رئیس شورای تامین دام کشور عنوان کرد:
صادرات دام زنده در برابر واردات گوشت قرمز ارزان

صادرات دام زنده در برابر واردات گوشت قرمز ارزان
رئیس شورای تامین دام کشور گفت: امسال با بهبود وضعیت مراتع و افزایش زایش‌ها با رشد جمعیت دام سبک روبه‌رو خواهیم شد که باید برای بازار آن برنامه‌ریزی شود. یکی از راهکارهای پیشنهادی صادرت دام زنده در برابر واردت گوشت قرمز ارزان است، در غیر این صورت با ورشکستگی دامداران و کاهش دوباره تولید گوشت قرمز در کشور روبه‌رو خواهیم شد.
منصور پوریان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان اینکه جمعیت دام سبک کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 9 میلیون راسی داشته است، ‌اظهار کرد: در مدت مشابه سال گذشته جمعیت دام سبک کشور 54 میلیون راس بود که در سال جاری با افزایش 9 میلیون راسی به 63 میلیون راس رسیده است.

وی ادامه داد: با این رقم می‌توان گفت به نقطه خوبی از تولید گوشت قرمز دام سبک در کشور رسیده‌ایم.
پوریان با یادآوری اینکه زمانی برای تامین گوشت قرمز مجبور به ذبح دام‌های مولد بودیم، افزود: اکنون به میزانی از تولید رسیده‌ایم که علاوه بر تامین بره، برای تولید گوشت قرمز حدود 30 میلیون راس دام مولد در گله‌های دام سبک کشور وجود دارد.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط مطلوب سلامت دام‌ها و بهبود مراتع با ادامه بارندگی‌ها پیش‌بینی می‌شود؛ تنها در پاییز 17 تا 18 میلیون راس دیگر به جمعیت دامی کشور افزود شود.
خوراک پرداز هزار دشت

پوریان با تاکید بر اینکه شرایط تولید در صنعت دام سبک به مرحله‌ای رسیده است که باید برای بازار مصرف آن برنامه‌‌ریزی شود، گفت: در غیر این صورت شاهد کاهش دوباره تولید گوشت قرمز و افزایش وابستگی به واردات خواهیم بود.
وی راهکار پیشنهادی خود را صادرت دام زنده در برابر واردات گوشت قرمز ارزان قیمت عنوان کرد چراکه بازار داخل کشش دام‌های داخلی را ندارد!
به گفته پوریان؛ گوشت قرمز داخلی قیمتی بالاتر از گوشت وارداتی‌ها دارد که موجب شده قشر کم درآمد جامعه امکان تهیه آن را نداشته باشند، ضمن اینکه در حال حاضر تعداد دام‌ها با وزن بالا در دامداری‌ها رو به افزایش است که بازار داخلی از آن استقبال نمی‌کند.

رئیس شورای تامین دام کشور یادآور شد: بازار داخلی ما بره با وزن پایین را می‌پسندد در حالی تعداد زیادی دام سبک در دامداری‌ها وجود دارد که وزن آن به بیش از 55 تا 63 کیلوگرم رسیده است.
به اعتقاد پوریان، دام‌های سبک ایرانی بازار مناسب صادراتی را در کشورهای همسایه با نرخ مطلوب دارند و می‌توان در ازای صادرات دام‌ سبک زنده، گوشت قرمز منجمد ارزان وارد کرد تا علاوه بر تداوم و پوپایی صنعت دام سبک در کشور، گوشت قرمز مورد نیاز اقشار کم درآمد را تامین کرد و بازار این محصول را  به تعادل رساند.
 
نظرات شما
 •  

  عبدالله گفت : ۹۸/۰۸/۱۰

  صادرت دام زنده در برابر واردات گوشت قرمز ارزان قیمت عنوان کرد چراکه بازار داخل کشش دام‌های داخلی را ندارد....؟!!!!

  پاسخ...
 •  

  مسعود گفت : ۹۸/۰۸/۱۱

  سلام
  برای حفظ دامدار و دامداری کشور با یستی از این سیاست، یعنی صادرات استفاده کرد.
  در ضمن گوساله های پروار نیز به مقدار زیادی در دامداری تجمع یافته است. که باید تصمیم عاجلی برای آنها گرفته شود. با سپاس

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com