مرغدارها ناراضی‌اند

مرغدارها ناراضی‌اند
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی استان‌های مختلف از ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان متغیر است.
وی کاهش تقاضا را عامل اصلی روند نزولی قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: طی روزهای آتی امیدواریم بازار مرغ به ثبات برسد تا اخلالی در تولید ایجاد نشود.
حجت با بیان اینکه عرضه مرغ با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار منطقی نیست، افزود: علی رغم افزایش هزینه‌های تولید، دولت نرخ مصوب هر کیلو مرغ زنده را یک هزار تومان کاهش داده است که این امر موجب شده تا تولیدکنندگان در امر تولید محتاط عمل کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: سیاست دولت در توزیع مرغ با نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار موجب شده تا مرغداران به سبب زیان کمتر در جوجه ریزی واحدهای خود احتیاط کنند که اثر کاهش جوجه ریزی در تولید دیده می‌شود.
وی درباره تاثیر کاهش جوجه ریزی بر قیمت جوجه یکروزه در بازار گفت: کاهش جوجه ریزی در واحدهای مرغداری از فروردین تا کنون موجب شده تا قیمت هر قطعه جوجه یکروزه به یک تا ۲ هزار تومان در بازار برشد، در حالیکه نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار هر قطعه جوجه یکروزه ۲ هزار و ۴۰۰ تومان است.
به گفته حجت، با توجه به آنکه مرغداران اطمینان لازم برای تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز واحدهای خود ندارند، بنابراین این امر در کاهش میزان جوجه ریزی واحدهای مرغداری تاثیر بسزایی داشته است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در ادامه افزود: مسئولان تنظیم بازار باید اطمینان خاطر را به مرغداران بدهند که کمبودی در عرضه نهاده‌های دامی وجود ندارد چرا که ۲۴ ساعت تاخیر در توزیع نهاده‌های دامی تلفات متعددی در واحدهای مرغداری را به همراه خواهد داشت.
وی نرخ منطقی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را ۹ تا ۹ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها را ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: براین اساس از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که طبق هزینه‌های واقعی تولیدکه مورد تایید دست اندرکاران امر همچون وزارت جهاد کشاورزی، تشکل‌ها و کمیسیون کشاورزی است، نرخ واقعی مرغ را اعلام کنند تا اجحافی در حق تولید کننده و مصرف کننده صورت نگیرد.
وی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۶۰۰ تومان و ذرت یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد به مرغداران عرضه می‌شود، در حالیکه ثبات بازار نهاده‌های دامی در میزان تولید تاثیر بسزایی دارد.
حجت در پایان تصریح کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که از ۲ روز گذشته، آزادسازی در خصوص حجم سویا انجام شده است که با ورود محموله‌های جدید انتظار می‌رود که بازار نهاده‌های دامی به سمت ثبات و کاهش قیمت پیش رود.
 
نظرات شما
 •  

  محمدنوروزی گفت : ۹۸/۰۲/۰۵

  درسته هزینه ها بالا هست برای شما مرغداران عزیز اتحادیه باید جلو صادر کردن مرغ و تخم مرغ به دیگر کشورها ممنوع کند و محصولات دامی را به قیمت تعاونی باید به مرغداران ارائه بده مردم توان خرید گوشت ندارن بخاطر گرانی اگه مرغ هم گران کنند مردم باید حجوم ببرندبه چی مسولین باید جوابگو باشند خودشان حقوق های نجومی میگیرند براشونم مهم نیست ملت دارن بخورن یا نه ؟

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com