جنگ اقتصادی دشمن عرصه دامی را تهدید می‌کند

جنگ اقتصادی دشمن عرصه دامی را تهدید می‌کند
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت که دشمنان در عرصه جنگ اقتصادی با دستکاری عوامل بیماری زا، حوزه دامی کشور را تهدید می کنند.
علیرضا رفیعی پور در حاشیه سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی که در موسسه تحقیقات، تولید و تهیه نهال و بذر کشور درکرج برگزار شد، افزود: براین اساس، پدافند غیرعامل به دنبال مصون سازی جامعه از تهدیدها است.
وی اظهارداشت: در گذشته تهدید های سایبری، اقتصادی و سایر حوزه ها را داشتیم اما اکنون دشمنان به دنبال اولویتی به نام تهدیدات زیستی هستند، زیرا بر زندگی انسان و اقتصاد، بالاترین تاثیر را می گذارد ضمن آنکه اجرای آن برای دشمن هزینه زیادی ندارد.
رفیعی پور با بیان اینکه ما در یک جنگ تمام عیار نرم به اسم جنگ اقتصادی قرار داریم، گفت: جنگ اقتصادی همه کشورها را دربرمی گیرد زیرا به امنیت غذایی در هر کشوری برمی گردد.
وی افزود: دشمنان ما به طور قطع به دنبال آن هستند که عمدا با دستکاری ویروس ها و دستکاری عوامل بیماری زا کشور ما را تهدید کنند که حوزه دامی به عنوان دومین رکن اقتصاد کشوردر معرض این تهدید است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان وابستگی به اقتصاد دامی همیشگی است، اظهار امیدواری کرد که با برگزاری همایش های علمی تمام ارکان حاکمیتی، تشکل ها، تولید کنندگان، اصحاب رسانه و... در خدمت پدافند غیرعامل برای مصون سازی حوزه انسانی و حوزه تولید در کشور ایران باشند.

اجرای طرح واکسیناسیون طیور در 4 استان کشور
رفیعی پور در ادامه با اشاره به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال 96، گفت: پارسال طغیانی در بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان داشتیم که این طغیان از سال 95 شروع و در سال گذشته نیز ادامه داشت که تا اوایل سال 97 هم متاسفانه به شکل سینوسی گزارش هایی از کانون های بیماری داشتیم.
وی افزود: امسال برای پیشگیری از این بیماری برنامه هایی مانند رصد، پایش، تشخیص بیماری، معدوم سازی و در صورت نیاز اقدامات امنیت زیستی در حوزه طیور خواهیم داشت.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: واکسیناسیون طیور از 10 روز پیش دراستان قزوین آغاز شده به ترتیب در استان های البرز، تهران وقم انجام می شود.
وی اضافه کرد: این طرح در افزایش سطح ایمنی صنعت مرغداری کمک زیادی می کند که در کنار آن اقداماتی همچون ورود به حوزه مرغداری های غیرمجاز برای تعیین تکلیف آنها داشتیم.
رفیعی پور گفت: دربخش پرورش مرغ های بومی و سنتی در روستاها اقدامات خوبی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی شروع کردیم که این مرغداری ها هم تحت نظر و با مدیریت بهداشتی به تولیداتشان ادامه بدهند تا خطری برای صنعت طیور نباشند.
وی افزود: در پی تفاهم نامه ای که با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید، کنترل تمام جابه جایی صنعت طیور مانند تخم مرغ، مرغ، غذای صنعت طیور و کود مرغی در مبادی مختلف کشور انجام می شود.
رفیعی پور با بیان اینکه این مجموعه اقدامات جلوی طغیان بیماری آنفلوانزای فوق حاد را در سال 97 خواهد گرفت، اظهار داشت: در ابتدای سال جاری به شکل پراکنده در برخی از استان ها کانون های محدودی داشتیم که مجموع این کانون ها به 17 مورد می رسید .

فوت 2 نفر بر اثر بیماری تب کریمه کنگو
رئیس سازمان دامپزشکی کشور درخصوص تب کریمه کنگو گفت: این ویروس در تمام استان های کشور وجود دارد واگر به توصیه های بهداشتی دامپزشکی عمل شود، حتی یک مورد بیماری در کشور نخواهیم داشت.
ی افزود: امسال 2 نفردر استان های همدان و کرمان براثر تب کریمه کنگو جان خود را از دست دادند که علت آن بی توجهی به توصیه های بهداشتی بود.
وی بیان داشت: اگر دام خارج از کشتارگاه ذبح شود امکان ابتلا به این بیماری و دیگر بیماری ها مانند تب مالت و سیاه زخم وجود دارد.
سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی که با همکاری مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، به مدت2 روز ادامه دارد که دومین روز آن به برگزاری کارگاه های آموزشی در این مرکز آموزشی اختصاص دارد.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2019 ITPNews.com