تاکید بر ترخیص نهاده‌های دامی از گمرک

تاکید بر ترخیص نهاده‌های دامی از گمرک
به گزارش خبر گزاری :
جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس، بامحوریت بررسی روند ترخیص نهاده‌های دامی مانده در گمرک بعدازظهر امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۰ برگزار شد.
تاکید بر ترخیص نهاده‌های دامی از گمرک، بعدازظهر امروز جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس با حضور رئیس این کمیسیون، معاونان وزارت جهاد کشاورزی، رئیس گمرک، معاون وزیر راه، نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و برخی دیگر از مسئولان و اعضای کمیسیون برای بررسی روند ترخیص نهاده‌های دامی مانده در گمرک برگزار شد.
آقای عسگری نائب رئیس کمیسیون در این جلسه گفت: در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه‌های تولید، بی توجهی به توزیع نهاده‌های دامی است که این موضوع روی قیمت محصولات دامی و لبنیات تاثیر گذاشته است.
وی افزود: هم اکنون حدود سه و نیم میلیون تن نهاده دامی در گمرکات کشور باقی مانده که نزدیک یک میلیون و سیصد هزار تن آن مربوط به شرکت پشتیبانی امور دام است که در موضوع ترخیص و حمل و نقل این نهاده‌ها مشکلات بسیاری وجود دارد.
عسگری گفت: این مشکلات باعث شده دامداران در تامین نهاده با مشکل مواجه شوند و متاسفانه شاهد آن هستیم که دام‌های مولد توسط دامداران حذف می‌شوند.
وی ادامه داد: در بازدید میدانی از گمرکات شاهد آن بودیم که متاسفانه با یک پلاک جعلی کامیون‌های مختلف نهاده‌های دامی را به اهواز می‌برند در آن جا دپو می‌کنند و این نهاده‌ها با خاک اره مخلوط شده و به دست دامداران می‌رسد که این موضوع نیازمند نظارت بیشتر است.
عسگری گفت: همچنین سیستم‌های باسکولی نیز دچار مشکلاتی هستند و به سامانه گمرک متصل نیستند که باید اداره کل بنادر به این مشکل هم رسیدگی کند.
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی افزود: جای سوال است که چرا شرکت پشتیبانی امور دام حدود یک میلیون و سیصد هزار تن نهاده را در گمرک دپو کرده و این نهاده‌ها بیش از سه ماه است که در آن جا مانده اند.
انتقاد از کندی حمل و نقل نهاده‌ها از گمرکات به استان‌ها
همچنین در این جلسه عباسی دیگر نائب رئیس کمیسیون نیز با انتقاد از کندی حمل و نقل نهاده‌ها از گمرکات به استان‌ها گفت: در حال حاضر روزی هفت هزار تن نهاده از بنادر منتقل می‌شود که اگر حمل و نقل با همین سرعت صورت پذیرد بیش از ۷ تا ۸ ماه زمان نیاز است که نهاده‌های دامی باقی مانده در گمرک به دست دامداران برسد که این مدت زمان بسیار زیاد است.
وی گفت: باید مسئولان جهاد کشاورزی در همکاری با مسئولان حمل و نقل کشوری و گمرک، رسیدن نهاده به دست دامداران را سرعت بخشند.
افزایش ورودی نهاده‌ها به گمرکات کشور
در این جلسه گیلان پور معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ورودی نهاده‌ها به گمرکات کشور افزایش یافته و به میزان مورد نیاز دامداران، نهاده در گمرکات موجود است این در حالیست که سال گذشته در همین بازه زمانی سه ماه عدم ورود نهاده به داخل کشور را شاهد بودیم.
وی گفت: یک میلیون تن از این نهاده‌ها که در گمرکات مانده اند مشکل تامین ارز داشتند که با همکاری بانک مرکزی این مشکل و مسئله ارزی حل شده است، اما مشکل دیگر بحث ظرفیت حمل و نقل است که باید افزایش یابد.
گیلان پور افزود: از هفته آینده دو هزار و سیصد کامیون به صورت روزانه حمل نهاده‌های دامی را انجام می‌دهند که با این افزایش ظرفیت امیدواریم هرچه زودتر نهاده‌هایی که در سامانه بازارگاه به فروش رسیده اند به دست دامداران برسند.
وی ادامه داد: امروز به هر دلیلی رانندگان کامیون‌ها تمایل چندانی برای حمل بار از گمرکات ندارند و به نظر می‌رسد کرایه‌های بخش حمل و نقل باید واقعی شود تا این مشکل برطرف شود.
حمل و نقل مهم‌ترین مشکل بحث تامین نهاده‌ها
در جلسه امروز کمیسیون کشاورزی مجلس، طلایی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز مهم‌ترین مشکل بحث تامین نهاده‌ها را حمل و نقل دانست و گفت: ظرفیت حمل و نقل از بنادر دچار مشکل اند در حالی که اگر میزان موردنیاز کامیون موجود بود ظرف ۲۵ تا ۳۰ روز مشکل حمل و نقل برطرف می‌شد.
وی افزود: در حال حاضر قصد داریم با توافقات صورت گرفته، از حمل و نقل ریلی نیز برای انتقال نهاده‌ها استفاده کنیم تا هرچه زودتر این مشکل برطرف شود.
