روند افزایشی قیمت مرغ

روند افزایشی قیمت مرغ
رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفت: قیمت مرغ از یکی دو روز پیش روند افزایشی گرفته و قیمت کنجاله سویا و ذرت هم به دلیل توقف ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت برای روشن شدن ارز یارانه‌ای که واردکنندگان گرفته‌اند، افزایش یافته است.
محمد یوسفی ، در مورد آخرین وضعیت قیمت مرغ و نهاده‌های تولید در بازار خاطر نشان کرد: دو سه روزی است که قیمت مرغ روند افزایشی گرفته و به سمت واقعی شدن می‌رود تا جایی که امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه در میدان بهمن تهران (محل توزیع عمده مرغ) به 8 هزار تومان رسید.
وی افزود: اما جالب اینجاست که قیمت هر کیلوگرم مرغ در غرفه‌های میدان میوه و تره‌بار همین امروز 7400 تومان است؛ چراکه قیمت در این غرفه‌ها دستوری است و نمی‌تواند از یک حدی بالاتر بفروشند.
رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی به این نکته اشاره کرد که هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در استان‌های مختلف بین 5 تا 6 هزار تومان متغیر است که در تهران نیز بین 5700 تا 6000 تومان به فروش می‌رسد.

نمودار مرغ زنده  

از تاریخ 1397/04/15 تا تاریخ 1397/04/27 به صورت «روزانه»

منبع :ITPNews.com
یوسفی همچنین در مورد آخرین وضعیت قیمت دو نهاده مهم کنجاله سویا و ذرت به عنوان پایه خوراک مصرفی مرغداری‌ها نیز گفت: از چند روز پیش که وزارت صنعت تمام ثبت سفارش واردات نهاده تا مشخص شدن وضعیت واردکنندگانی که ارز یارانه‌ای گرفته‌اند، معلق کرد، قیمت‌ها روند افزایشی گرفته است.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون هر کیلوگرم کنجاله سویا قیمت در بنادر بین 2600 تا 2700 تومان و هر کیلوگرم ذرت 1200 تومان است که باید تقریباً هر کیلوگرم 200 تومان نیز قیمت حمل و نقل را تا درب مرغداری به آن اضافه کرد.
طی دو، سه ماه اخیر با افزایش قیمت ارز، دولت برای واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده‌هایی مانند کنجاله سویا و ذرت ارز یارانه‌ای اختصاص داد، اما متأسفانه گزارش‌های رسیده از پرورش‌دهندگان مرغ حاکی از آن بود که واردکنندگان نهاده ارز یارانه‌ای را در جیب خود گذاشته و همچنان قیمت کنجاله و ذرت را تا حدی بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه کرده و به افزایش قیمت‌ها دامن زده‌اند.
وزارت صنعت‌، معدن و تجارت برای روشن شدن تکلیف ارزهای یارانه‌ای که به واردکنندگان طی چند ماه اخیر اختصاص یافته فعلاً‌ ثبت سفارش را متوقف کرده تا مشخص شود این ارز کجا و صرف چه کاری شده است.
اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات سیاست شکست‌خورده‌ای است که در چند سال گذشته و در حوزه‌های مختلف تجربه شده و به نظر می‌رسد، دولت برای کاهش قیمت تمام‌شده تولید باید فکر دیگری بکند.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com