مشکلی در تأمین نهاده‌های دامی نداریم

مشکلی در تأمین نهاده‌های دامی نداریم
ورناصری گفت: با توجه به افزایش چشمگیر واردات خوراک دام و طیور، مشکلی در تأمین نهاده‌های مورد نیاز در ماه‌های پیش رو وجود ندارد.
حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام درباره وضع تأمین خوراک دام و طیور اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، میزان واردات و تأمین نهاده‌های تولید افزایش چشمگیر و قابل توجهی نسبت به همین بازده زمانی در سال گذشته داشته است که در برخی موارد به بیش از ۲۵ درصد هم می‌رسد. این حجم واردات انجام شده به واسطه پیش‌بینی‌های بود که در پی تحریم‌ها صورت دادیم و توانسیتم اثر آن را به حداقل ممکن برسانیم.
وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون شرایط خاصی را پشت سر گذاشتیم که می‌توان به مشکلات ناشی از حمل و نقل کالا از بندر امام خمینی اشاره کرد که البته با تدابیر اندیشه شده از روی شرکت پشتیبانی امور دام عملا مرغداران و دامداران این مشکلات را احساس نکردند.
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور ادامه داد: به طور معمول روزانه بیش از ۲۵۰۰ دستگاه تریلی خروجی بندر است که عمدتا شامل انواع غلات و خوراک دام و طیور است. اما این تعداد خروجی تریلی در مقطعی از مهرماه به حداقل ممکن رسیده بود و در آن مقطع برای حل این مشکل از محل ذخایر استانی استفاده کردیم که نیاز تولیدکنندگان را تامین کنیم.
ورناصری درباره وضعیت عرضه گوشت مرغ و قرمز منجمد و گرم تنظیم بازاری اظهار کرد: عرضه گوشت مرغ و گوشت قرمز منجمد و گرم تنظیم بازاری تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت که با نرخ مصوب خواهد بود؛ به عنوان مثال هر کیلوگرم گوشت گوساله، تنظیم بازاری ۲۸ هزار تومان، هر کیلو گرم گوشت مرغ گرم ۱۱۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوشت قرمز گرم به صورت لاشه حدود ۴۲ هزار تومان خواهد بود.
وی درباره نوسان قیمت در بازار خوراک دام و طیور و  محصولات پروتیئنی تصریح کرد: نرخ ارز اختصاص یافته به واردات خوراک دام و طیور در فروردین ماه سال گذشته، ۳۲۵۰ هزار تومان بود که در اسفندماه پارسال، به ۳۷۰۰ و در فروردین ماه به سال جاری به ۴۲۰۰ رسید و این نرخ تاکنون تغییر نکرده است و بخشی از دلیل افزایش قیمت این کالای اساسی، ناشی از تغییرات نرخ ارز رسمی کشور بوده است.
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور ادامه داد: البته این کالا‌ها تا به دست مرغداران و دامداران برسد، نه تنها کرایه حمل می‌خورد که دو نیم برابر نسبت به پارسال افزایش قمیت داشته بلکه تولیدکنندگان به دلیل نداشتن نقدینگی مجبور می‌شوند دست به دامن دلالان شوند که آن‌ها با قیمت بالاتر خوراک دام و طیورشان را در اختیارشان بگذراند. همین عامل سبب می‌شود به عنوان مثال، قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا ۲۴۵۰ در بندر امام خمینی است، برای آن‌ها حدود ۳۰۰۰ تومان تمام شود.
ورناصری درباره قیمت این کالا‌های اساسی اظهار کرد: از اردیبهشت ماه امسال تاکنون، نوسان قیمتی در نرخ نهاده‌های دامی وارداتی نداشتیم چراکه به عنوان مثال قیمت ۱۳۵۰ تومانی هر کیلو گرم ذرت وارداتی در بندر امام خمینی در این بازده زمانی هم‌چنان ۱۳۵۰ تومان است و تغییری نکرده و نرخ هر کیلوگرم کنجاله سویا که در اردیبهشت ماه ۱۸۰۰ تومان بود، به ۲۴۵۰ تومان در حال حاضر رسیده است.
وی در پایان تصریح کرد: با توجه به افزایش چشمگیر واردات خوراک دام و طیور، هیچ مشکلی  امسال و حتی ماه‌های ابتدایی سال آینده برای تامین این نهاده‌ها نداریم چراکه به عنوان مثال در سال گذشته، حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت دامی وارد شد که به امسال به ۸ میلیون تن رسیده است؛ بنابراین نه تنها از نظر میزان و ذخایر این کالای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد بلکه بازار آن‌ها نیز به تدریج متعادل‌تر خواهد شد، اما فضاسازی‌هایی که در کشور انجام می‌شود، باعث التهاب و نوسانات در این بازار شده است.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com