ناکارآمدی نظام توزیع صنعت طیور

ناکارآمدی نظام توزیع صنعت طیور
تصویر:علی اکبر مهرفرد - معاون وزیر جهاد کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی: نظام توزیع،​­ ناکارآمدی هایی دارد و به گونه ای است که کالا دست مصرف کننده واقعی نمی رسد
علی اکبر مهرفرد در همایش راهکارهای تحول کسب و کار در صنعت طیور افزود: نظام توزیع،​­ ناکارآمدی هایی دارد و به گونه ای است که کالا دست مصرف کننده واقعی نمی رسد و فرآیندهایی را طی می کند که بسیاری از این فرآیندها ناشناخته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: هر چقدر بتوانیم فرآیندهای نظام توزیع را ردیابی و شناسایی کنیم به همان میزان در نظام توزیع موثر خواهد بود.
وی با اعلام حمایت از ورود فناوری به صنعت طیور گفت: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه شود بازار نهاده ها و محصولات کشاورزی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بخش تولید پیشرفت های خوب و چشمگیری داشته و داریم،­ افزود: در همین صنعت طیور فارم هایی داریم که با مشابه های خارجی خود برابری می کند.
مهرفرد اضافه کرد: در بخش تولید در سایه تلاش ها و ورود فناوری، شرایط بسیار مناسبی در تولید محصولات در برخی قسمت ها داریم اما در بسیاری از بخش ها نیاز به تغییر ساختار تولید وجود دارد.
وی گفت: در بخش بازار نهاده های کشاورزی و نیازهای مربوط به آن، مشکلات فراوانی به ویژه در بحث ساماندهی فرآوری، بازار رسانی و بازاریابی داخلی و خارجی محصولات کشاورزی و جلوگیری از ضایعات این محصولات وجود دارد که در این بخش ها باید کارهای فراوانی صورت گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی به شکل گیری بازارهای نوین جهانی و توسعه آن اشاره کرد و افزود: این بازارها مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند و توسعه فناوری می تواند نقش محوری در توسعه بازارهای کشاورزی داشته باشد.
وی گفت: صنعت طیور یکی از صنایع بزرگ ایران است که سرمایه گذاری های زیادی در آن انجام شده است.
مهرفرد با بیان اینکه بیش از 20 هزار واحد مرغداری مرغ تخم گذار و گوشتی در کشور فعالیت می کنند، افزود: بخش عمده نهاده ها و خوراک طیور وارداتی است و سالی 7 و نیم میلیون تن ذرت وارد کشور می شود.
وی با اشاره به اینکه 85 درصد ذرت مورد نیاز صنعت طیور وارداتی است، گفت: حدود 4 میلیون تن دانه سویا وارد کشور و بعد به کنجاله تبدیل می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی علت واردات ذرت را اقلیم ایران بیان کرد و افزود: کشت ذرت یک کشت تابستانه است و آب زیادی نیاز دارد بنابر این در الگوی توسعه کشاورزی ایران قرار نگرفته است.
مهرفرد با بیان اینکه ذرت و کنجاله سویا تا حدودی در کشور تولید می شود، گفت: 90 درصد مصرف طیور کشور در این نهاده ها به واردات متکی است.
وی ظرفیت تولید مرغ در کشور را 3 میلیون تن بیان کرد و افزود: مصرف ما 2 میلیون و 100 تا 2 میلیون و 200 هزار تن است و اگر این صنعت با ظرفیت کامل فعالیت کند مازاد تولید خواهیم داشت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال هایی که آنفلوانزای مرغی در کشور نبود 100 هزار تن صادرات داشتیم که شیوع این بیماری ضربه ای به این صنعت وارد کرد به گونه ای که سال گذشته 25 میلیون قطعه مرغ به علت این بیماری از بین رفت که این رقم حدود 40 درصد مرغ تخم گذار کشور را شامل می شود.
مهرفرد با بیان اینکه این بیماری لطمه بزرگی وارد کرد، ادامه داد: به همین علت ما در مقطعی مجبور به واردات شدیم.
وی گفت: در تخم مرغ نیز حدود­900 هزار تن تولید داریم که مصرف کشور در همین حدود است­البته حدود 70 تا 80 هزار تن در سال های غیر آنفلوانزا و در شرایط عادی صادرات داریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه شرایط مناسبی از این جهت نداشتیم افزود: وضع ما رو به بهبود و تولید رو به افزایش است.
مهرفرد گفت: با وجود اینکه امسال نیز 2 میلیون قطعه مرغ به علت آنفلوانزا از بین رفته اما این بیماری در حال حاضر کنترل شده است.
وی صنعت طیور را صنعت مهمی در کشور دانست و افزود: این صنعت در خصوص تأمین پروتئین­ جمعیت ایران و بخشی از محصولات صادراتی نقش مهمی را ایفا می کند.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: این صنعت علیرغم پیچیدگی هایی که در آن وجود دارد اما با برنامه ریزی مناسب می توان این صنعت را به سر منزل مقصود رساند.
مهرفرد افزود: بروز یک خطای کوچک در این صنعت باعث کاهش تولید و افزایش قیمت و نارضایتی مصرف کنندگان می شود.
وی ورود فناوری به صنعت طیور را مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از تنگناهایی که ما در نظام توزیع داریم آن است که بتوانیم با بروز شرایط نامناسب برای اقتصاد کشور و اختصاص ارز دولتی به این صنعت، این کالا با همان ارز تمام شده دولتی در خدمت نظام توزیع قرار گیرد.
مهرفرد با اشاره به تحریم های ظالمانه کشورمان ادامه داد:​ در شرایط کنونی باید در زمینه هایی که دچار کمبود هستیم با استفاده از فناوری بتوانیم توزیع مناسبی داشته باشیم و از حیف و میل کالا و سوءاستفاده های احتمالی جلوگیری کنیم.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com