رئیس اتحادیه دامداران کشور گفت
کاهش قیمت دام زنده در راه است

کاهش قیمت دام زنده در راه است
حسین نعمتی رئیس اتحادیه دامداران کشوراز شرایط مساعد عرضه دام دربازار خبر داد و گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر و شرایط مساعد مراتع،عرضه دام نسبت به ماه‌های گذشته در بازار بهبود یافته است.
با توجه به شرایط مساعد تولید،در صورتی که از قاچاق دام جلوگیری شود،حداکثر باید ۱۰ درصد نیاز گوشت قرمز از طریق واردات تامین شود.
با وجود آنکه در ماه‌های اخیر،عرضه دام زنده به سبب برخی مسائل و مشکلات همچون قاچاق دام و خشکسالی سال‌های گذشته با محدودیت‌هایی مواجه شد،اما هم اکنون به سبب شرایط مساعد علوفه در مراتع، با افزایش عرضه در بازار روبرو هستیم که این امر تا حدی بر کاهش قیمت گوشت و کنترل بازار تاثیر گذار بوده است.
بسیاری از مسئولان بر این باورند در سال‌هایی که با ترسالی و میزان مناسب بارش روبرو هستیم، نه تنها عشایر در تامین علوفه مورد نیاز دام‌های خود مشکلی ندارند، بلکه میزان زاد و ولد دام افزایش چشمگیری دارد که در نهایت این افزایش بهره وری به سبب جلوگیری از واردات گوشت قرمز به نفع کشورماست.
با توجه به آنکه عرضه دام طی ماه‌های خرداد و تیر از سوی عشایر به اوج خود می‌رسد، از این رو کاهش مجدد قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز دور از انتظار نیست.
اگرچه بسیاری از دلالان با مطرح کردن اظهاراتی مبنی بر امتناع عشایر از عرضه دام به سبب شرایط مساعد علوفه در مراتع، قصد دارند که با بازار گرمی از کاهش قیمت جلوگیری کنند، اما رئیس سازمان امور عشایر کشور این امر را قبول ندارد.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین وضعیت عرضه دام زنده از سوی عشایر به بازار و تاثیر بارندگی‌های اخیر بر میزان عرضه دام و شرایط بازار با خبر شویم:
کاهش واردات خوراک دام ناشی از شرایط مساعد علوفه در مراتع
سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران از افزایش عرضه دام سبک خبر داد و گفت: طبق روال معمول در سال‌های که با ترسالی روبرو هستیم، میزان زاد و ولد دام و احتمال ۲ قلوزایی دام افزایش می‌یابد. وی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب و مستمر در سال زراعی جدید، عشایر در تامین علوفه مورد نیاز دام‌های خود به سبب شرایط مساعد مراتع مشکلی ندارند که درنهایت این امر بر افزایش عرضه دام تاثیر گذار است.
سلطانی ادامه داد: با توجه به آنکه مصرف علوفه دام عشایر وابسته به مراتع است،از این رو شرایط مساعد مراتع ناشی از بارندگی‌های اخیر موجب شده است تا بخشی از نیاز دامداران به واردات خوراک کاهش یابد. به گفته این مقام مسئول، کاهش تقاضا به واردات نهاده‌های دامی بر شکسته شدن قیمت و تعادل بازار تاثیر گذار بوده است.
وی با اشاره به اینکه احتکار دام از سوی دامداری‌ها و عشایر صرفه اقتصادی ندارد، بیان کرد: با توجه به آنکه دام به محض آماده شدن وارد بازار می‌شود و امکان احتکارآن وجود ندارد،از این رو مشکلی در عرضه دام نداریم.
مدیر عامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه کمبودی در عرضه دام از سوی عشایر وجود ندارد،اظهار کرد: با توجه به آنکه عشایر خود پرواربندی نمی‌کنند و دام خود را برای پرواربندی در اختیار پرواربند‌ها قرار می‌دهند، از این رو نگه داری بیش از حد دام در واحد‌ها صرفه اقتصادی ندارد.
سلطانی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد گوشت مورد نیاز از منابع داخل تامین می‌شود، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، در صورتی که از قاچاق دام جلوگیری شود، حداکثر باید ۱۰ درصد نیاز گوشت قرمز از طریق واردات تامین شود. وی با اشاره به تاثیر شرایط جوی بر عرضه دام از سوی عشایر گفت: در سال‌هایی که علوفه به میزان کافی در اختیار عشایر قرار می‌گیرد، از این رو ممکن است به سبب شرایط مساعد مراتع، دام با یک هفته تاخیر در بازار عرضه شود که این امر بر افزایش بهره وری تولید تاثیر بسزایی دارد.
عرضه سالانه ۱۰ میلیون راس دام از سوی عشایر
کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر کشور صنعت، تجارت و کشاورزی، از افزایش عرضه دام عشایر از اواخر خرداد خبر داد و گفت:با توجه به بارندگی‌های اخیر و عرضه مناسب دام، قیمت گوشت قرمز تا حدودی در بازار کاهش یافته است به طوریکه قیمت هر کیلو لاشه با کاهش ۶ هزار تومانی ۹۰ تا ۹۶ هزار تومان عرضه می‌شود.
وی افزود: شرایط مساعد علوفه درمراتع و استفاده عشایر از علوفه رایگان بر کاهش قیمت تمام شده دام تاثیر بسزایی داشته است. کرمعلی مجموع دام عشایر را ۲۴ میلیون راس اعلام کرد و گفت: براساس آمار سالانه ۱۰ میلیون راس از سوی عشایر به بازار عرضه می‌شود.
رئیس سازمان امور عشایر درباره تاثیر سیل اخیر بر تلفات دام بیان کرد: در سیل اخیر تنها یک درصد کل دام عشایر از بین رفت که این امر بر میزان عرضه و قیمت دام در بازار تاثیر چندانی ندارد. قندالی ادامه داد: با توجه به اطلاع رسانی مناسب در اکثر استان‌ها به جز گلستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، ایلام و لرستان تلفات دام نداشته ایم.
