مرغ گرم در استان یزد نایاب شد

مرغ گرم در استان یزد نایاب شد
سید رضا میری ضمن تایید خبر کمبود مرغ گرم در استان یزد گفت:به دلیل عدم هماهنگی بین مسئولین استان،مرغداران و اتحادیه مرغداران شاهد کمبود مرغ در بازار استان هستیم.
وی تصریح کرد:نرخ جدید مرغ گرم از سوی تنظیم بازار کشور 12 هزار و 900 تومان اعلام شده است و مسئولین استانی نیز مرغداران را ملزم به رعایت آن کرده اند این درحالی است که در استان های همجوار این نرخ رعایت نمی شود.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران یزد افزود:به طور مثال قیمت مرغ در کرمان 14 هزار و 700 تومان،اصفهان بیش از 15 هزار تومان، شیراز 13 هزار و 900 تومان است از این رو مرغداران یزد که تامین کننده مرغ استان های دیگر نیز هستند ترجیح می دهند مرغ خود را به قیمتی بالاتر به استان های همجوار به فروشند.
کمبود مرغ در استان ناشی از تاکید مسئولین بر کاهش یکباره قیمت است
میری ادامه داد:با توجه به این که قیمت مرغ،شنبه در یزد 14 هزار و 700 تومان بود؛اتحادیه  قیمت پیشنهادی13 هزار و 900 تومان را داد که پس از آن طی چند روز و به تدریج قیمت را کاهش دهند و به قیمت مصوب برسانند که متاسفانه با آن موافقت نشد و مسئولین مربوطه بر کاهش یکباره قیمت تاکید کردند که نتیجه آن وضع موجود و کمبود مرغ در استان شده است.
وی اظهار داشت:بنده به عنوان متولی تولید مرغ استان و فردی که سال ها در این کار بوده ام و می دانم چه اتفاقی می افتد پیشنهاد خود را مطرح کردم و حتی جلسه ای با واسطه ها،مرغداران استان برگزار کردیم و از آن ها خواستیم در جهت رعایت حال مردم و تامین مرغ مورد نیاز استان عرضه را افزایش و قیمت را کاهش دهند.
توزیع بدون نظارت مرغ شمال در یزد
میری خاطرنشان کرد:هدف اتحادیه تامین مرغ مورد نیاز استان و کاهش قیمت آن در استان است اما نتیجه عدم توجه به حرف مرغداران،بروز مشکلات فعلی و حتی ایجاد بازار سیاه در استان شده به طوری که اکنون مرغ شمال را بدون نظارت به یزد می آورند و تا قیمت 14 تا 15 هزار تومان به فروش می رسانند.
وی عنوان کرد:زمانی که قیمت مصوب تنطیم بازار 11 هزار و 500 تومان بود مرغدار مجبور بود مرغ خود را کمتر از این قیمت به فروش برساند که مسئولین در توجیه این موضوع به عرضه و تقاضای بازار استناد کردند و اکنون نیز قیمت بازار بسیار بالاتر از قیمت مصوب است که ناشی از همان عرضه و تقاضا است و برای رسیدن به قیمت مصوب باید به بازار فرصت داده شود.
اعلام آمادگی برای توزیع 200 تن مرغ منجمد در استان/ قیمت مرغ براساس عرضه و تقاضای بازار است
این مقام مسئول اعلام کرد:به همه فروشگاه ها و مسئولین سازمان صمت اعلام کرده ایم که میزان ذخایر مرغ منجمد اتحادیه حدود 200 تن است که می توان در جهت رفع بخشی از نیاز بازار از آن استفاده کرد.
میری با تاکید بر این که قیمت مرغ در بازار بر اساس عرضه و تقاضای  تعیین می شود یادآور شد:مرغ یک کالای فساد پذیر است که قیمت آن شناور است و مرغدار پذیرفته که زمانی به دلیل مازاد عرضه باید محصول خود را به قیمت پایین بفروشد و زمانی به دلیل افزایش تقاضا و کمبود عرضه قیمت مرغ افزایش خواهد یافت اما از سویی دیگر مردم نیز باید این موضوع را بپذیرند.
کمبود واکسن و گرمی هوا میزان تولید مرغ را کاهش داده است
وی بابیان این که تولید و قیمت مرغ تحت تاثیر عوامل متعددی است خاطرنشان کرد:آب وهوا از جمله این عوامل است که در این صنعت بسیار حائز اهمیت است به طوری که امسال با گرمتر شدن هوا نسبت به سال های پیشین میزان وزن گیری و تولید مرغ کاهش یافته است.
میری افزود:همچنین امسال با کمبود واکسن نیز مواجه هستیم و اگر بتوانیم در بازار سیاه واکسن های مورد نیاز را پیدا کنیم قیمت آن بیش از 5 برابر گرانتر شده است که در مجموع مشکلات در این زمینه باعث افزایش تلفات در این صنعت شده البته این مشکلات خاص استان یزد نیست و در سراسر کشور با آن درگیر هستند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com