رسوب یک میلیون و صد هزارتن کالای اساسی در گمرکات
میر اشرفی رئیس گمرک کشور نیز در این جلسه با اشاره به رسوب یک میلیون و صد هزارتن کالای اساسی در گمرکات گفت: در مورد تخصیص ارز برای ترخیص این کالا‌ها تناسب و توازن وجود ندارد و مشکلات ارزی از مهم‌ترین علل انبار این کالا‌ها در گمرکات است.
وی افزود: با توافقات انجام شده اخیرا به گمرک اجازه داده شده کالا‌های اساسی نیز مانند کالا‌های غیراساسی به صورت درصدی ترخیص شوند و با تعهد بانک مرکزی برای تامین ارز، کالا‌های مانده در گمرک ترخیص شوند که این موضوع به ترخیص نهاده‌های دامی مانده در گمرک کمک خواهد کرد.
میر اشرفی گفت: در بندر امام تعداد باسکول از ۳۰ به ۷۰ افزایش یافته، همچنین این باسکول‌ها به سامانه گمرک نیز متصل شده اند تا کار ترخیص به شکل دقیق تری انجام شود.
پرداخت با تاخیر کرایه و همچنین معطلی راننده‌ها برای تحویل نهاده‌ها
امانی معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه گفت: پرداخت با تاخیر کرایه و همچنین معطلی راننده‌ها برای تحویل نهاده‌ها از مهم‌ترین مشکلاتی است که رغبت آن‌ها برای حمل نهاده‌های دامی را کاهش داده است.
وی گفت: امسال بی سابقه‌ترین سال واردات در بندر امام است و هیچ یک از دستگاه‌ها از قبل این میزان واردات را با ما در میان نگذاشته اند تا تمهیدات لازم برای تامین ناوگان حمل و نقل این حجم از بار انجام شود.
سهم کم حمل و نقل ریلی در جا به جایی محصولات اساسی
رئیس راه آهن کشور نیز گفت: در حال حاضر سهم حمل و نقل ریلی در جا به جایی محصولات اساسی کم است و باید از این ظرفیت بیشتر استفاده شود و به این منظور نیز باید زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی گسترش یابد همچنین از ظرفیت‌های موجود به نحو احسن استفاده شود.
رسولی ادامه داد: به عنوان مثال در بندر شهید رجایی زیراسکله ریلی وجود دارد که ظرفیت حمل مستقیم را داراست و از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی گفت: در هماهنگی با شرکت پشتیبانی امور دام از آن‌ها خواستیم تا بیشتر نهاده‌ها به گمرک شهید رجایی هدایت تا حمل آن‌ها با سرعت بیشتری انجام شود همچنین در روز ۴۰۰ دستگاه واگن که بار به گمرک حمل می‌کنند با ظرفیت خالی باز می‌گردند که این ظرفیت می‌تواند مورد استفاده حمل نهاده‌های دامی قرار گیرد و آمادگی کامل وجود دارد که این موضوع انجام شود.
رسولی افزود: در بندر امام خمینی روزانه ۱۰۹ تا ۱۱۰ واگن برای نهاده‌های دامی بارگیری می‌شود که می‌توان این ظرفیت را ۱۵۰ کرد.
در پایان این جلسه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مصوبات و جمع بندی جلسه را اعلام کرد.
ساداتی نژاد با اشاره به مصوبات این جلسه گفت: مقرر شد تعداد کامیون‌ها برای حمل روزانه نهاده‌های دامی تا ۳ هزار افزایش یابد همچنین از ظرفیت ریلی به شکل حداکثری استفاده شود.
وی افزود: در معدن شهید رجایی نیز از ظرفیت واگن‌های خالی باید برای حمل و نقل نهاده‌های دامی بهره گیری شود.
ساداتی نژاد گفت: در حال حاضر یک میلیون تن از نهاده‌های دامی مانده در گمرکات مشکل ارزی دارند که مقرر شد با بانک مرکزی صحبت شود و هرچه زودتر مشکل ارزی این نهاده‌ها برای ترخیص برطرف شود، همچنین مقرر شد دستورالعمل مشترکی برای حمل کالا‌های اساسی بین مجموعه‌های گمرک، حمل و نقل جاده ای، وزارت جهاد و راه آهن منعقد شود.
وی افزود: همچنین برای تسریع در فرایند ترخیص نهاده‌های دامی مقرر شد سازمان دامپزشکی، استاندارد و علوم پزشکی یک آزمایش مرجع انجام دهند که این موضوع نیز باید با دستگاه‌های مربوطه هماهنگ شود.
ساداتی نژاد با اشاره به بازار سیاه ایجاد شده برای نهاده‌های دامی گفت: متاسفانه بانک اطلاعاتی درستی از دامداری‌ها و مرغداری‌ها وجود ندارد و نهاده‌هایی که با ارز دولتی وارد می‌شوند بعضا به واحد‌هایی تخصیص می‌یابد که برخلاف اظهارشان دام و یا طیور ندارند و این نهاده‌ها در بازار آزاد به فروش می‌رسند.
وی تاکید کرد: علاوه بر اینکه نیاز به تشکیل بانک اطلاعاتی برای رفع این مشکل است معضلات سامانه بازارگاه نیز باید مرتفع شود تا نهاده‌ها به دست مصرف کننده واقعی برسد.
سادات نژاد گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیر انجام این مصوبات، برطرف شدن ایرادات و هرچه زودتر رسیدن نهاده‌ها به دست پرورش دهندگان دام و طیور است.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com