مشاهده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۶ نقطه کشور

مشاهده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۶ نقطه کشور
رئیس‌سازمان دامپزشکی کشور گفت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امسال در ۱۴ نقطه مربوط به حیات وحش و طیور روستایی و ۲ مزرعه صنعتی گزارش شده‌ است.
علی‌صفر ماکنعلی ، در حاشیه بازدید از تالاب میقان اراک افزود: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اکنون در بین پرندگان مهاجر سرخ‌رود مازندران، ۲ نقطه کشور به صورت اینترفیس(پهنه مرزی، نقطه اتصال)، ۲ نقطه در بین پرندگان غیر صنعتی تهران، یک کانون در آذربایجان غربی و یک کانون در اصلان‌رود مرز مشترک ایران، ارمنستان و جمهوری آذربایجان وجود دارد.
وی گفت: تمام کشورهای در مسیر پرواز پرندگان آزاد، اکنون درگیر موج  این بیماری هستند.
ماکنعلی خاطرنشان کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اکنون در کشور کاملا مدیریت و مهار شده و مزارع مرغ تخم‌گذار با بیشترین ظرفیت به تولید‌اشتغال داشته و مشکلی از نظر پرورش مرغ تخم‌گذار در کشور وجود ندارد.
وی ادامه داد: بیماری در یک مزرعه صنعتی هفته گذشته به وجود آمده بود که در سیستم رصد و پایش شناسایی و عملیات مهار این بیماری روز سه شنبه به صورت ۱۰۰ درصد به پایان رسید.
رئیس‌سازمان دامپزشکی کشور از مرغداران و کارکنان سازمان دامپزشکی خواست به اطلاعیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی این سازمان توجه کرده و کاهش تولید، مصرف و تلفات را به نزدیکترین  اداره دامپزشکی در شهرستان‌ها اطلاع‌رسانی کنند.
وی یادآورشد: عملیات مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب ۲۵ هزار هکتاری میقان اراک به پایان رسیده و عملیات مختومه شدن در این تالاب تا یک ماه دیگر ادامه می‌یابد.
ماکنعلی افزود: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اکنون در این منطقه وجود داشته و بر اساس عملیات رصد، پایش و مهار این ویروس از تالاب بیرون نرفته‌است.
وی با یادآوری پایان تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میقان اراک گفت: بر اساس آخرین آمار اداره کل محیط زیست و ستاد بحران استان مرکزی از بیست و هشتم آبان ماه  تاکنون یک هزار و ۲۶۰ قطعه پرنده مهاجر که در این تالاب زمستان گذری می‌کردندتلف شده‌ و تمام تلفات به نحو مطلوب جمع‌آوری و دفن بهداشتی شده‌اند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com