تزریق ۶۷ میلیون دُز واکسن طیور در استان کرمانشاه

تزریق ۶۷ میلیون دُز واکسن طیور در استان کرمانشاه
از ابتدای سال جاری تا کنون ۶۷ میلیون دُز واکسن علیه بیماری‌های طیور در استان کرمانشاه تزریق شده است.
رییس اداره بهداشت طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به انواع تزریق ۶۷ میلیون دُز واکسن طیور در استان کرمانشاهبیماری‌های طیور گفت: بیماری نیوکاسل یکی از بیماری‌های ویروسی طیور است که ۲۵۰ گونه پرنده به این بیماری حساس هستند و در برخی طیور موجب مشکلات تنفسی و در برخی دیگر با فلج سیستم عصبی همراه است.
حیدری افزود: بیماری نیوکاسل سابقه ۵۰ ساله دارد که واحد‌های صنعتی در دوره ۴۵ روزه ۳تا۴بار علیه این بیماری واکسینه می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: بیماری دیگر پرندگان که در فصل سرد سال بروز می‌کند بیماری ویروسی انفلوانزای فوق حاد پرندگان است که پرندگان وحشی در بدن خود دارند، با ان سازگار شده و تحت تاثیر بیماری قرار نمی‌گیرند، اما می‌توانند این بیماری را از جایی به جای دیگر منتقل کنند.
رییس اداره بهداشت طیور دامپزشکی استان یادآور شد: این پرنده‌های وحشی در ارتباط با پرندگان محلی و بومی مانند ماکیان باعث مرگ‌ و میر ان‌ها می‌شوند.
حیدری با اشاره به علایم بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: قطع اشتها، قطع تولید، سیاه شدن تاج و خون ریزی در ساق پا از نشانه‌های این بیماری است.
وی با بیان اینکه امسال تاکنون بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه مشاهده نشده است، اظهار داشت: در سال ۹۵ در استان کرمانشاه ۱۹ روستا درگیر این بیماری شدند و در سال ۹۶ نیز ۷ کانون انفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان شناسایی شد.

حیدری خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ کانون بیماری انفلوانزا در استان نداشتیم، اما در سال ۹۸ دو‌ کانون در استان کرمانشاه شناسایی شد که در مجموع در این سال‌ها حدود ۵ هزار قطعه مرغ به علت ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم سازی شده است.
رییس اداره بهداشت طیور دامپزشکی کرمانشاه با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده ردپای وانت‌های دوره گرد در انتقال این بیماری دیده شده، گفت: به مردم توصیه می‌کنیم در فصل سرد سال به هیچ‌وجه از وانت‌های دوره گرد بوقلمون، مرغ محلی و سایر طیور را خریداری نکنند و روستاییان نیز پرندگان خانگی را با ایجاد فنس در محل مناسبی محصور کنند تا با پرندگان وحشی ارتباطی نداشته باشند.
حیدری همچنین به فعالیت ۷۰۰ واحد صنعتی تولید مرغ گوشتی در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در ۸ ماهه امسال ۲۰ میلیون قطعه مرغ گوشتی در استان تولید شده است.
وی افزود: در سال گذشته نیز ۳۴ میلیون قطعه مرغ گوشتی در استان کرمانشاه تولید شد.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com