مسدودیت پول واردکنندگان نهاده‌های دامی توسط بانک‌های عمانی

مسدودیت پول واردکنندگان نهاده‌های دامی توسط بانک‌های عمانی
عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه بانک مرکزی سرمایه واردکنندگان را از بانک‌های عمانی آزاد کند گفت: ریال عمان که از شهریور ماه به واردکنندگان تخصیص داده شده هنوز قابلیت انتقال پیدا نکرده است.
به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران سعید دخانیان اظهار کرد: بانک مرکزی به واردکنندگان نهاده‌های دامی ریال عمان را جهت ترخیص کالا تخصیص داده، اما این ارز از سوی بانک مرکزی عمان در اختیار شرکت‌هایی که ایران از آن‌ها کالا خریداری کرده، قرار نگرفته است.
وی با اشاره به عدم همراهی بانک مرکزی عمان با واردکنندگان ایرانی برای جابجایی ارز افزود: واردکنندگان ایرانی که ریال عمان به آن‌ها تخصیص داده شده برای خرید این ارز تامین سرمایه کرده و ریال عمان را خریداری و در اختیار بانک مرکزی عمان قرار داده، اما بانک مرکزی این کشور هنوز این ارز‌ها را به حساب شرکت‌های طرف حساب با واردکنندگان ایرانی واریز نکرده است.
دخانیان ادامه داد: از جمله شروط عمانی‌ها برای جابجایی ارز برای شرکت‌های ایرانی این است که خرید‌ها از شرکت‌های این کشور و یا چند شرکت بین المللی خاص انجام شود در حالی که خرید‌های واردکنندگان ایرانی پیش از این انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر شروط بانک مرکزی عمان برای جابجایی ارز ایران به حساب شرکت‌هایی که از آن‌ها نهاده‌های دامی خریداری شده این است که کالا‌ها باید دارای اسناد حمل معتبر باشند.

شرکت پردیس رشد مهرگان

دخانیان گفت: منظور از اسناد حمل معتبر این است که کشتی‌ها پیش از ورود به آب‌های ایران باید به بنادر عمان رفته و آنجا بازرسی شده و پس از اخذ تاییدیه؛ کالا‌ها روانه بنادر ایران شوند.
عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران افزود: این شرط بانک مرکزی عمان برای نقل و انتقال ارز واردکنندگان قابلیت اجرا ندارد، زیرا بخشی از واردکنندگان کالای خود را که به بنادر و گمرکات رسیده بود را به صورت اعتباری ترخیص و از طریق سامانه بازارگاه توزیع کرده اند.
دخانیان ادامه داد: همچنین یکی دیگر از دلایل عدم اجرای این شرط را می‌توان به واردات بخش عمده‌ای از نهاده‌ها از طریق دریای خزر عنوان کرد؛ بدون تردید امکان ارسال کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی از دریای خزر به آب‌های خلیج فارس جهت بازرسی توسط عمان وجود ندارد.
عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه تخصیص ارز عمان به واردکنندگان نه تنها مشکل گشا نبوده بلکه سرمایه واردکنندگان را نیز بلوکه کرده است، اظهار کرد: واردکنندگان به منظور تخصیص و تامین ریال عمان و انتقال آن به حساب فروشندگان خارجی ماه‌ها است که سرمایه خود را تبدیل به ریال و در اختیار بانک مرکزی عمان قرار داده اند، اما نه تنها نقل و انتقال ارز به حساب فروشندگان خارجی انجام نشده بلکه سرمایه وارکنندگان نیز آزاد نشده و در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد.
دخانیان با اشاره به افزایش هزینه‌های واردات نهاده‌های دامی به واسطه بالا بودن هزینه نقل و انتقال ارز تصریح کرد: واردکنندگان برای دریافت ریال عمان باید بین ۵ تا ۷ درصد کارمزد را پرداخت کنند و ۴.۲ درصد نیز هزینه تبدیل ریال عمان به یورو و پرداخت به دیگر بانک‌های جهانی نیز به واردکنندگان تحمیل می‌شود، اما بانک مرکزی حاضر به پذیرش هزینه‌های نقل و انتقال ارز نیست.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com