انتقال 10 هزار گوسفند از جنوب به شمال‌غرب کشور برای مقابله با کمبود علوفه

انتقال 10 هزار گوسفند از جنوب به شمال‌غرب کشور برای مقابله با کمبود علوفه
به گزارش خبر گزاری فارس:
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: 10 هزار میش و گوسفند و دام مولد از استان‌های جنوبی به استان‌های شمال‌غرب کشور به عنوان راهکاری برای کمبود علوفه منتقل می‌شود.

وقوع خشکسالی در کشور، شرایط برای تأمین علوفه برای دامداران را سخت‌تر کرده است. این موضوع در دام‌های کوچک که بخش اعظمی از علوفه آنها از طریق چَرا تأمین می‌شد، مضاعف شده است. اتحادیه‌ دامداران سراسری تدبیری اندیشیده تا دام‌های کوچک مناطق خشک‌تر استان خوزستان به مناطق خوش آب و هوا در آذربایجان‌های شرقی و غربی منتقل شوند.

جزئیات بیشتری از این اقدام را در گفت‌وگو با مدیرعامل اتحادیه دامداران می‌پردازیم.
مجتبی عالی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه خشکسالی شرایط تأمین علوفه را برای دامداران بسیار سخت کرده است، گفت: با پیش‌بینی خشکسالی از پانزده روز پیش دام‌های مناطق خشک عمدتاً در جنوب کشور را به مناطق خوش آب و هوا در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی منتقل می‌کنیم که از نظر مراتع و علوفه غنی‌تر هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران افزود: 10 هزار میش و گوسفند و دام‌های سبک مولد از مناطق جنوبی به مناطق شمال‌غرب کشور منتقل می‌شوند و امیدواریم که این کار از کشتار دام‌های مولد جلوگیری کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در استان‌های مقصد شرایط علوفه برای دام‌های جدیدالورود مناسب است، گفت: این مناطق علوفه و مراتع مناسب دارد و برای چرای دام مناسب است.

عالی در پاسخ به اینکه آیا استان‌های مقصد با ورود دام‌های جدید از استان‌های جنوبی موافقت کرده‌اند، گفت: با دامداران آن مناطق به توافق رسیدیم تا در این زمینه همکاری کنند. 

خشکسالی در یکی دو سال آینده تأمین علوفه را برای دامداران سخت‌تر کرده است. تا قبل از 20 اردیبهشت خوراک دام و طیور با ارز 4200 تومانی تأمین می‌شد، اما پس از حذف ارز دولتی قیمت نهاده‌ها تقریبا پنج برابر شده است. علاوه بر این در دام‌های سبک بخش زیادی از نیاز علوفه از طریق تعلیف دام مراتع تأمین می‌شود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com