بی‌توجهی دولت به هشدار‌های مرغداران

بی‌توجهی دولت به هشدار‌های مرغداران
رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری مرغداران میهن گفت: هم‌اکنون قیمت تخم‌مرغ، با توجه به صحبت‌هایی که صورت گرفته قیمت مصوبی است که در بازار نیز تصویب‌شده و چندین بار ما به‌عنوان متولی مرغداران و به‌عنوان نماینده کل صنعت به وزارتخانه درخواست دادیم، ولی متأسفانه به هشدارها و راهکارهای ما اهمیتی نداده‌اند.
حمید رضا کوچک کاشانی، با اشاره به وضعیت بازار تخم‌مرغ و علت نوسانات قیمت تخم‌مرغ گفت: بازار تخم‌مرغ نه کالای وارداتی است نه صادراتی بلکه کالای استراتژیک در هر کشوری است که بر اساس نیاز کشور تولید می‌شود و تمام برنامه‌ریزی‌ها را دولت به‌صورت بالادستی به تشکل‌های خصوصی که بازوی اجرایی دولت هستند ارجاع می‌دهد که تولید را هماهنگ کنند و بتوانند تولید کشور و نیاز مصرف‌کننده را تأمین کنند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه سرا سری مرغداران میهن گفت: قیمت تخم‌مرغ، چون کالای فاسدشدنی و کالای استراتژیکی است بعدازاین که تصمیماتی در حوزه کشاورزی گرفته می‌شود مخصوصاً برای تخم‌مرغ نباید تأخیر در تصمیم‌گیری باشد باید تصمیم‌گیری‌های پخته و آنی با توجه به فسادپذیری کالا در مورد بازار تخم‌مرغ گرفته شود.
وی افزود: باید بتوانند از حذف تخم‌مرغ و حذف گسترده مرغ و همچنین از این‌که بخواهند قیمت تخم‌مرغ در بازار به زبان مصرف‌کننده باشد جلوگیری کنند.
کوچک کاشانی بابیان اینکه از برج ۱۲ سال گذشته که قیمت تخم‌مرغ یک ثبات نسبی داشته و بازار دچار تنشی نبوده ما به وزارت خانه نامه‌نگاری‌هایی کردیم و چندین هشدار و راهکار به آن‌ها ارائه دادیم که اگر بازار ثبات داشته باشد تا هم منافع مصرف‌کننده و هم تولیدکننده حفظ شود.
 
وی افزود: این راهکار‌ها شامل بحث صادرات تخم‌مرغ، بازگشایی مرز، حذف عوارض تخم‌مرغ  و همچنین اصلاح قیمت تخم‌مرغ با توجه به این‌که کلیه اقلام مواد اولیه تولید تخم‌مرغ چندین مرتبه گران شده، ولی هنوز دولت قیمت تخم‌مرغ را واقعی نکرده است.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه سرا سری مرغداران میهن گفت: این راهکار‌ها را ارائه کردیم و جلسات متعدد و چندین نامه متعدد به وزارتخانه ارسال شد، اما متأسفانه تصمیمی برای ثبات قیمت و تثبیت قیمت گرفته نشده است با این‌همه مشکلات و با این‌همه تأخیر در تصمیم‌گیری اتحادیه به خاطر دغدغه تولیدکننده خود در این یک ماه گذشته در مجلس از پا ننشسته است.
وی با تأکید بر اینکه در مجلس و وزارت خانه به دوستان اعلام کردیم که حداقل اجازه دهید عوارض تخم‌مرغ و ذخیره‌سازی تخم‌مرغ را که ما انجام دهیم، ولی نگذاشتند.
کوچک کاشانی اظهار داشت: از اوایل عید امسال تابه‌حال حدود هشت میلیون مرغ مولد حذف شد و همین مسئله باعث شد که مرغدار‌های ما نزدیک به ۷۰ روز تخم‌مرغ را کیلویی پنج هزار تومان زیر قیمت مصوبی که خود دولت گذاشته است و کیلویی هشت هزار تومان زیر قیمت تمام‌شده،  تخم‌مرغ را به فروش رساندند.
وی بیان کرد: هم‌اکنون قیمت تخم‌مرغ، با توجه به صحبت‌هایی که صورت گرفته قیمت مصوبی است که در بازار  نیز تصویب‌شده و چندین بار ما به‌عنوان متولی مرغداران و به‌عنوان نماینده کل صنعت به وزارت‌خانه درخواست دادیم، ولی متأسفانه به هشدار‌ها و راهکار‌های ما اهمیتی نداده‌اند. حداقل از حالا به بعد این سرمایه  را حفظ کنید و اصلاح قیمت را در دستور کار خود قرار دهید تولیدکننده بالاخره کار اقتصادی می‌کند، ولی چ فایده وقتی مقرون‌به‌صرفه نباشد و تولید برای او سودی نداشته و زیان ده باشد.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه سرا سری مرغداران میهن گفت: با توجه به این‌که ما سال گذشته جوجه ریزی به اجداد به خاطر تحریم‌ها منظم نبوده است امسال با مشکل مواجه شده‌ایم.  می‌گویند بعد از انتخابات رسیدگی می‌کنیم و امیدوارم که دیر نشود.
کوچک کاشانی اظهار داشت: خواهش بنده از دولت آینده‌ای که بر روی کار می‌آید این است که به تشکلات بخش خصوصی اعتماد کنند و اگر این کار توسط خود بخش خصوصی و تشکل‌ها ایجاد شود ما آن‌قدر نوسان در بازار نخواهیم داشت مثلاً تولیدکننده تخم‌مرغ را ده ماه سال زیر قیمت مصوب بفروشد و دو ماه سال پنج هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب بفروشد این اتفاقات اگر توسط کنترل بخش خصوصی اتفاق بیفتد و اعتماد صورت بگیرد و به جدیت در سیاست‌گذاری کلان در دستور کار قرار گیرد هیچ‌وقت این اتفاقات نخواهد افتاد و همیشه یک روند ثابت روی این قیمت کالا اعلام خواهد شد.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com