قیمت گوشت قرمز در یکسال ۲۰ هزارتومان کاهش یافت

قیمت گوشت قرمز در یکسال ۲۰ هزارتومان کاهش یافت
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به کاهش ۲۰ هزارتومانی قیمت گوشت قرمز در یکسال اخیر،گفت: در صورت آزاد شدن صادرات، دامداران تمایلی به عرضه دام در داخل کشور نخواهند داشت.
علی اصغر ملکی با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر احتمال آزاد شدن صادرات دام زنده، گفت: اگر صادرات آزاد شود دامداران تمایلی به عرضه دام خود در داخل کشور نخواهند داشت و بیشتر مایل هستند که دام‌های خود را خارج از مرزها و به دلار بفروشند بنابراین در داخل کشور مانند سال گذشته دچار چالش و گرفتاری خواهیم شد.
وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه سیاست دولت نیز افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز نیست بنابراین صادرات نمی‌تواند مشکل انباشت دام را حل کند.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شرایط بازار گوشت قرمز را مطلوب توصیف کرد و افزود: قیمت دام سنگین نسبت به سال گذشته حدود ۲۵ هزارتومان و دام سبک حدود ۱۵ هزارتومان کاهش یافته است.
ملکی با بیان اینکه سال گذشته در چنین زمانی با کمبود شدید عرضه دام در کشور مواجه بودیم، گفت: در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه خرید مغازه دار بین ۷۹ تا ۸۲ هزارتومان است و مغازه داران این کالا را با ۱۰ درصد سود عرضه می‌کنند.

آرونا

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه در حال حاضر بازار گوشت رونق چندانی ندارد، افزود: پیش بینی ما این است که روند فعلی ادامه پیدا کند و حتی ممکن است با کاهش نرخ نیز مواجه باشیم اما اگر دولت با صادرات موافقت کند شرایط طور دیگری پیش خواهد رفت و در ماه‌های آینده دچار کمبود می‌شویم.
پیش از این سید احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور در گفتگو با خبرنگار مهر خواستار آزاد شدن صادرات دام شده و گفته بود: کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق و همچنین کشورهای منطقه اوراسیا می‌توانند از مقاصد صادرات دام ایرانی باشند. وی با اشاره به انباشت زیاد دام زنده در کشور، عنوان کرده بود: دام‌ها خریدار ندارند و عرضه برای آنها به شدت افت کرده است.
همچنین مختارعلی عباسی، رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه براساس برآوردهای انجام شده بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار رأس دام پرواری آماده عرضه در کل کشور وجود دارد، از ارائه ۳ پیشنهاد برای حل مشکل بازار گوشت قرمز به ستاد تنظیم بازار خبر داده و گفته بود: یکی از پیشنهادات ما آزاد شدن صادرات به صورت محدود بوده است البته ما خودمان با این امر موافق نیستیم و چون تشکل‌ها درخواست داده اند آن را به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد کردیم ولی باتوجه به اینکه طی حدود دوماه آینده تقاضا در کشور افزایش می‌یابد و بازار به تعادل می‌رسد این مساله باعث کمبود و ایجاد مشکل می‌شود و تا بخواهیم آن را کنترل کنیم بازار تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
 
نظرات شما
 •  

  احسان گفت : ۹۸/۱۰/۱۰

  اگر این وضعیت همچنان ادامه داشته باشد دامداران دچار ضررهای جبران ناپذیری خواهند شد و دیگر به دنبال تولید نخواهند رفت چون بازار با کاهش قیمت زیادی مواجه شده و سال دیگه مجدد با افزایش شدید تری مواجه خواهیم شد و باید مثل سال قبل گوشت رو از سایر کشورها گدایی کنیم حالا مسئولین نباید بذارن کاهش قیمت تیشه به ریشه این تولید داخلی بزنه.

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com