عرضه محصولات بیولوژیک دامی با کمک فناوری زیستی

عرضه محصولات بیولوژیک دامی با کمک فناوری زیستی
یک شرکت دانش‌بنیان توانسته باتولید محصولات بیولوژیکی شامل کود‌ها و آفتکش‌های بیولوژیک برای مصرف در کشاورزی،طیور و آبزیان در بخش دامپروری، مواد غذایی سالم جامعه تامین کند.
مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،مصرف بی رویه کود‌ها و سموم شیمیایی و همچنین آنتی بیوتیک‌ها علاوه بر ایجاد مشکلات سلامتی مانند افزایش بروز سرطان و افزایش بروز مقاومت میکروبی منجر به مشکلات محیط زیستی از جمله آلودگی خاک و آب شده است.این مشکلات به شدت سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.«اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد»(FAD) و «سازمان بهداشت جهانی»(WHO) پروبیوتیک را این‌گونه تعریف می‌کند:«پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که مصرف کافی آن‌ها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می‌شود.»
شرکت دانش‌بنیان بایوران،با استفاده از فناوری زیستی پیشرفته این محصولات بیولوژیک کشاورزی و دامی را در دو حوزه کشاورزی و دامپروری به بازار عرضه کرده است.
همایون مرادی مدیرعامل این شرکت،به اهمیت نقش این مواد زیستی در کمک به حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت:با بهره‌گیری از زیست‌فناوری و استفاده از تاسیسات و نیرو‌های تخصصی قادر به کاهش نیاز به وارادات این محصولات نیز خواهیم بود.
این فناور،با بیان این‌که استفاده از تجهیزات تخمیری پیشرفته و روش‌های اجرایی استاندارد در کنار کنترل دقیق حین تولید و پایش مستمر کیفیت منجر به تولید این محصولات شده است افزود:در کنار تلاش برای بهبود سلامت جامعه و حفظ محیط زیست براشتغالزایی و استفاده از توان متخصصین داخلی تأکید داریم.
وی با اشاره به آغاز راه شرکت فناوری زیستی طبیعت گرا (بایوران) با تولید محصول پیشگیری کننده از مالاریا ادامه داد:این محصول توانست تأییدیه‌های جهانی را کسب کند.این کارخانه با تمرکز برتولید پروبیوتیک‌های گیاهی،سپس پروبیوتیک‌های مخصوص دام،طیور و آبزیان تولیدات خود را توسعه داد.
مرادی با بیان این که در حال حاضر با مصرف این محصولات،ضمن اینکه مزارع ارگانیک و سالم می‌توانند به میزان قابل توجهی بازدهی تولید خود را افزایش دهند،تولید کنندگان معمول محصولات کشاورزی،چه در مساحت‌های خرد و چه کشت و صنعت‌های بزرگ میتوانند تناژ تولیدی محصولات کشاورزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند
وی ادامه داد:در محصول راهبردی گندم با به کارگیری کود‌های زیستی به تنهایی یا تلفیقی عملکردی به مراتب بیشتر از کاربرد صرف نهاده‌های شیمیایی که اغلب هم وارداتی است،بدست می‌دهد.
این فعال دانش بنیان با بیان اینکه بخش قابل توجهی از کود‌ها و سموم شیمیایی و همچنین افزودنی‌های خوراک دام و طیور از جمله پروبیوتیک‌ها از طریق واردات تأمین می‌شود،تأمین داخلی پروبیوتیک‌ها را زمینه ساز جلوگیری از خروج ارز دانست و گفت:این تولیدات علاوه بر اینکه از فرآیند خروج ارز جلوگیری می‌کند،با بازار خوبی که در کشور‌های منطقه و جهان دارد،درصورت ایجاد زمینه‌های صادرات،به افزایش درآمد‌های ارزی کشور کمک خواهد کرد.
مرادی به اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر از متخصصان و فناوران در این شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت:این افراد در حوزه هایی، چون میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی،شیمی،تغذیه،دامپزشکی و گیاه پزشکی دانش آموخته اند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com