موفق به صادرات تنها ۲۰ هزار دام شدیم

موفق به صادرات تنها ۲۰ هزار دام شدیم
به گزارش خبر گزاری ایلنا:
رئیس شورای تامین دام کشور خاطر نشان کرد: مردم توانایی خرید گوشت بالای 150 هزار تومان را ندارند و پیش‌بینی می‌شود در سال جدید نرخ گوشت بالاتر از این شود. بنابراین این حجم از دام با بازار ناقص روبه‌رو خواهد شد و باید بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شود.

با اشاره به بالا بودن حجم زایش‌های  پاییز، گفت: دام قابل توجهی آماده عرضه است که باید برای آن بازار ایجاد کرد و نباید با صادرات قطره‌ای مشکلاتی که امسال و سال گذشته با آن دست به گریبان بودیم را تکرار کنیم.

وی با اشاره به حجم بالای دام در دامداران، تصریح کرد: نیمه دوم بهار و تابستان همواره برای دامداران سخت است چراکه همواره در این مقطع دامداران با کم آبی و کاهش مراتع  دست به گریبان هستند به نظر من با فرافکنی در زمینه کاهش دام داخلی نباید مانع خروج آن شد.

پوریان با بیان اینکه بخشی از این دام باید صادر و بخشی از آن جذب بازار داخلی شود، گفت: قیمت بره نر کشتاری کیلویی 65 هزار تومان است و قیمت لاشه آن کیلویی 140 هزار تومان و واحدهای صنفی با احتساب 10 درصد سود آن را به مصرف‌کنندگان عرضه می‌کنند. هدف دامداران گرانی در روزهایی که تولید به سختی انجام می‌شود نیست، تولیدکنندگان هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند این هزینه‌ها باید محاسبه شود تا هزینه هر کیلوگرم گوشت برای دامدار صرفه اقتصادی داشته باشد.

پوریان ادامه داد: فضای بازار، قیمت گوشت را بالا برده است جدای از اینکه از این افزایش نرخ سودی عاید دامداران نکرده است. میانگین قیمت بره نره کشتاری کیلویی 60 هزار تومان است این قیمت انگیزه را برای تولید دامداران کاهش می‌دهد.

وی جو را اصلی‌ترین نهاده دام‌های سبک معرفی کرد و افزود: باید قیمت جو به‌گونه‌ای باشد که دامدار توانایی خرید خوراک دام را داشته باشد. نهاده‌های دولتی به همه دامداران نمی‌رسد و دربسیاری از مواقعه سهم دامداران ناچیز است بنابراین انتظار داریم که قیمت‌ها سروسامان بگیرد.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام تصریح کرد: ابلاغیه‌هایی برای خرید حمایتی دام‌های مازاد از سوی وزارت کشاورزی صادر شده است. حجم مازاد دام سبک آماده کشتار، بالای 2 میلیون راس بود این در حالیست که خرید حمایتی حدود 200 هزار راس شد. برای صادرات نیز 250 هزار راس دام تعریف شد اما موفق به صادرات 20 هزار راس دام هم نشدیم چرا که پروسه و کاغذبازی صادرات در کشور طولانی و زمان‌بر است.

پوریان با بیان اینکه مشکلات جمعیتی در بخش دام همچنان وجود دارد، افزود: جمعیت بالای گله علاوه بر هزینه پرواری هزینه‌های بهداشتی را به دامداران نیز تحمیل می‌کند و دامدار در شرایط فعلی امکان نگهداری دام در حجم بالا را ندارد.

وی با اشاره به بالا رفتن میزان عرضه دام تا تابستان سال آینده، گفت: بازار داخلی توانایی جذب صددرصدی این حجم دام را ندارد حتی اگر طرح‌های حمایتی نیز ورود کند.

به گفته این فعال اقتصادی؛ مردم توانایی خرید گوشت بالای 150 هزار تومان را ندارند و پیش‌بینی می‌شود در سال جدید نرخ گوشت بالاتر از این شود بنابراین این حجم از دام با بازار ناقص روبه‌رو خواهد شد و باید بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شود.

پوریان در پایان با اشاره به شیوع مجدد بیماری کرونا، گفت: شیوع سویه جدید کرونا میزان مصرف را در واحدهای پرمصرف به دلیل تعطیلی تقلیل خواهد داد و دوباره با انباشت دام در سال آینده روبه رو خواهیم بود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com