توافق ایران و برزیل برای تهاتر ۲ میلیون تنی کود اوره با نهاده دام

توافق ایران و برزیل برای تهاتر ۲ میلیون تنی کود اوره با نهاده دام
به گزارش خبر گزاری تسنیم:
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: عوارض محصولات صادراتی برزیل ۴ درصد است اما این کشور از محصولات وارداتی ایران حدود ۱۲۰ درصد عوراض دریافت می‌کند؛ بر اساس تفاهم صورت گرفته، عوارض از ایران نیز کاهش می‌یابد و تجارت کشتی به کشتی می‌شود.

محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای تامین مالی بخش کشاورزی، باید روش های تامین مالی را متنوع کرد تا بتوان تغییر و تحولاتی را در بخش کشاورزی ایجاد کرد. حل مشکلات صادرات، واردات، تولید، تنظیم بازار و کلیه فعالیت‌های بخش کشاورزی نیازمند سرمایه گذاری و تامین مالی است.

وی افزود: تهاتر کالا با کشورهای دیگر یکی از این راه های تامین مالی است؛ برای تهاتر با برزیل جمع‏ بندی این است که در قبال واردات نهاده دامی، کود شیمیایی به این کشور صادر شود و تهاتر کالایی شکل گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در فاز اول 300 تا 400 هزار تن کود اوره به این کشور به صورت تهاتر صادر می‌شود که این رقم تا 2 سال آینده به 2 میلیون تن خواهد رسید. برزیل 8 تا 9 میلیون تن کود اوره در سال نیاز دارد که می‏ تواند 2 میلیون تن آن را از ایران به صورت تهاتر با نهاده‏های دام و طیور وارد کنند.


وی تصریح کرد: وزیر جهاد کشاورزی ایران با وزیر کشاورزی برزیل تفاهم کرده است که تجارت دو کشور به اصطلاح به صورت کشتی در مقابل کشتی باشد و میزان ارزش صادراتی دو کشور بر اساس نقشه راه مشخص برابر شود.

قربانی گفت: تفاهم های دیگری نیز برای کاهش تعرفه های تجاری صادرات به برزیل نیز انجام شده است؛ ایران در ازای محصولات صادراتی برزیل تنها 4 درصد عوارض گمرکی دریافت می‌کنند اما برزیل از محصولات وارداتی حدود 120 درصد عوراض دریافت می‌کند که امیدواریم با این تفاهم به زودی تعرفه‏‌ها تعدیل و عادلانه شود. این موضوع می‌تواند توجیه لازم برای صادرات ایران به برزیل را داشته باشد.

وی اظهار داشت: برزیل از واردات سیب تازه، خشکبار، گیاهان دارویی و زعفران از ایران استقبال کرده است که این اتفاقات منجر به ایجاد تعادل در تجارت دو کشور می‌شود.

معاون وزیرجهاد کشاورزی اظهار داشت: ایران به برزیل 100 میلیون دلار کالا صادرات دارد اما میزان صادرات برزیل به ایران 500 تا 800 میلیون دلار در سال است که امیدواریم با این تفاهم نامه حجم دلاری تجارت بین دو کشور متعادل و متوازن شود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com