عرضه تخم مرغ بیش از تقاضا

عرضه تخم مرغ بیش از تقاضا
مدیرعامل اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ تخم‌گذار گفت: دولت باید شرایط صادرات یا ذخیره‌سازی را فراهم کند در حالیکه تاکنون در این موارد اقدامی صورت نگرفته و از تولید‌کنندگان حمایت نمی‌شود.
هدایت اصغری مدیرعامل اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ تخم‌گذار در مورد شیوه فروش غیربهداشتی تخم‌مرغ بر روی وانت در خیابان‌ها و اینکه چه نظارتی بر روی این شیوه فروش می‌شود؟ گفت: تخم‌مرغ‌های عرضه شده کاملا سالم و بهداشتی هستند، محصولی که از واحد خارج می‌شود نظارت کیفی و بهداشتی بر روی آن انجام شده و کیفیت خوبی دارند و برای مصرف تخم‌مرغ‌هایی که توسط برخی وانتی‌ها در خیابان‌ها به فروش می‌رسد جای نگرانی وجود ندارد.
وی به دلیل توزیع تخم‌مرغ در خیابان‌ها اشاره کرد و گفت: تولید تخم مرغ خطی است، بدین معنی که ماهیانه حدود 85 هزار تن تولید می‌شود ولی مصرف تخم مرغ خطی نیست و گاهی مصرف آن در ماه ، بین 10 تا 15 هزار تن کاهش می‌یابد، بنابراین کاهش مصرف باعث مازاد تولید می‌شود و به این ترتیب تناسب بین عرضه و تقاضا به هم می‌خورد.
مدیرعامل اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ تخم‌گذار، بیان داشت: هر کیلو تخم مرغ از تولید‌کنندگان با قیمت 2600 تومان خریداری می‌‌شود در حالیکه قیمت تمام شده آن برای تولید‌کنندگان 4500 تومان است بنابراین در چنین مواقعی باید دولت  به تولید‌کنندگان مشوق دهد و یا شرایط ذخیره‌سازی تخم مرغ را برای آنان فراهم کند.
وی افزود: همچنین دولت باید شرایط صادرات را برای تولید مازاد تخم مرغ فراهم کند در حالیکه تاکنون اقدامی در این خصوص نکرده است و شرایط صادرات این محصول ایجاد نشده است.
مدیرعامل اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ تخم‌گذار، بیان داشت: وقتی دولت اقدام به ذخیره‌سازی محصول تخم مرغ می‌کند باید مایحتاج نقدی تولید‌کننده را فراهم کند زیرا با ذخیره سازی محصول، تمام نقدیندگی تولید‌کننده راکد می‌ماند و به این ترتیب امکان فعالیت اقتصادی هم از وی گرفته می‌شود.
وی افزود: همچنین دولت به جای پرداخت پول نقد به  تولید‌کنندگان می‌تواند تا پایان زمان ذخیره‌سازی نهاده‌های مورد نیاز تولید‌کنندگان را فراهم کند.

 
نظرات شما
 •  

  سید باقر حسینی قارنه گفت : ۹۳/۰۲/۱۴

  باسلام ، چرا زمانیکه عرضه کمتر از تقاضا میشود همه مدعی تنظیم بازار وحمایت از مصرف کنندگان وغیره میشوند ولی حالا که عرضه زیاد است کسی به داد ماتولید کنندگان نمیرسد! چرا؟

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com