دلایل متناقض برای افزایش قیمت تخم‌مرغ

دلایل متناقض برای افزایش قیمت تخم‌مرغ
در حالی که وزیر تجارت صادرات تخم‌مرغ را یکی از دلایل گرانی این فرآورده پروتئینی می‌داند، مرغداران معتقدند: شبکه‌های توزیع ناسالم و برخی که سودشان در دلالی در این بازار است عامل افزایش قیمت تخم‌مرغ در عین کاهش قیمت خرید آن هستند و اگر صادرات نبود امروز قیمت هر شانه تخم‌مرغ به 12 هزار تومان می‌رسید!
در چند ماه گذشته قیمت تخم‌مرغ روند افزایشی در بازار مصرف را تجربه کرده که به اعتقاد محمد رضا نعمت‌زاده علت آن صادرات 60 هزار تنی این فراورده‌ پروتئینی از ابتدای سال تا کنون بوده است که باید صادرات تخم‌مرغ محدود و واردات آن آزاد شود.
اما مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار در این باره گفت: افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار مصرف ربطی به تولید و صادرات ندارد چرا که در حال حاضر قیمت خرید تخم‌مرغ با کاهش 600 تومانی نسبت به توافق‌های صورت گرفته به کیلویی حدود 3500 کاهش یافته است.
وی افزود: شبکه‌های توزیع ناسالم و دلالانی که سودشان در گرو ضرر و زیان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است باعث گرانی تخم‌مرغ هستند که در این راستا اتحادیه پیشنهاد داده است تا مسئولان بخشی از شبکه‌های توزیع را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند تا آن‌ها بتوانند محصول خود را به طور مستقیم وبا سود منطقی به دست مصرف کننده برسانند.
اصغری تاکید کرد: در حالی که ماهانه 20 هزار تن مازاد تولید تخم‌مرغ در کشور وجود دارد چرا نباید این میزان صادر شود؟ اگر صادرات تخم مرغ نبود امروز بخش اعظمی از مرغداران برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر گله‌های خود را حذف می‌کردند و امروز هر شانه تخم مرغ به حدود 12 هزار تومان می‌رسید.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار پیشنهاد کرد: برای سامان یافتن بازار تخم مرغ باید دست دلالان را از این بازار کوتاه کرد و به جای رها کردن شبکه‌های توزیع ناسالم که منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را در نظر نمی‌گیرند اجازه داد تولیدکنندگان محصولشان را به صورت مستقیم در بازار مصرف عرضه کنند.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com