سیستان و بلوچستان مقصد واردات دام سنگین از برزیل

سیستان و بلوچستان مقصد واردات دام سنگین از برزیل
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه ریزی ها برای واردات دام زنده سنگین از برزیل برای تامین گوشت مورد نیاز کشور از طریق سیستان و بلوچستان و دام های سبک از سایر استان ها انجام خواهد شد.
به گزارش ایرنا علی صفر ماکنعلی سه شنبه شب در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: سازمان دامپزشکی یک اقدام ارزشمندی را در راستای تامین گوشت مورد نیاز کشور از حدود یک سال قبل با سازمان دامپزشکی برزیل شروع کرده است به طوری که بر اساس یک پروتکل مشترک اقدامات بسیار موثری در این حوزه بزودی انجام خواهد شد.
وی با اشاره به وضعیت جمعیت دامی در دنیا گفت: بر اساس آخرین آمار در سال 2016 حدود یک میلیارد و 500 میلیون راس دام در دنیا وجود دارد که از این تعداد حدود 17 درصد در کشور برزیل و 15 درصد در کشورهای پاکستان و افغانستان قرار دارد.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: همچنین بر اساس آخرین آمار جمعیت گاوی ایران حدود پنج میلیون و 400 هزار راس است.
وی افزود: با توجه به ضرورت ها جمهوری اسلامی ایران تامین بخشی از نیاز گوشت قرمز خود را از سایر کشورها در دستور کار دارد.
ماکنعلی مصرف گوشت قرمز در ایران را بین 3.3 تا سه و نیم کیلوگرم عنوان کرد و افزود: میانگین مصرف گوشت گاو در ایران نسبت به میانگین جهانی بسیار پایین است.
وی بیان کرد: هم اینک 85 درصد گوشت دنیا توسط 15 کشور تامین می شود.
معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: ترکیه از سال 90 به جای واردات گوشت مسیر خود را به سمت واردات دام زنده تغییر داد به طوری که سالانه حدود 700 هزار تا یک میلیون راس دام از برزیل وارد این کشور می شود که این امر با همراه داشتن سود خوب زمینه ساز صادرات در این کشور شده است.
وی افزود: ساختار جمعیت گاوی ایران به شکلی است که تغییرات جغرافیایی سبب کاهش معنی دار آنها شده است.
ماکنعلی جمعیت گوسفند و بز در ایران را 45 میلیون راس عنوان کرد و افزود: هم اینک جمعیت دامی کشور توانایی تامین گوشت قرمز داخل را ندارد.
وی با بیان اینکه ظرفیت کشتارگاههای کشور بسیار گسترده است گفت: 291 کشتارگاه سنتی و 91 کشتارگاه صنعتی در کشور وجود دارد که 12 کشتارگاه صنعتی در سیستان و بلوچستان است.
معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور حداکثر تولید گوشت قرمز در ایران را حدود 604 هزار تن عنوان کرد و افزود: سرانه مصرف گوشت کشور از محل تولید داخل اعم از گوسفند، بز، گاو و غیره 7.4 کیلوگرم است.
وی بیان کرد: سال گذشته 104 هزار تن مجوز واردات گوشت داشتیم که بیشترین آن با 125 هزار تن به گوشت گاو اختصاص داشت.
ماکنعلی برتامین گوشت قرمز کشور به صورت بلند مدت تاکید کرد و افزود: با توجه به ظرفیت بالای مرزهای شرقی کشور در سیستان و بلوچستان برنامه واردات دام زنده از برزیل به این استان با هدف کاهش مخاطرات احتمالی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: گاو ورودی از برزیل به سیستان و بلوچستان بلافاصله در کشتارگاهها ذبح می شود.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: مرحله نخست پروتکل واردات دام از برزیل به سیستان و بلوچستان مورد تایید قرار گرفته تا بر اساس پیش بینی ها در سال نخست 100 هزار گاو وارد این استان شود.
وی بیان کرد: مرحله دوم عملیات پروتکل بین ایران و برزیل این است که شرایط خاص در بندر چابهار برای تخلیه گاو در آن منطقه به وجود آید.
ماکنعلی بر به وجود آمدن یک شبکه حمل و نقل داخل استانی بر اساس پروتکل برای دام زنده تاکید کرد و افزود: در این زمینه می طلبد استاندار و بقیه مسئولان آمادگی داشته باشند زمانی که دام در استان تخلیه می شود بلافاصله به مقصد کشتارگاهها حمل و قرنطینه ها تنها مصرف استراحت کوتاه دام را دارند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: ضرورت دارد در سیستان و بلوچستان شبکه حمل و نقل داخل استانی فراهم شود.
وی تاکید کرد: موفقیت این عملیات منوط به این است که سیستان و بلوچستان به دنبال تقاضا برای خروج دام زنده و لاشه به سایر استان ها نباشد.
ماکنعلی ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور به دنبال این است سیستان و بلوچستان را به حدی برساند که علاوه بر تامین گوشت گاو مورد نیاز کشور در زمینه صادرات گوشت تولیدی به سایر کشورها نیز فعال شود.
وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت های ایجاد شده، برزیل علاوه بر تامین نیاز ایران به صادرات گوشت خود از مسیر ایران به سایر نقاط دنیا نیز فکر می کند که این امر بر سرمایه گذاری در این حوزه در سیستان و بلوچستان منجر خواهد شد و ضروری است زمینه های لازم برای جذب این سرمایه گذاری در این استان فراهم شود.
معاون دامپزشکی کشور بر تشکیل انجمن دام زنده برای ارتباط نزدیک با انجمن دام برزیل تاکید کرد.
وی گفت: تمام اختیارات دامپزشکی برای صدور مجوز ورود دام به دامپزشکی سیستان و بلوچستان واگذار می شود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com