سرانه مصرف مرغ در ایران از متوسط جهانی بیشتر شد

سرانه مصرف مرغ در ایران از متوسط جهانی بیشتر شد
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرانه مصرف مرغ در کشور رکورد زده است گفت: سرانه مصرف مرغ در کشور به ۲۹ کیلوگرم در سال رسید و در بخش تخم مرغ نیز دارای سرانه ۱۱ کیلوگرمی هستیم.
مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی دامی اظهار کرد: درباره دستاورد 40 ساله انقلاب در حوزه مواد پروتئینی گفت: میزان تولید شیر در کشور سال 57، دو میلیون و 620 هزار تن بود که این رقم در سال 97 به 10 میلیون و 700 هزار تن رسیده است.
وی افزود: میزان تولید گوشت قرمز نیز در سال 57، 397 هزار تن بود که درسال جاری به 860 هزار تن رسیده است و در بخش تولید گوشت مرغ نیز تحول بزرگی داشتیم به طوری که تولید ما از 160 هزار تن به دو میلیون و 400 هزار تن رسیده است که حدودا 15 برابر افزایش یافته است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: میزان تولید تخم مرغ نیز از 160 هزار تن سال 57 به 900 هزار تن در سال 97 رسیده که اگر موضوع آنفولانزا نبود تولید ما اکنون از یک میلیون تن عبور کرده بود. اما با این حال میزان تولید تخم مرغ نیز 5.7 برابر اضافه شده است.
رضایی با بیان اینکه تولید عسل در کشور بعد از پیروزی انقلاب 13 برابر شده است گفت: میزان تولید این محصول 6 هزار و 600 تن بود که اکنون به 88هزار تن رسیده و 13.3 درصد رشد دارد.
وی در ادامه صحبتهای خود با اشاره به سرانه مصرف محصولات پروتئینی دامی درسال 97 گفت: هر ایرانی روزانه 28.5 گرم پروتئین از محل منابع داخلی و 29.5 گرم در مجموع دریافت می کند که با درنظرگرفتن شیلات و آبزیان این رقم به 36 گرم می‌رسد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سرانه مصرف شیر در کشور 115 کیلوگرم گوشت قرمز، 12 کیلوگرم مرغ، 29 کیلوگرم و تخم مرغ نیز 11 کیلوگرم است  که در بخش مرغ میزان مصرف بالاتر از متوسط جهانی است.
رضایی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به پروژه هایی که در سال 97 در بخش دامپروری ایجاد شده است گفت: 53 واحد جدید دام سبک با ظرفیت 330 هزار رأس و 60 واحد جدید دام سنگین با ظرفیت 110 هزار تن ایجاد و بعد حجم تولید این محصولات در کشور اضافه شده است.
وی با بیان اینکه استفاده از نژادهای گاو دو منظوره در دامداری های کشور توسعه یافته است گفت: این نوع دام علاوه براینکه عملکرد مناسبی در تولید گوشت دارد بالای 27 تا 28 کیلوگرم نیز شیر تولید می کند که این نژاد با نژادهای بومی ما نیز امیخته شده است
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com