پرورش شتر مرغ و اشتغال زایی بیش از۸۰ نفر در استان همدان

دانلود
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: پرورش شتر مرغ برای بیش از ۸۰ نفر در این استان شغل ایجاد کرده است.
علیرضا قراگوزلو گفت: این سازمان ۲۰ هکتار از  منابع طبیعی را در شهرستان‌های فامنین، کبودرآهنگ و ملایر برای ساخت پرورش شتر مرغ اختصاص داده است.
او با بیان اینکه در حال حاضر ۲۴ واحد پرورش شترمرغ در استان همدان فعالیت دارد، افزود: در واحد‌های صنعتی بیش از ۲ هزار قطعه و در واحد پرواری ۳۱۵ قطعه پرورش داده می‌شود. قراگوزلو تصریح کرد: استان همدان به لحاظ تعداد واحد پرورش شترمرغ رتبه پنجم کشور دارد.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به فواید صنعتی پرورش شترمرغ گفت: تولید گوشت، چرم، روغن از ظرفیت‌های تولیدی این پرنده مفید است که ظرفیت تولید سالانه واحد‌های پرورش شترمرغ استان ۲۵۵ تن گوشت و ۱۲ هزار و ۶۰۰ قطعه جوجه است.
پرورش شترمرغ، صنعتی پرسود با اشتغال‌زایی بالاست. شترمرغ پرنده‌ای با ارزش که گوشتش برای دیابتی‌ها کاربرد دارد و تخم و چرمش در صنایع دستی کاربردی است.
آقای رضایی، کارشناس دامپزشکی با اشاره به مزایای پرورش شترمرغ می‌گوید:" این حیوان ۴۵ درصد صرفه اقتصادی دارد و از همه اجزای این پرنده همچون گوشت، پوست، پر، استخوان و تخم ان استفاده می‌شود".
سرپرست مدیریت طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان، پرورش شترمرغ را در مقایسه با سایر طیور، راحت‌تر میداند و می‌گوید:" برای این کار، سرمایه کمتری نسبت به پرورش مرغ نیاز است و کمتر هم دچار بیماری می‌شود. آقای قره گوزلو می‌افزاید:" شترمرغ تا ۵۰ سال عمر اقتصادی داشته و ارزش غذایی گوشت آن هم با کلسترول پایین‌تر از گوشت گاو و آهن و مس بالا قابل توجه است. در عین حال این پرنده برای استفاده ضایعات کشاورزی و پاکسازی محیط زیست هم ارزشمند بوده و موجودی همه‌چیز خوار است.
آقای نظرپور، کارشناس امور دامی و طیور با اشاره به اینکه شتر مرغ از پرندگانی است که سازگاری بسیاری بالایی دارد و در مناطق مختلف قابلیت پرورش دارد می‌گوید:"شتر مرغ بزرگترین پرنده‌ای است که پرورش آن در دنیا رو به افزایش است، زیرا سودآوری شتر مرغ چهار برابر گاو است و تا ۴۰ سال بارور است در حالی که گاو اینطور نیست".
 
کلمات کلیدی پرورش شتر مرغ
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com