به گفته وی،با افزایش عرضه دام از ابتدای خرداد پیش بینی می‌شود که قیمت گوشت قرمز به ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان در سطح بازار برسد. این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو دام زنده را ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با افزایش عرضه، قیمت دام زنده تا حدودی در بازار تعدیل خواهد شد.
قندالی از بهبود وضعیت دام نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به بارندگی‌های مساعد اخیر، کمبودی در عرضه دام نداریم. رئیس سازمان امور عشایر کشور امتناع عشایر از عرضه دام به بازار را تکذیب کرد و افزود: اگرچه برخی افراد اظهاراتی مبنی بر امتناع عشایر در عرضه دام ناشی از وضعیت مساعد علوفه در مراتع را مطرح می‌کنند، اما این موضوع صحت ندارد چرا که عشایر به سبب نیاز به نقدینگی اقدام به عرضه دام در بازار می‌کنند.
کاهش قیمت دام زنده در راه است
حسین نعمتی رئیس اتحادیه دامداران کشور از شرایط مساعد عرضه دام در بازار خبر داد و گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر و شرایط مساعد مراتع، عرضه دام نسبت به ماه‌های گذشته در بازار بهبود یافته است.
وی افزود: با توجه به افزایش عرضه دام، قیمت هر کیلو دام زنده ۱۰ هزار و لاشه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان کاهش یافته است، ضمن آنکه پیش بینی می‌شود با ازدیاد عرضه آینده دام در بازار بهبود یابد. نعمتی قیمت هر کیلو گوساله نر را ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت کنونی دام زنده، نرخ هر کیلوگوشت گوساله در خرده فروشی‌ها نباید از ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان بیشتر باشد.
رئیس اتحادیه دامداران ادامه داد: با توجه به تاثیر بارندگی‌های اخیر در عرضه دام به بازار ناشی ازشرایط مساعد علوفه در مراتع پیش بینی می‌شود که مجدد قیمت دام زنده و لاشه در روز‌های آتی کاهش یابد. وی در واکنش به مباحث مطرح شده پیرامون امتناع عشایر از عرضه دام گفت: اگرچه در ۲ تا ۳ ماه اخیر در عرضه دام محدودیت‌هایی وجود داشت، اما در شرایط کنونی به سبب افزایش عرضه در برابر تقاضا، خریداری وجود ندارد.
نعمتی با بیان اینکه کمبودی در عرضه دام به بازار وجود ندارد، تصریح کرد: بسیاری از دلالان با مطرح کردن اظهاراتی مبنی بر امتناع عشایر و دامدار از عرضه دام قصد دارند بر افزایش قیمت‌ها دامن بزنند، در حالیکه به سبب افت قیمت دام زنده باید نرخ گوشت در سطح فروشگاه‌ها کاهش یابد، در غیر این صورت ارگان‌های نظارتی باید وارد بازار شوند.
افزایش ۷۰ درصدی عرضه دام نسبت به مدت مشابه سال قبل
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشورصنعت، تجارت و کشاورزی،از افزایش ۷۰ درصدی عرضه دام نسبت به مدت مشابه سال قبل در بازار خبر داد و گفت: با توجه به افزایش زایش‌های تولید پاییز، زمستان و بهار امسال کمبودی در عرضه دام نداریم.
وی افزود: با توجه به شرایط مساعد مراتع ناشی از بارش‌های اخیر، عرضه دام از لحاظ وزنی در شرایط مناسبی قرار دارد. این در حالی است که سال گذشته به سبب خشکسالی‌های اخیر با محدودیت‌هایی در عرضه روبرو بودیم.
پوریان از ازدیاد عرضه دام در ماه‌های آتی خبر داد و گفت: با وجود شرایط مناسب علوفه در مراتع پیش بینی می‌شود که عرضه دام از سوی عشایر در خرداد و تیر به اوج خود برسد که قطعا این امر در شکسته شدن قیمت و ثبات بازار تاثیر گذار خواهد بود.
رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور عرضه دام با نرخ ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان را تکذیب کرد و افزود: هم اکنون قیمت هر کیلو دام زنده درب دامداری بین ۳۲ تا ۳۶ هزار تومان در نوسان است و تنها دلالان در میادین به سبب بالا نگه داشتن قیمت ها، دام زنده را با نرخ ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان در میادین عرضه می‌کنند.
وی ادامه داد: با وجود عرضه گسترده دام، چوبداران دام زنده را با نرخ پایینی از دامداران خریداری و با نرخ‌های بالایی در بازار عرضه می‌کنند، در حالیکه به دلیل وجود مرتع‌های فراوان و ازدیاد عرضه دام در برابر تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت دام زنده و لاشه در ماه‌های آتی مجدد کاهش یابد.
پوریان با بیان اینکه کمبودی در عرضه دام از سوی عشایر نداریم، گفت: با توجه به افزایش تولید و حفظ گله‌های مولد، عشایر سعی می‌کنند بره‌های متولد پاییز و زمستان را به بازار عرضه کنند چرا که بسیاری از بره‌ها به سبب وزن بالای تولید خریدار ندارد.
رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور افزود: با توجه به افزایش تولید دام زنده ناشی از شرایط مساعد علوفه در مراتع گزارشی را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کردیم تا پشتیبانی امور دام به سبب ازیاد عرضه اقدام به خرید تضمینی دام از دامداران کند تا با منجمد کردن و نگه داری در سردخانه در مواقعی که بازار نیاز بیشتری دارد، اقدام به عرضه کند.
وی در پایان درباره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت بر بازار داخل تصریح کرد: سیاست دولت مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیما به واردات بر رقابتی شدن بازار در بخش لاشه و کاهش قیمت گوشت داخل تاثیر گذار بود، ضمن آنکه سیاست پشتیبانی امور دام در واردات موجب شد تا فشار کمتری به دام‌های مولد وارد شود.
 
