نیاز سالانه 180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان

نیاز سالانه 180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان
یک مقام مسئول گفت: سازمان دامپزشکی سالانه 140 تا 180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان برای واکسینه شدن طیور نیاز دارد.
علیرضا اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از واردات 30 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان خبر داد و گفت:  تاکنون 20 میلیون دوز از این میزان برای واکسینه شدن 8 میلیون و 700 هزار پرنده مورد استفاده قرار گرفته است و 10 میلیون دوز مابقی در حال انجام کارهای آزمایشگاهی است که به محض اتمام، واکسیناسیون طبق برنامه صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی سالانه 140 تا 180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا نیاز دارد، افزود: با توجه به مشکلی که در تأمین واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان داریم و هر کشوری توان ساخت آن را ندارد، از این رو واردات آن مستلزم سفارش از قبل است.
اکبرشاهی از صدور مجوز 150 میلیون دوز واکسن برای سال جاری خبر داد و گفت: براین اساس شرکت‌های واردکننده فراخور وضعیت، واردات را انجام می‌دهند.
این مقام مسئول ادامه داد: براساس برنامه ریزی سازمان دامپزشکی، ماهانه 10 تا 15 میلیون دوز واکسن جهت واکسینه شدن طیور وارد کشور می‌شود.
وی درباره آخرین وضعیت آنفلوانزا حاد پرندگان در کشور افزود: تاکنون 2 کانون در استان چهارمحال و بختیاری و یک کانون در استان مازندران به بیماری آنفلوانزا حاد پرندگان مبتلا شده و در حال معدوم سازی گله‌های خود است.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور از کاهش بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت:با ادامه روند کنترل بیماری در سال جاری انتظار می رود که از   انفجار شیوع بیماری همانند سال گذشته خبری نباشد.
اکبرشاهی ادامه داد: در فاز اول برنامه واکسیناسیون استان های تهران، قم، البرز و قزوین و در فاز دوم آذربایجان شرقی و اصفهان و فاز سوم مزارع مرغ مادر استان های مازندران، گیلان و گلستان اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون پولت‌های جوجه‌های جوان یک ضرورت به شمار می‌رود، بیان کرد: پولت جوجه‌های جوان قبل از رسیدن به مرحله تولید باید واکسینه شوند و هم اکنون این امر در استان اصفهان عملیاتی شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه مرغداران استان آذربایجان شرقی از واکسینه شدن پولت جوجه‌های جوان استقبالی نکردند، افزود: در حال رایزنی با مرغداران این استان هستیم تا با واکسینه شدن جوجه ها خطر ابتلا به بیماری به حداقل برسد.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های در پایان طی توصیه ای به مرغداران تصریح کرد: اطلاع رسانی به موقع و سریع مرغداران  مبنی بر تلفات و افت مصرف دان در واحد ها و همچنین رعایت مسائل امنیت زیستی از سوی مرغداران در کنترل بیماری تاثیر بسزایی دارد
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com