نشست نهاده های دامی ۴۲۰۰ تومانی در بازار سیاه

دیشب در برنامه زنده گفتگوی وِیژه خبری که در خصوص اوضاع و احوال نابسامان نهاده های دامی و اطلاعات بازارگاه بود مسئولین مربوطه شرکت داشتند و نظرات متعددی را بیان می کردند. اهم آنها به شرح ذیل می باشد:

گفته های آقای مرتضی رضایی، معاون اموردام وزارت جهاد کشاورزی
- تخلف در بخش نهاده‌های دامی وجود دارد و این تخلفات را باید دستگاه‌های نظارتی پیگیری کنند.
- ماه گذشته به دامداران و مرغداران ۸۵۰ هزار تن ذرت فروختیم و وضع بسیار خوب است
- این مقدار نهاده برای حمل به ۴۰ هزار تریلی نیازمند است و وزارت جهاد کشاورزی چطور می‌تواند خروج این تعداد تریلی را از گمرک، فیزیکی کنترل کند ؟
- اطلاعات سامانه انبارها ناقص است
- برای برخورد دستگاه نظارتی، اطلاعات ناقص است
- اگر وزارت جهاد کشاورزی نداند در انبارهای وزارت صمت یا گمرک چه می‌گذرد چطور می‌تواند موضوع نهاده‌های دامی را کنترل کند ؟

گفته های آقای علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت ( صمت )
- سامانه بازار گاه به سامانه جامع توسعه تجارت خیلی مربوط نیست و باوجود اینکه برای کنترل تعهدات وارد کننده مصوباتی وجود دارد تبادل اطلاعات بین گمرک و جهاد کشاورزی انجام می‌شود و روال از طریق سامانه جامع توسعه تجارت انجام نمی‌شود.
- از واردکننده نهاده‌های دامی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در مرحله ثبت و سفارش تعهد می‌گیریم که کالا بر اساس ضوابط وزارت جهاد در سامانه بازار گاه عرضه شود و گمرک از وزارت جهاد کشاورزی استعلام می‌کند که آیا وارد کننده کالا را سامانه بازار گاه اعلام کرده است تا اجازه دهد کالا ترخیص شود.
- تبادل اطلاعات، مکتوب بین گمرک و وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود و کنترل سیستمی در آن وجود ندارد.
- ممکن است کارشناس گمرک بیش از آنچه وارد کننده کالا اظهار کرده است کالا ترخیص کند.
- بخشی از اطلاعات گمرک ناقص است نامه نگاری کرده‌ایم که اطلاعات سامانه بازار گاه به سامانه جامع تجارت بازگردد.
- تلاش کردیم بر نهاده‌های دامی نظارت کنیم اما کامل محقق نشد!
- اطلاعات تجارت خارجی، شفاف در بازار گاه قرار می‌گیرد، اما اطلاعات تجارت داخلی ناقص است.
- اطلاعات ترخیص گمرک با نقص و تأخیر فرستاده می‌شود
- از ابتدای سال تاکنون ۲۹ هزار بازرسی از انبارها داشته ایم که ۳ هزار پرونده تشکیل شده و ۸۰۰ میلیارد تومان پرونده به سازمان تعزیرات ارسال شده است.
- به انبارها می‌گوئیم چرا اطلاعات را در سامانه جامع توسعه تجارت ثبت نکرده اید، اما متوجه می‌شویم آن‌ها اطلاعات را در سامانه انبارهای گمرک ثبت کرده اند.
- تا زمانی که موازی کاری گمرک در انبارداری حذف نشود مشکل وجود خواهد داشت.
- رئیس جمهور نامه داده است که همه انبارها به سامانه جامع انبارها متصل شوند پس مصوبات مربوط به انبارهای شرکت‌های عمومی و مناطق آزاد و بندری که کالاهای گمرکی نگهداری می‌کنند چیست؟
- اگر سامانه‌ها به یکدیگر وصل شوند تخلفات بسیار کم می‌شود، زیرا ممکن است در مکاتبات بین گمرک و وزارت جهاد، کالا از مسیر خارج شود.

گفته های آقای روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران
- مقصد نهایی یکسری از کالاها تغییر می‌کند و نظارتی از سوی وزارت صمت نیست!
- سامانه انبارهای گمرک از ۲۱ اسفند ۹۸ بر اساس توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت دیگر مسئولیتی ندارد و مسئولیت با سامانه جامع انبارهاست.
- ترخیص کالا، قفل سیستمی شده است و سامانه جامع انبارها و گمرک زمانی می‌توانند کالا را ترخیص کنند که سامانه جامع انبارها، انبار مورد نظر را تأیید کند.
- شرط ترخیص کالا ثبت انبار در سامانه جامع انبارهای وزارت صمت است و سامانه گمرک انبارداری نیست بلکه کار حسابرسی و ترخیص را انجام می‌دهد که اگر وزارت صمت این اطلاعات را نیز به ما بدهد دیگر نیازی به این سامانه نداریم.
- از ۲۹ خرداد سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی، فیزیکی به کسانی که ثبت کالا می‌کردند مجوز ترخیص می‌داد، اما ابتدای دی موضوع قرنطینه در سامانه جامع گمرک به معنای تأیید سامانه بازار گاه شده است.
- پس از خروج کالا از گمرک اطلاعات سامانه جامع توسعه تجارت و سامانه جامع انبارها داده می‌شود و به زودی سامانه جامع تجارت به سامانه جامع انبارها متصل می‌شود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com