فرصت سفید برای لبنیات ایرانی

فرصت سفید برای لبنیات ایرانی
بازار لبنیات در دو‌سال اخیر با حاشیه‌های بسیاری همراه بوده است. برخلاف بسیاری از کالاهایی که دراین دوره افزایش قیمت نداشته‌اند، ولی محصولات لبنی چندین نوبت و به بهانه‌های مختلف با رشد قیمتی مواجه شده‌اند.
این درحالی است که حتی تدابیر دولت یازدهم برای متعادل کردن این بازار هم به جایی نرسیده است و صنایع لبنی با سیاست‌های دولت همراهی نکرده‌اند. دراین زمینه با وجود گذشت بیش از یک‌سال از تصویب قیمت ١٤٤٠ تومانی برای هر لیتر شیرخام که باید از سوی صنایع لبنی پرداخت می‌شد، همچنان قیمت خرید شیر خام حداقل ١٠٠ تومان کمتر از نرخ مصوب خریداری می‌شود و دراین میان گاوداران با زیان‌های هنگفتی روبه‌رو شده‌اند، به‌طوری که برخی از آنها برای تامین هزینه‌های جاری خود مجبور به ذبح گاوهای شیرده خود شدند.
دولت برای این‌که از ضرر و زیان صنایع لبنی جلوگیری کند درمقابل افزایش ١٠٠ تومانی قیمت شیرخام اجازه افزایش ٦‌درصدی نرخ محصولات لبنی پرمصرف شامل شیر، ماست و پنیر را صادر کرد، اما تولیدکننده‌های لبنیات با این توجیه که بازار کشش افزایش قیمت دوباره را ندارد از افزایش قیمت خودداری کرده‌اند. این در شرایطی است که حداقل در یک‌ونیم‌سال گذشته ٣نوبت قیمت محصولات لبنی رشد داشته است. با تمام این تفاسیر اکنون فرصتی در مقابل صنایع لبنی قرار گرفته است که می‌تواند ضمن سودآوری بالا برای آنها بازار داخلی را نیز از این وضع خلاص کند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com