ذخیره استراتژیک نهاده دامی کافی نیست

ذخیره استراتژیک نهاده دامی کافی نیست
تصویر:جلال محمود زاده - نماینده مهاباد در مجلس
نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام نهاده مورد نیاز ۲۰ روز کشور ذخیره شده در حالی که باید مصرف ۶ ماه تا یک سال ذخیره می‌شد.
جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، در خصوص عدم تامین نهاده‌های مورد نیاز واحدهای پرورش مرغ، گفت: به دلیل عدم تخصیص ارز دولتی به منظور خرید نهاده‌های دامی شاهد بروز مشکلاتی در مسیر تامین نهاده مورد نیاز مرغداری‌ها و دامداری‌ها هستیم.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرکت پشتیبانی امور دام باید در انبارهای خود ذخیره استراتژیک نهاده‌ها مورد نیاز دامداری‌ها و مرغداری‌ها را برای یک سال پیش بینی می‌کرد، ادامه داد: در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام نهاده مورد نیاز 20 روز کشور ذخیره شده در حالی که باید مصرف 6 ماه تا یک سال ذخیره می‌شد.
وی با تاکید بر اینکه زنجیره‌های تولید دام و طیور در کشور دچار مشکلات شدیدی هستند و توان تامین نهاده مورد نیاز خود را ندارند، عنوان کرد: واحدهای تولیدی مبالغی را به حساب شرکت‌های خصوصی به منظور واردات نهاده واریز کرده‌اند اما این شرکت‌ها نیز تاکنون موفق به واردات نشده‌اند.

عدم جوجه ریزی مرغداری‌ها افزایش قیمت گوشت مرغ را به همراه دارد
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از واحدهای تولید گوشت مرغ به دلیل عدم تامین نهاده اقدام به جوجه ریزی نکرده‌اند، تصریح کرد: عدم جوجه ریزی واحدهای پرورش مرغ گوشتی طی 45 روز تا دو ماه آینده تاثیر بسیار شدیدی بر روی افزایش قیمت گوشت مرغ می‌گذارد.
محمودزاده با اشاره به اینکه با عدم تامین نیاز بازار داخلی مجبور به واردات گوشت مرغ می‌شویم در صورتی که ظرفیت تولید مرغ گوشتی بیش از مصرف داخلی کشور است، افزود: اگر نهاده‌ مورد نیاز مرغداری‌ها تامین شود می‌توانیم  بخشی محصول تولیدی آنها را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

زنجیره‌های تولید مجوز واردات نهاده دامی دریافت کنند
وی با بیان اینکه عملکرد شرکت پشتیبانی امور دام در تامین نهاده مشکلات فعلی را به همراه داشته است، گفت: اگر اجازه واردات نهاده دامی به شرکت‌های مختلف و زنجیره‌های تولید فعال داده شود نیاز خود را به صورت مستقیم تامین می‌کنند این اقدام بخش زیادی از هزینه تولید را کاهش می‌دهد.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام باید ذخیره استراتژیک نهاده‌های دامی را افزایش و به یک سال برساند تا در شرایط مشابه دچار مشکل نشویم
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com