خبری از بازگشت قیمت لبنیات به ارقام مصوب نیست

خبری از بازگشت قیمت لبنیات به ارقام مصوب نیست
دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: سازمان حمایت طی اطلاعیه‌ای از شرکت‌های لبنی درخواست کرد قیمت را به ارقام مصوب بازگردانند، اما تاکنون نامه‌ای در این زمینه ابلاغ نشده است.
رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی، با اشاره به اینکه سازمان حمایت به طور مکتوب مصوبه ای به انجمن مبنی بر بازگشت قیمت ها به ارقام مصوب اعلام نکرده است، اظهار کرد: در چند روز گذشته، سازمان حمایت پس از افزایش قیمت برخی از محصولات طی اطلاعیه ای از شرکت های لبنی درخواست کرد که قیمت را به ارقام مصوب بازگردانند، اما  تاکنون نامه ای در این زمینه ابلاغ نشده است.
وی افزود: با وجود آنکه بازگشت قیمت ها به ارقام مصوب زیان کارخانه های لبنی را به همراه دارد، دولتمردان برای جبران این ضرر و زیان احتمالی باید تمهیداتی بیندیشد.
باکری با اشاره به اینکه آحاد جامعه نسبت به گرانی اخیر محصولات لبنی معترض هستند،گفت: کارخانه ها به منظور جلوگیری از زیان انباشته و ورشکستگی باید حداقل بهای تمام شده را از محل فروش محصولات خود تأمین کنند که دولت برای رفع تضاد این امر با قدرت خرید خانوار، باید برنامه خاصی جهت افزایش درآمد سرانه افراد و توان کارخانه ها به ادامه تولید، به کار گیرد.
دبیر انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه دامداران خواستار افزایش نرخ خرید شیرخام هستند، تصریح کرد: دامداران برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی نسبت به بررسی قیمت تمام شده و تغییر قیمت برحسب آن، مطالباتی دارند که به این منظور درخواست خود را به سازمان حمایت مطرح کردند و هم اکنون ستاد تنظیم بازار در حال بررسی اسناد و مدارک تولیدی است و انتظار می رود نفع سه گروه تولیدکننده شیرخام، کارخانه های لبنی و مصرف کننده در اعلام قیمت لحاظ شود.
وی ادامه داد: بنگاه های تولیدی شامل دامداران و کارخانه های لبنی با مشکل کاهش قدرت خرید خانوار روبه رو هستند که سازمان های ذی صلاح از این واقعیت اطلاع دارند، بنابراین اتخاذ تصمیم لازم برای رفع این موانع و ایجاد تعادل قیمت امری ضروری است.

بلاتکلیفی توزیع شیر در مدارس

باکری با اشاره به آخرین وضعیت طرح توزیع شیر مدارس، بیان کرد: تاکنون آموزش و پرورش به سبب کمبود اعتبار هیچ گونه قرارداری با شرکت های لبنی برای طرح توزیع شیر مدارس منعقد نکرده است.
وی  ادامه داد: براساس مصوبه هیئت وزیران برای توزیع شیر مدارس در سال تحصیلی 96-97، 200میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که تا کنون اعتبار آن تأمین نشده است.
دبیر انجمن صنایع لبنی از بدهی 180 میلیارد تومانی سال گذشته وزارت آموزش و پرورش به صنایع لبنی خبر داد.

صادرات محدود لبنیات به آمریکا و روسیه

باکری با اشاره به اینکه صادرات لبنیات طبق روال عادی در جریان است، افزود: براساس آمار 9 ماهه گمرک، ارزش صادرات محصولات لبنی به 750 میلیون دلار رسید در حالیکه سال گذشته مجموع ارزش صادرات 773 میلیون دلار بود.
دبیر انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه صادرات محصولات لبنی تا پایان سال غیر قابل پیش بینی است، بیان کرد: میزان صادرات محصولات لبنی تحت تأثیر تحولات سیاسی منطقه است و به این منظور باید منتظر ماند و دید که صادرات دستخوش چه تحولاتی قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به آخرین وضعیت صادرات لبنیات به روسیه و آمریکا، تصریح کرد: در سال های گذشته میزان محدودی شیرخشک به روسیه و شیر و پنیر به آمریکا صادر شد که آمار دقیق آن را باید گمرک اعلام کند.
با وجود آنکه همه ساله کارخانه های لبنی در چندین مرحله قیمت محصولات خود را افزایش می دهند، اما به بهانه های مختلف از خرید شیر خام به نرخ مصوب  در سه سال گذشته امتناع کردند که این امر بیش از پیش بر زیان انباشته دامداران دامن می زد.
البته افزایش قیمت محصولات لبنی در هفته های اخیر با انتقاد شدید دامداران روبه رو بود، به همین دلیل خواستار بررسی اسناد و مدارک قیمت تمام شده تولید شدند.
حال باید منتظر ماند و دید که اینبار دامداران می توانند حرف خود را بر کرسی بنشانند و کارخانه های لبنی را وادار به افزایش قیمت خرید شیر خام کنند؟
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com