سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه شناسایی شد

سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه شناسایی شد
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کرمانشاه اعلام کرد که تاکنون سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان‌های صحنه و کنگاور شناسایی و معدوم شده است.
«شاهرخ یارویسی»اظهارداشت: هفته گذشته فروشنده ای دوره‌گرد چند قطعه مرغ بومی آلوده به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به فردی در شهرستان صحنه می فروشد که این موضوع باعث آلوده شدن مرغ های این شخص و تلفات طیور می شود.
وی افزود: پس از آن نیز ۲ کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کنگاور شناسایی و پس از انجام اقدامات مراقبتی آن ها نیز معدوم شدند.
به گفته معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کرمانشاه در مجموع این سه کانون یک هزار و ۵۳ قطعه انواع پرندگان اهلی شامل، مرغ، اردک و بوقلمون معدوم شده اند.
یاروسی عنوان کرد: پیگیری های قضایی برای شناسایی فروشنده دوره گرد و منشا اصلی بیماری با کمک دستگاه قضایی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه هم اکنون در استان هیچ مشکلی از باب کنترل بیماری نداریم، گفت: تاکنون موردی جدیدی از مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کرمانشاه افزود: پس از نابودی این کانون هشدارهای مراقبتی لازم به تمام واحدهای پرورش پرندگان داده شد و ادارات دامپزشکی استان نیز به منظور مقابله با بیماری در آماده باش قرار گرفتند. 
در استان کرمانشاه چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.
در این استان همچنین ۲۵ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی و پنج واحد پرورش شترمرغ وجود دارد.

فروش مرغ زنده در کرمانشاه باید متوقف شود
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه با اشاره به شناسایی یک کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان گفت: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری، مراکز توزیع مرغ زنده باید جمع‌آوری شوند.
«محمدابراهیم الهی تبار» هفته گذشته در نشستی که با موضوع کنترل بیماری آنفلوانزای مرغی در استانداری تشکیل شد، اظهارداشت: در موضوع جمع آوری واحدهای مرغ زنده در شهر نیز باید دامپزشکی همراه باشد چرا که این کار در صورتی موفقیت آمیز است که مردم و فروشندگان احساس برد در اجرای آن داشته باشند.
وی با بیان اینکه با مشارکت مردم کنترل بیماری ها و خطرات بهداشتی موفق تر انجام می گیرد براستفاده از ظرفیت رسانه ها برای آگاهی رسانی در کنترل آنفلوانزای مرغی تاکید کرد.
آنفلوآنزای پرندگان
آنفلوآنزای پرندگان، بیماری تنفسی، واگیردار ویروسی طیور اهلی، صنعتی و سایر پرندگان است که به وسیله ویروس های تیپ A آنفلوآنزای پرندگان ایجاد می شود. بیماری آنفلوآنزای طیور در پرندگان به ۲ فرم بالینی بسیار بیماری زا (فوق حاد) مانند تحت تیپ های HSN۱ و H۵N۸ و کم بیماری زا (کم حدت) مانند H۹N۲ مشاهده می شود. فرم بسیاری بیماری زا، می تواند در پرندگان تا صددرصد تلفات بدهد. البته فرم کم بیماری زا (H۹N۲)، اگرچه تلفاتی ایجاد نمی کند ولی اگر عفونت تنفسی ناشی از این قبیل ویروس ها توسط سایر ویروس ها یا باکتری های تنفسی تشدید شود، تلفات زیادی به بار می آورد.
اغلب ویروس های عامل آنفلوآنزای انسانی توسط ویروس های تیپ A آنفلوآنزا ایجاد می شود. همچنین ویروس های تپی A آنفلوآنزا، علاوه بر پرندگان و انسان در دام هایی مانند سگ و گربه، خوک، اسب و شتر نیز بیماری تنفسی آنفلوآنزا به وجود می آورد ولی خوشبختانه سدی میان گونه ای بین ویروس های آنفلوآنزای انسان و سایر پرندگان و دام ها وجود دارد و به راحتی این ویروس ها از گونه ای به گونه دیگر انتقال نمی یابند.
تمام پرندگان به ویروس آنفلوانزا حساس هستند، اما مرغ، خروس، کبوتر، بوقلمون، شترمرغ، قرقاول، کبک، بلدرچین و پرندگان زینتی مانند طوطی، مینا، و سهره از بقیه حساس ترند.
با توجه به اهمیت اقتصادی و بهداشتی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، اجرای اقدامات امنیت زیستی و قرنطینه ای به منظور پیشگیری از این بیماری اجتناب ناپذیر است.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com