وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان در اروپا و تجربه ما

وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان در اروپا و تجربه ما
براساس تجارب سالیان اخیر و با در نظر گرفتن آثار اقتصادی و اجتماعی ورود و شیوع ویروس‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیز خطرات احتمالی بعضی از این ویروس‌ها برای جامعه انسانی مبارزه با ورود و انتشار آن یک فعالیت فرا سازمانی است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عبدالحمید شوشتری عضو هیئت علمی و رئیس آزمایشگاه آنفلوانزای پرندگان مؤسسه رازی در مقاله‌ای با عنوان «وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اروپا و تجربه ما» بیان داشت: اروپا سال 2014 را با چند وقوع ویروس های آنفلوا‌نزای فوق حاد طیور(تحت تیپ H5N8) به پایان رساند.
تاکنون این وقوع ها در کشور های آلمان، هلند، بریتانیا و ایتالیا گزارش شده است. از این رو اروپایی‌ها تدابیر شدیدی اتخاذ کرده‌اند تا از انتشار این ویروس بصورت یک همه‌گیری جلوگیری بعمل آورند و البته آنها تجارب بسیار ارزنده‌ای در مورد مبارزه با ویروس فوق حاد آنفولانزا طیور(تحت تیپ H5N1) دارند.
جالب اینکه منشا اصلی ویروس فوق حاد آنفلوا‌نزای کنونی (تحت تیپ H5N8) از آسیا است . اولین وقوع در کشور کره جنوبی در ژانویه 2014 (دی ماه 1392) در این کشور گزارش شد. چندی نگذشت که این ویروس در این کشور به صورت همه گیری گسترش پیدا کرد.
با اینکه اروپایی ها متوجه شده اند ویروسی که به اروپا راه پیدا کرده است، با ویروس‌های کره جنوبی منشا یکسانی دارند ولی تاکنون چگونگی راه‌یابی این ویروس به اروپا مشخص نشده است چون خط مهاجرتی مستقیمی بین جنوب شرق آسیا و اروپا غربی وجود ندارد.البته احتمال مهاجرت استثنائی گروه محدودی از پرندگان در این مسیر گرچه غیرممکن نیست ولی بسیار نادر است.
بصورت کلی پرندگان مهاجر در فصل تابستان در مناطق شمال(مرتفع و سرد) بخصوص مناطق سیبری به تکثیر و تزاید می‌پردازند و برای زمستان گذرانی به مناطق کم ارتفاع مثل آسیای جنوب شرقی و اروپا و آفریقا می روند. کشور ما هم در این مسیر قرار داردو هر ساله گزارشهای متعددی از ورود این پرندگان به کشور در رسانه ها منتشر میشود.
تاکنون دو وقوع از آنفولانزای فوق حاد در کشور در سالهای 1386(2007) و 1389(2010) گزارش شده است. بررسی ها نشان می دهد، احتمال ورود ویروس ها به کشور در هر دو مرحله مهاجرت (رفت وبرگشت) وجود دارد و با توجه به این تجارب تمهیداتی ذیل در کشور ملحوظ شده است:
سازمان دامپزشکی بعنوان متولی اصلی مبارزه هر ساله در اواخر تابستان و اوایل پائیز طرح پایش (ردیابی) ویروس‌های آنفولانزا را در سراسر کشور انجام می دهد. خوشبختانه با توجه به تجارب گران‌بهای سالهای اخیر، هر ساله این طرح موفق تر انجام می شود.
با توجه به اینکه کشور در مسیر هر دو مرحله رفت و برگشت پرندگان است، به نظر می آید پایش کنونی فقط می‌تواند مهاجرت پرندگان از منطقه سیبری به مناطق جنوبی را پوشش دهد، لذا برای برگشت از مهاجرت پرندگان بخصوص از جنوب شرقی آسیا بایستی چاره دیگری اتخاذ کرد که در این خصوص انجام پایش بهاره حد اقل در استانهای پر خطر مثل گیلان ، مازندران و گلستان پیشنهاد می شود  گرچه هیچ گاه امکان ورود ویروس به صفر نمی رسد و باید فعالانه و در طول سال موارد مشکوک رصد شوند.
2-  سازمان محیط زیست نیز با توجه به ضرورت های فوق الذکر و نیز دغدغه های زیست محیطی، مبادرت به منع شکار و صید کرده است که بی شک کاری ارزشمند است. با این همه خبرهای غیر رسمی حاکی از فعالیت شبکه های زیر زمینی و احیانا رو زمینی از شکار و فروش پرندگان مهاجر است. با توجه به واقعیت های اجتماعی به نظر می رسد کنترل و هدایت روند شکار می تواند روش واقع بینانه تری می باشد.
گر چه در مطالب نگاشته شده فقط از دو ارگان در این زمینه نام برده شد، ولی برای اساس تجارب سالیان اخیر و با در نظر گرفتن آثار اقتصادی و اجتماعی ورود و شیوع ویروس های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیز خطرات احتمالی بعضی از این ویروس ها برای جامعه انسانی ، مبارزه با ورود و انتشار آنها یک فعالیت فرا سازمانی است .
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com