نظرات شما
 •  

  آرش گفت : ۹۸/۰۲/۳۰

  یعنی فقط میخواهید با تیتر زدن قیمت رو بیارید پایین عشایر زحمتکش و دامداران کشور چه گناهی کردند که هزینه هاشون چند برابر شده حالا دامشونو باید به قیمت سال قبل بفروشند یعنی تو این مملکت فقط دلالها سود کنند و تو سرتولید کننده زده بشه اگه قیمت دام زنده از این هم پایینتر بیاد مطمئن باشید این تولید نیم بند هم از بین میره و اونوقت مدیرای امضا فروش و دلالهای واردات به الاف و الوف میرسند

  پاسخ...
 •  

  علی گفت : ۹۹/۱۰/۰۳

  لعنت بر هرکی که فقط چسبیده به دامدارها و هر روز قیمت دام را پایین میاره دوسال دیگه معلوم میشه دامداری هم کم کم از بین میره یعنی علنا دارن از بین میبرن وقتی خوراک دام چندین برابر شده و دام هر روز ارزونتر کی دامداری میکنه با اون همه سختی که دامداری داره دامداری تنها شغلیه که پدر آدم رو در میاره خلاقه فقط بلدن قیمت دام را پایین بیارن کل روستاهای ایران به کار دامداری مشغولند که با این اوضاع دارن خیلی‌ها را بیکار میکنن اونوقت میگن باید جلوی حاشیه نشینی شهرها گرفته بشه آخه وقتی تنها شغل روستاییان را ازشون میگیرین چه انتظاری دارین لعنت و تف به ذات کسیکه این همه تیشه به ریشه شغلدامداری و روستایی میزنه لعنت و هزاران لعنت بر جد وابادشون

  پاسخ...
 •  

  پیمان گفت : ۰۰/۱۲/۱۰

  آقا من موندم این همه اجناس خوراکی دیگه گرون شد بیست برابر چرا کسی دم نزد چرا ماشین قیمتش سر به فلک کشید.خونه هزار برابر گرون شد .طلا بیست برابر شد ن رسانه ها و نه کسی دم نزد همه گفتن دلار گرون شده ....بعدش گوشت قرمز اصلا که گرون نشده همه رسانه ها. و دولتی ها و همه مصرف کننده ها داد میزنند چرا گوشت قرمز گرون شده ...آقایون من یه دام دار ورشکسته هستم ۲۸سالمه. زن نگرفتم پدر پیر و مادر پیری دارم به والله انصاف نیست دارم بلا نسبت مثل خر زحمت میکشم خدا شاهده از جیب خودم مایه میزارم. به پیر به پیغمبر بدبخت شدم خدا شاهده

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com