کاهش سن و وزن مرغ های پرورشی در دستور کار جهاد کشاورزی ایلام قرار دارد

کاهش سن و وزن مرغ های پرورشی در دستور کار جهاد کشاورزی ایلام قرار دارد
معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: امسال اجرای طرح هایی برای کاهش سن و وزن مرغ های پرورشی در واحدهای مرغداری این استان در دستور کار قرار گرفته است.
مجتبی شیرخانی اظهار کرد: زمان استاندارد و جهانی برای کشتار مرغ های پرورشی 42 روزه است در حالیکه این شاخص در ایلام بیش از 50 روز است.
وی افزود: مرغ های خارج از اندازه و وزن استاندارد از کیفیت گوشت بالایی برخوردار نیستند چون بخشی از وزن این ماده پرمصرف خوراکی را چربی احاطه کرده اما با توجه به ذائقه بیشتر مردم استان ایلام، گرایش اکثر آنها به سمت استفاده از مرغ چاق و دارای وزن زیاد است.
شیرخانی یادآور شد: برهمین اساس مقرر شده پنج هزار تن گوشت مرغ با سایز 42 روزه تا پایان سال جاری به ظرفیت تولید مرغ استان ایلام اضافه شود که در صورت تحقق این طرح ظرفیت تولید مرغ هایی با سایز استاندارد در استان در مجموع سال های 94 و 95 به 55 هزار تن می رسد.
وی از جمله مزایای این طرح را کاهش ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ و نیاز کمتر به واردات اقلامی چون ذرت، سویا و سایر نهاده های دامی، کاهش مصرف حامل های انرژی با توجه به کاهش مدت دوره پرورش آن اعلام کرد.
شیرخانی همچنین بهبود کیفیت گوشت مرغ از طریق متعادل کردن دان مرغ و کاهش چربی آن، افزایش تعداد دوره های پرورش و در نتیجه کاهش هزینه های ثابت و در نهایت کاهش قیمت تمام شده و امکان صادرات محصول به بازارهای داخلی و خارجی را از دیگر ویژگی های این طرح دانست.
وی گفت: اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه کاهش سایز و وزن مرغ استان در واحدهای پرورش جوجه های گوشتی 150 میلیارد ریال تسهیلات و یک میلیارد ریال اعتبار عمرانی است.
کارشناسان تغدیه اعتقاد دارند که بالا رفتن سن مرغ مضراتی از جمله پایین آمدن کیفیت لاشه، بالا رفتن چربی محوطه بطنی، کاهش ضریب تبدیل غذایی همراه دارد.
386 واحد مرغداری با ظرفیت پرورش هفت میلیون قطعه در هر دوره پرورش در استان ایلام وجود دارد.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com