تصویب واردات مرغ اقدامی بر ضد تولید است

تصویب واردات مرغ اقدامی بر ضد تولید است
نایب‌رئیس‌کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: هنوز مرکب امضای قانون تعلیق دو ساله قانون انتزاع خشک نشده شاهد پیشنهاد موارد غیرمنطقی مانند واردات مرغ و تصویب آن هستیم.
حبیب اسدالله نژاد درباره تصویب واردات مرغ بلافاصله پس از تعلیق قانون انتزاع گفت: وقتی بحث تعلیق قانون انتزاع وظایف بخش کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی به مدت دو سال مطرح شد، دغدغه و نگرانی مخالفان و دلسوزان بخش کشاورزی همین نگاه‌های غلط و ضد تولید بود. متاسفانه در حالیکه هنوز مرکب امضای قانون تعلیق دو ساله قانون انتزاع خشک نشده شاهد هستیم که موارد غیرمنطقی مانند واردات مرغ  پیشنهاد و مصوب می‌شود. وی با بیان اینکه، واردات مرغ می‌تواند تبعات بدی برای تولید در صنعت مرغداری به همراه داشته باشد، افزود: حجم تولید به گونه‌ای است که مرغ  مورد نیاز کشور را کاملاً تامین می‌کند و نگرانی درخصوص تامین ذخائر استراتژیک وجود ندارد. بنابراین تصویب واردات مرغ در چنین شرایطی حاصل زمینه‌سازی برای سود جویی برخی عوامل، خروج بی‌مورد ارز از کشور و اقدامی ضد تولید است.
نایب‌رئیس‌کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با‌اشاره به کیفیت نامناسب نهاده‌ها و مرغ‌های منجمد وارداتی در سنوات گذشته ادامه داد: بهتر است به جای واردات مرغ‌های منجمد خارجی که اغلب بی‌کیفیت است به تولید داخلی اهمیت داده و با رفع مشکلات و تنگناهای فعالان این بخش، زمینه استفاده از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل صادرات یک میلیون تن مرغ  در سال فراهم آید. اسدالله نژاد با تصریح این نکته که تصمیم به واردات مرغ غیر کارشناسی است و مورد تایید تشکلهای این صنعت نیست، تاکید کرد: سیاست دستوری کارایی و خاصیت خود را در اقتصاد از دست داده است و در مقوله تولید جواب نخواهد داد. تجربه چندین ساله قیمت گذاری دستوری نشان داده که این سیاست جز تحمیل هزینه‌های گزاف برای کشور، ایجاد التهاب و بار روانی در بازار، تاثیر دیگری ندارد. وی به  سیاست دستوری افزایش میزان تولید جوجه در ماه در کشور‌اشاره کرد و گفت : اجرای این مصوبه یعنی اینکه جوجه که قیمت مصوب آن ۲۴۵۰ تومان و قیمت بازار آن ۱۵۰۰ تومان است باز هم با کاهش قیمت مواجه شود و زیانهای واحدهای مرغ مادر را دوچندان کند.
گفتنی است، در حالی که پتانسیل، زیرساخت و توانایی تولید مرغ کشور به گونه‌ای ست که امکان صادرات حدود یک میلیون تن مرغ در سال در صورت استفاده از ظرفیت‌های موجود وجود دارد، تصمیم به تامین ذخایر استراتژیک از محل واردات بسیار عجیب و دور از ذهن، طنزی تلخ و تیشه زدن به ریشه  استمرار و پایداری تولید و‌اشتغال در صنعت مرغداری است.
 
نظرات شما
 •  

  محمدخالقی گفت : ۹۸/۰۶/۰۴

  باسلام واحترام
  بدیهی است دوستانی که نفع خود وصنف خود رامیخواهند،مخالفت باواردات محدود مرغ جهت تنظیم بازار می نمایند.
  ایکاش ذره ای هم به فکرمصرف کننده باشند.
  تصویب واردات کمتر از٥٪؜ از تولید ومصرف مرغ داخلی درستادتنظیم بازار،بنظرنمیرسد که تولیدکنندگان داخلی رامتضرر نمایدبلکه ممکن است آنها رامجاب به عرضه مرغ تولیدی خودبانرخ مصوب که اخیرا افزایش نیز داشته است،مجاب نماید.
  این درحالیست که دولت خوراک مرغ های تولیدی را با ارز ٤٢٠٠ تومانی تامین می نماید.

  پاسخ...
 •  

  دکتر فرزان سلیمانی گفت : ۹۸/۰۶/۰۵

  مسلماً واردات مرغ، اگر غیر کارشناسانه و با دقت های لازمه صورت نگیرد، به ضرر پرورش دهندگان مرغ گوشتی خواهد بود.
  بنطر می رسد حال که سخن از واردات این منبع پروتئینی با ارزش از خارج از کشور صورت گیرد، و این در شرایطی است که در حال حاضر کشور نیازمند این واردات نمی باشد. چرا که، مرغدار ایرانی در صورت واردات با افت غیر منطقی قیمت مرغ آسیب خواهد دید.
  مورد مهم دیگر آیا در واقع در مقطع کنونی چه لزومی در واردات مرغ میباشد.؟ اجازه دهیم مرغدار ایرانی با حاشیه سود کارشناسانه، نیاز کشور را برطرف نمایند.
  اینکار ضمن نظم و ساماندهی در جوجه ریزی ها،انگیزه ای مضاعف در مرغداران را در این راستا سبب خواهد شد.
  از سوی دیگر با درجه بندی کیفی مرغ که از اواسط مهر ماه اجرایی خواهد شد، با واردات مرغ، درجه بندی در مرغان وارداتی به چه صورت شکل خواهد گرفت.
  فکر نمی‌کنید، واردات غیر الزامی مرغ، توازن کیفی در درجه بندی های کیفیتی و همچنین مشکلات اقتصادی برای مرغداران داخلی را در پی داشته باشد.

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com