ثبت نخستین انجمن نژادی گوسفند کشور

ثبت نخستین انجمن نژادی گوسفند کشور
به گزارش خبر گزاری موج رسا:
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی زنجان گفت: گوسفند افشاری یکی از نژادهای سنگین وزن گوسفندی و از منابع مهم ژنتیکی دام سبک ایران می‌باشد که از پتانسیل مناسبی برای تولید گوشت برخوردار است و نقش مهمی را در تامین گوشت قرمز کشور ایفا می‌کنند.

سیدمحمدعلی صادقی، اظهار داشت: گوسفند افشاری یکی از نژادهای سنگین وزن گوسفندی و از منابع مهم ژنتیکی دام سبک ایران می‌باشد که از پتانسیل مناسبی برای تولید گوشت برخوردار است و نقش مهمی را در تامین گوشت قرمز کشور ایفا می نماید.

وی افزود: این نژاد، پایه مناسبی برای کار اصلاحی در زمینه بهبود سرعت رشد، چند قلوزایی، راندمان لاشه و تولید مثل خارج از فصل می‌باشد و در استان زنجان که خاستگاه اصلی این نژاد می باشد فعالیت های خوبی با همکاری فیمابین سازمان جهادکشاورزی استان و دانشگاه زنجان، در جهت تبدیل این دام به یک نژاد پر تولید داخلی انجام گرفته است.

معاون بهبود تولیدات دامی این سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: از جمله این فعالیت‌ها میتوان به اجرای طرح انتقال ژن چند قلوزایی(FecB) به این نژاد بعنوان مهمترین ژن شناخته شده مؤثّر بر چند قلوزایی در گوسفند و تشکیل هسته اصلاح نژادی توسط بخش خصوصی اشاره کرد.

وی بیان کرد: به منظور ساماندهی فعالیت‌های مرتبط با حفظ خلوص نژادی، تعیین استراتژی‌های پرورشی و اصلاح نژادی، ارائه آموزش‌های تخصصی به بهره برداران و علاقه مندان پرورش گوسفند افشاری و همچنین ترویج دستاوردهای بدست آمده در زمینه پرورش و اصلاح نژاد این دام، انجمن نژادی گوسفند افشاری در استان زنجان برای اولین بار در کشور با تلاش متخصصین اصلاح نژاد دام استان و پرورش دهندگان گوسفند نژاد افشاری تشکیل و به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: در نظر است به منظور کاهش تصدی‌های دولتی کلیه فعالیت های مربوط به توسعه مدیریت و اصلاح نژاد گوسفند افشاری پس از طی مراحل قانونی به این انجمن واگذار شود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com