ایران به هاب صنعت زنبورداری در منطقه تبدیل می‌شود

ایران به هاب صنعت زنبورداری در منطقه تبدیل می‌شود
به گزارش خبر گزاری ایرنا:
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: صنعت زنبورداری ایران باید به لحاظ علمی، فنّاوری و سرمایه‌گذاری به هاب منطقه خاورمیانه و آسیای میانه تبدیل شود.

«حسین دماوندی نژاد» در نشست با اعضای سازمان مرکزی یونیدو، تشکل‌های زنبورداری و صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور اظهار داشت: ایران از نظر جغرافیایی و تنوع اقلیمی از ظرفیت بالایی برای توسعه فعالیت‌های زنبورداری، تولید عسل و محصولات جانبی برخوردار است و انتظار داریم سازمان یونیدو توجه ویژه‌ای به این صنعت در کشور ما داشته باشد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، به رتبه چهارم ایران در تولید عسل در جهان بر اساس آخرین آمار فائو اشاره و تصریح کرد: ما به دنبال برنامه جامع‌تر با نتایج ملموس در حوزه صنعت زنبورداری کشور هستیم.
دماوندی نژاد افزود: ما باید به‌سرعت وارد یک برنامه جهشی شویم و سازمان مرکزی یونیدو در زمینه تنوع و توسعه محصولات زنبورعسل و توسعه بازارهای بین‌المللی در منطقه و جهان برای تولیدات عسل و محصولات جانبی آن می‌تواند همکاری کند.
وی در همین حال خواستار آن شد که همکاری سازمان یونیدو با تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و بخش خصوصی به نتایج ملموس‌تر، افزایش مهارت‌های حرفه‌ای زنبورداران، توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار در صنعت زنبورداری ایران منجر شود.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر افزایش تولید محصولات جانبی زنبورعسل گفت: در حال حاضر نزدیک به ۴ کیلوگرم زهر زنبورعسل در کشور تولید می‌شود که از این میزان زهر، مقدار ارزشمندی ملیتین برای مصارف پزشکی امکان جداسازی دارد.

وی از دست‌اندرکاران بخش زنبورداری در معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه‌ها و بخش خصوصی خواست سازمان یونیدو را ترغیب به همکاری بیشتر با خود کنند و به دستاوردهای عملی‌تر و ملموس‌تری با این سازمان داشته باشند.
دماوندی نژاد اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین را یک تشکل مردمی خواند و افزود: کلیه اتحادیه‌های استانی کشور در عضویت این اتحادیه ملی می‌باشند.

وی بر حل مسایل مربوط به آزمایشگاه تخصصی عسل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین تاکید کرد و اذعان داشت: ما به سیاست‌های این اتحادیه مردمی احترام می‌گذاریم و از ظرفیت‌های قانونی وزارت جهاد کشاورزی در ارتقای کمی و کیفی این آزمایشگاه به کار خواهیم گرفت.

دماوندی نژاد با بیان این که زنبورعسل منفعت زیادی برای بخش کشاورزی دارد، افزود: زنبورعسل، دام با ارزشی است و در این دوره از مدیریت باید شاهد رکوردهای اساسی تولید در این بخش باشیم.
وی توسعه و تقویت زنجیره ارزش عسل و محصولات جانبی، اتصال بازار ایران به بازارهای بین‌المللی، تاسیس موسسات پشتیبان، توسعه کسب‌وکار، ارتقای بهره‌وری در صنعت زنبورداری، بهبود کیفیت عسل و محصولات جانبی آن، انجام مطالعات و تدوین برنامه‌های ملی و استانی به‌صورت پایلوت را از جمله دستاوردهای تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های چندجانبه میان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور و اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین با سازمان یونیدو برشمرد.

تاکید بر اجرای پروژه‌های مشترک با یونیدو

«تورج صارمی» مشاور معاون وزیر و مجری طرح توسعه زنبورداری کشور نیز بر همکاری‌های لازم در زمینه اجرایی کردن پروژه‌های مشترک با سازمان یونیدو در بخش زنبورعسل تاکید کرد.
تورج صارمی ضمن اشاره به سابقه همکاری‌های انجام شده با تیم اجرایی یونیدو در ایران درست زنبورداری کشور گفت: نخستین تفاهم‌نامه همکاری چندجانبه میان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور، اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین با سازمان یونیدو در سال ۱۳۹۵ منعقد شده است و از تاریخ مزبور تاکنون نیز زمینه اجرایی کردن سه تفاهم همکاری، یک برنامه اقدام مشترک و یک برنامه توسعه‌ای در صنعت زنبورداری با حضور کلیه ذی‌نفعان پروژه انجام شده است.

وی ادامه داد: در برنامه اقدام مشترک مواردی از جمله ارتقای کیفیت آموزش فنی زنبورداران، توسعه استانداردهای ملی عسل و محصولات جانبی، ارتقای زنجیره ارزش زنبورداری و اتصال به برندهای بین‌المللی، ارتقای بهره‌وری تولید، برنامه جامع پیشگیری و کنترل بیماری در صنعت زنبورداری و ارتقای ژنتیکی ملکه زنبورعسل پیش‌بینی شد که در این خصوص بخش عمده‌ای از آن به اجرا درآمد.

صارمی اضافه کرد: پیرو تفاهم همکاری چندجانبه منعقده در سال ۱۳۹۸ در زمینه ارتقای مهارت و توانمندی در رسته زنبورداری برگزاری بیش از ۴۵ دوره آموزش‌های تخصصی و مهارتی با بیش از ۴۱۰۰ نفر روز آموزش با مشارکت کلیه ذی‌نفعان، پروژه انجام و برای نخستین‌بار بنیاد ملی ارتقای بهره‌وری و مهارت زنبورداری در کشور تاسیس شد.

