی که در سال ۱۳۹۶ به کشور آسیب زد هنوز وجود دارد، اما امسال با توصیه‌های دامپزشکی، همکاری مرغداران، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها بیش از ۹۹ درصد این ویروس کنترل شد.
رفیعی‌پور افزود: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا حداقل ۴۰ روز دیگر به دلیل تغییرات آب و هوایی می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد؛ بنابراین به مرغداران اعلام می‌کنیم که همچون گذشته در چارچوب طرح ملی کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی‌ها عمل کنند. باید در این ۴۰ روز در حالت آماده‌باش و مراقبت باشیم.
وی ادامه داد: برای اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مجددا صنعت طیور را درگیر نکند، کمیته‌ای را در استان‌ها تشکیل داده‌ایم که شامل اعضایی از سازمان دامپزشکی، جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران تخم‌گذار کشور است. این کمیته‌ مرغداری‌ها را ممیزی می‌کند و به هر مرغداری که شرایط تولید تخم مرغ نداشته باشد، اجازه جوجه مرغ تخم‌گذار را نمی‌دهد. این ممیزی کمک بزرگی کرده است تا مرغداری‌هایی که ریسک بالای بیماری دارند، شناسایی و کنترل شوند.
رئیس سازمان دامپزشکی تصریح کرد: به‌ استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی و فارس واکسیناسیون هدفمند را توصیه کردیم؛ زیرا به دلیل تراکم طیور و تخم مرغ، ریسک بیماری در این استان‌ها بالا است و از طرفی این استان‌ها نیز در مسیر حرکت پرندگان مهاجر هستند.
رفیعی‌پور خاطرنشان کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۱۳۹۷ ویروس ترکیبی به نامH۵N۶  بود که با وجود ورود به ایران ولی در نطفه خفه شد. اگر این دو ویروس فراگیر می‌شدند امکان اختلاط ژنتیکی با ویروس H۱N۱ انسانی وجود داشت و می‌توانست بیماری انسانی را تشدید کند که کنترل شد.
 
کلمات کلیدی کنترل آنفولانزا
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com