پرورش مرغ بومی برای تولید گوشت سفید ارگانیک

پرورش مرغ بومی برای تولید گوشت سفید ارگانیک
فزایش بی‌اعتمادی مشتریان به بازار مواد غذایی، می‌تواند یک فرصت طلایی برای تولیدکنندگان محصولات ارگانیک یا طبیعی تلقی شود.
کافی است بدانیم که بزرگترین بهره‌برداران از بازارهای جهان، افرادی بوده‌اند که نیازهای مشتریان را دقیق‌تر شناسایی کرده‌اند. به‌عنوان مثال استفاده از آنتی‌بیوتیک و مواد شیمیایی و دارویی در برخی واحدهای صنعتی و بزرگ مرغداری باعث شده است که مشتریان اعتماد خود را به این دسته از محصولات از دست بدهند و غذاهای ارگانیک یا در اصطلاح عامه بازار ایران «محصولات محلی» مشتریان زیادی را به خود جذب کند.
این موضوع می‌تواند برای واحدهای تولیدی کوچک کسب‌وکارهای پردرآمدی را دست‌وپا کند. «پرورش مرغ بومی» یکی از مطلوب‌ترین این گزینه‌هاست. مطلوب از آن جهت که پرورش مرغ‌بومی در سطح صنعتی و مرغداری‌های بزرگ توجیه اقتصادی ندارد و در نتیجه تولیدکنندگان باتجربه و بزرگ قادر به رقابت با واحدهای تولیدی کوچک نیستند.
علاوه‌بر این مرغ بومی یا همان مرغ‌های‌محلی ایران، نوعی نژاد بسیار مقاوم به‌شمار می رود. آنها در مقابل بیماری‌ها، گرما و سرما تحمل بالایی دارند و این مزیت باعث می‌شود که ایجاد یک واحد تولیدی مرغ‌بومی نه‌تنها هزینه‌ها را کاهش ‌دهد بلکه ضرر و زیان کمتری ناشی از تلفات به همراه داشته باشد.
به جز این مقاومت نژاد بومی در مقابل تغییرات دما سبب می‌شود که بتوان در هر نقطه از کشور یک مرغداری کوچک و کم‌هزینه دایر کرد. این درحالی است که واحدهای صنعتی و بزرگ پرورش مرغ در برخی اقلیم‌ها مانند مناطق گرم و کویری زیان‌دهی بالایی دارند.
براساس بررسی‌های کارشناسی با راه‌اندازی یک واحد کوچک پرورش مرغ‌بومی که صرف‌نظر از هزینه تهیه مکان نگهداری، بین ٤,٥ تا ٦‌میلیون تومان هزینه دارد و واحد تولیدی از دوره دوم پرورش به بعد تقریبا به سوددهی خالص و صد درصد می‌رسد.
به دلیل همین مزایای مهم، بسیج سازندگی پرورش مرغ بومی را به عنوان یکی از مشاغل اشتغالزا در برنامه اقتصاد مقاومتی خود مورد توجه ویژه قرار داده است. چند سالی می شود که واحدهای بسیج سازندگی در استان های گوناگون، مرغ و خروس بومی ایران را در میان روستائیان به صورت رایگان توزیع می کنند و موجب افزایش جمعیت مرغ بومی کشور به میزان زیادی شده اند.
طی سالهای 92 تا 94، حدود 12 هزار واحد پرورش مرغ بومی با حمایت بسیج سازندگی در کشور راه اندازی شده است. در حال حاضر جمعیت مرغ بومی در کشور 2/45 میلیون قطعه برآورد شده است.
اما مزیت های پرورش مرغ بومی و نقش آن در اشتغالزایی و ثروت آفرینی، توجه بیل گیتس را که از او به عنوان ثروتمندترین مرد جهان نامبرده می شود نیز به خود جلب کرده است. بنیان گذار شرکت مایکروسافت گفته است که برای کمک به مبارزه با فقر در جهان، در نظر دارد یکصد هزار قطعه جوجه را به رایگان در میان مردم کم درآمد جهان توزیع کند.
گیتس گفته است که اهدای چند مرغ و یک خروس به یک خانواده فقیر می تواند آن را تا حد زیادی از چنگ فقر رهایی بخشد زیرا خانواده با پرورش و فروش جوجه قادر خواهد بود حدود یکهزار و دویست و پنجاه دلار در سال درآمد اضافی کسب کند.
طرح جدید بیل گیتس در یک نشست خبری در طبقه شصت و هشتم آسمانخراش جدید مرکز تجارت جهانی در نیویورک و در برابر قفس چند مرغ و خروس اعلام شد. وی از مردم خواست که به این طرح کمک مالی کنند زیرا برای اقدامی موثر در کاهش فقر، به توزیع تعداد به مراتب بیشتری جوجه نیاز است. او گفت که برای به راه انداختن "انقلاب مرغی" باید تلاش بیشتری کرد.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com