مشاور معاون وزیر و مجری طرح توسعه زنبورداری کشور در خاتمه اظهار داشت: تفاهمات چندجانبه و همکاری‌های صورت‌گرفته با سازمان یونیدو منجر به توسعه، ایجاد ارزش‌افزوده و تقویت زنجیره ارزش زنبورداری در ایران شده است.

کمک یونیدو به خروج از تولید تک‌محصولی
«امیر معین» مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور با بیان این که همکاری با سازمان یونیدو، سطح دانش زنبورداری را ارتقا داده است، گفت: همکاری با این سازمان و به دنبال آن تشکیل بنیاد ملی ارتقای زنبورداری و مهارت زنبورداران و برگزاری دوره‌های آموزشی به خروج صنعت زنبورداری کشور از تولید تک‌محصولی و توجه به محصولات جانبی زنبورعسل مانند ژل رویال، بره‌موم و زهر زنبورعسل و ورود به عرصه‌های دانش‌بنیان کمک کرده است.
وی آمادگی این صندوق را برای ادامه همکاری با سازمان یونیدو در راستای اجرای پروژه‌های مشترک و کسب کمک‌های بین‌المللی و بانک‌های بین‌المللی به‌منظور توسعه صنعت زنبورداری در ایران و افزایش تولید محصولات دانش‌بنیان اعلام کرد.
 وی ضمن تقدیر از حمایت‌های سازمان یونیدو از صنعت زنبورداری کشور تصریح کرد: فعالیت و توسعه زنبورداری به تولید ناخالص ملی نیز کمک خواهد کرد.

درخواست تجهیز آزمایشگاه تخصصی عسل از یونیدو
«محسن موسویان» مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین در این نشست ضمن ابراز خرسندی از همکاری سازمان یونیدو از سال ۹۵ با بخش زنبورداری ایران اظهار داشت: این همکاری منجر به افزایش مهارت و بهره‌وری در تولیدات زنبورداری کشور شده است.
وی با بیان این که از سال ۱۳۹۶ این اتحادیه آزمایشگاه تخصصی عسل را راه‌اندازی کرده است، گفت: برای تجهیز آزمایشگاه به دستگاه‌های جدید و به روز مطابق با توافقات فی‌مابین، همچنان نیازمند حمایت‌های مالی موردنظر از طریق تیم اجرایی یونیدو هستیم تا علاوه بر عسل بر روی سایر محصولات جانبی زنبورعسل مانند ژل رویال نیز بتوانیم آزمایش‌های موردنظر را انجام دهیم.

اعلام آمادگی سازمان یونیدو برای انتقال فناوری‌های جدید
«شل ساندین» رییس دپارتمان کسب‌وکار کشاورزی و ارتقای مهارت سازمان مرکزی یونیدو تاکید کرد: رسته زنبورداری در یونیدو در راستای حذف تولید تک‌محصولی و بهبود بهره‌وری زنبورعسل طراحی و اجرا شده است.

وی اظهار داشت: در طول همکاری سازمان یونیدو با وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تشکل‌ها و اصناف در رسته زنبورداری و اجرای برنامه الگویی، همکاری‌های موفقیت‌آمیزی شکل‌گرفته است.
وی ابراز امیدواری کرد صنعت زنبورداری ایران جایگاه شایسته خود را در بازارهای بین‌المللی پیدا کند.
ساندین گفت: این سازمان آمادگی لازم جهت انتقال کمک‌های فنی و استفاده از فناوری‌های جدید در قالب برنامه بهبود بهره‌وری است.
طبق آمارها، تولید سالانه عسل کشور حدود ۱۱۵ هزار تن و ظرفیت صادراتی این محصول بین ۵ تا ۱۰ هزار تن است که ۶۰ درصد آنها از تولید چند گیاه و ۴۰ درصد تک گیاه هستند.
در هشت‌ماهه سال گذشته  بیش از ۱۰۸۰ تن عسل به ارزش ۸۶ میلیارد تومان از کشور صادر شده است افزود: طی این مدت ۷ تن و ۱۴۰ کیلوگرم بره‌موم به ارزش یک میلیارد تومان نیز فقط به کشور چین صادر شد.
با توجه به مرغوبیت عسل ایران، چین نسبت به واردات این محصول تمایل نشان داده و این کشور به دلیل جمعیت بالا، بازار خوبی برای تولیدات زنبورداران ایران است و موجب ترغیب آنان برای تولید می‌شود.

همچنین عسل ایران در سال ۱۴۰۰  به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانند بحرین، کویت، قطر، عمان، کشورهای اتحادیه اروپا همچون آلمان و انگلستان و سایر کشورها نظیر کانادا، هنگ‌کنگ، استرالیا، اندونزی، مالزی، عراق و لبنان صادر شد.
سال گذشته بیش از ۳.۵ تن رویال ژل در کشور تولید شد که بخشی به مصارف دارویی و آرایشی و بخشی به مصرف داخلی می‌رسد و برای حمایت از تولید داخل، واردات رویال ژل از سال ۹۸ ممنوع شده و این ممنوعیت ادامه دارد.
بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۸، بیش از  ۹۸ هزار زنبورستان و نزدیک به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبورعسل در کشور وجود داشت و ایران به لحاظ تعداد کلنی زنبورعسل و میزان تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com