رئیس سازمان دامپزشکی :
قاچاق علت افزایش قیمت گوشت قرمز نیست

قاچاق علت افزایش قیمت گوشت قرمز نیست
رئیس سازمان دامپزشکی ایران گفت: در حال حاضر ۶۷ میلیون رأس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که نسبت به پارسال بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.
علی اصغر ماکنعلی در برنامه تیتر امشب ۳ شنبه شب شبکه خبر افزود: چیزی به عنوان کمبود دام در داخل کشور نداریم و خروج دام از کشور، ملموس و محسوس بر قیمت گوشت در داخل کشور تاثیر ندارد.
وی گفت: در سال ۸۴ با وجود صادرات یک میلیون و ۹۶۲ هزار رأسی دام، تاثیر منفی بر قیمت گوشت داخلی مشاهده نشد.
ماکنعلی درباره خرید دام از دامداران نیز افزود: در این باره وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند تصمیم بگیرد و نهاد‌های بالادستی مثل ستاد تنظیم بازار و شورای عالی امنیت ملی باید خرید دام را مصوب کنند که در این وضع ما اقدام می‌کنیم.
وی گفت: علت قاچاق دام یکی به افزایش تولید و جمعیت دام و دیگری به کاهش ارزش ریال بر می‌گردد و نیاز کشور‌های جنوب خلیج فارس و اختلاف قیمت در دو سوی مرز‌ها موجب قاچاق می‌شود.
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به مبادله قانون صادرات سازمان‌یافته دام با کشور‌های جنوب خلیج فارس افزود: صادرات باید انجام شود و یک ضرورت برای کشور است.
سردار جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا مهمان تصویری برنامه نیز گفت: ما با ۱۵ کشور همسایه هستیم، اما دام فقط به ۲ کشور عمان و عراق قاچاق می‌شود.
سردار ستاره درباره آمار قاچاق دام نیز توضیح داد: در منطقه صفر مرزی تا کنون با احتساب ۴۱۲ رأس دامی که امشب (۳ شنبه) گرفته اند میزان کشفیات دام به ۷۳ هزار رأس دام رسیده است.
جانشین فرمانده مرزبانی ناجا افزود: دام‌هایی که کشف می‌شود و صاحب دارند به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌شود و آن‌هایی که صاحب ندارند به ستاد اجرایی فرمان امام تحویل داده می‌شود.
وی تاکید کرد: به جرأت می‌توانم بگویم که مرزبانی بیش از ۵۰ درصد موارد قاچاق را کشف می‌کند.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با گله از سازمان اموال تملیکی که با تاخیر نسبت به تحویل دام‌های قاچاق اقدام می‌کند گفت: این به هر حال مشکلی است که قانون گذار باید آن را رفع کند و این مشکل درباره کشفیات جوجه یک روزه آسیبش بیشتر است برای این که موجب تلف شدن حجم عظیمی از آن‌ها می‌شود.
سردار جلال ستاره درباره قاچاق دام ماده هم افزود: اطلاعات ما، قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به تولید داخل تایید می‌کند، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.
سیدحسین میر معینی معاون سازمان جمع اوری و فروش اموال تملیکی هم در پاسخ به سردار جلال ستاره گفت: در قانون نیامده است که ما کالا‌ها را تحویل بگیریم و هزینه‌ای هم برای آن پیش بینی نشده است بلکه باید کالا‌های مکشوفه را به ما تحویل دهند.
حمید محله‌ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت هم گفت: درباره صادرات دام، ستاد تنظیم بازار باید تصمیم بگیرد، اما با توجه با افزایش قیمت مرغ و گوشت در بازار، صادرات الان به صلاح نیست و با صادرات افزایش قیمت بیشتری روی خواهد داد.
این مسئول با نامناسب دانستن صادرات دامی که نهاده ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی استفاده کرده است افزود: اگر قرار باشد صادراتی اتفاق بیفتد باید تضمینی هم برای حفظ و ثبات قیمت ان باشد در این وضع وزارت صمت هم با ان موافق خواهد بود.
مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور نیز در ارتباط تصویری با برنامه آمار اعلامی کشفیات قاچاق را ۲۰ تا ۳۰ درصد میزان واقعی قاچاق دانست و گفت: مقدار نهاده‌ای که برای دام وارد شده به هیچ وجه پاسخگوی نیاز دامداران نبوده است.
افشین صدر دادرس با انتقاد از نبود امکان صادرات دام افزود: فصل صادرات دام از اردیبهشت تا شهریور است و الان با افزایش تولید و گذشت فصل صادرات، انباشت دام در کشور مضاعف شده و عرضه بسیار بیشتر از تقاضاست.
وی گفت: دامداران الان دارند به دولت و مردم از جیب خودشان یارانه می‌دهند و دولت هم هیچ حمایتی از آن‌ها نکرده است و قرار بود بخشی از دام‌ها را دولت خریداری کند که انجام نشد لذا در این شرایط تولید کننده توان نگه داری دامش را ندارد.
مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور گفت: علت تاثیرگذار نبودن قاچاق بر قیمت‌ها این است که بازار داخل دیگر کشش ندارد و جا ندارد قیمت بیشتر از این بالا برود.
 
نظرات شما
 •  

  محمد گفت : ۹۹/۱۰/۰۳

  همانهایی که ارز 4200 تومانی را گرفتند و نهادها را با قیمت ارز سی هزار تومانی به دامدار فروختند حالا دنبال تکمیل کارهای خود جهت نابود کردن دامدار می باشند.از ایشان سوال شود که نهادها با ارز 4200 به کی دادید

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com