امکان تولید مرغ بومی اصلاح شده در واحدهای صنعتی فراهم شد

امکان تولید مرغ بومی اصلاح شده در واحدهای صنعتی فراهم شد
سرپرست دفتر امور طیور و زنبور عسل معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت:واحدهای صنعتی تولید طیور با رعایت ضوابط فنی و بهداشتی می توانند نسبت به پرورش مرغ بومی اصلاح شده،اقدام کنند و تاکنون 25 نسل در مراکز اصلاح نژاد در مورد مرغ بومی انجام شده است.
امید امینی افزود:یکی از سیاست‌های ابلاغی سال 98،پرورش مرغ بومی اصلاح شده با هدف تولید گوشت و تخم مرغ در واحدهای صنعتی تولید طیور است که واحدهای صنعتی تولید طیور می‌توانند جوجه مورد نیاز خود را از مراکز تکثیری و یا از طریق مراکز اصلاح نژاد مرغ بومی تهیه کنند.
وی اضافه کرد:تاکنون 25 نسل کار اصلاح نژادی در مورد مرغ بومی کشور در مراکز اصلاح نژادی انجام شده است.(نخستین اصلاح نژادی مرغ بومی کشور در سال 1367 در مازندران انجام شد)
امینی تصریح کرد:با اصلاح نژاد مرغ بومی کشور در مراکز اصلاح نژادی حدود 60 تا 70 درصد عملکرد مرغان بومی نسبت به سال پایه افزایش داشته است.
امینی،تعداد مراکز اصلاح نژاد مرغ بومی کشور را هفت مرکز بیان کرد و گفت:اصلاح نژاد مرغ بومی با هدف حفظ ذخایر ژنتیکی کشور،کمک به معیشت و درآمد روستاییان و بهبود صفات تولید مرغان بومی از جمله افزایش وزن بدن و تعداد تخم مرغ صورت می‌گیرد.
برنامه افزایش تولید اردک در استان گیلان
وی راه اندازی یک مرکز اصلاح نژاد اردک در استان گیلان از سال 97 را یادآور شد و افزود:هدف از راه اندازی این مرکز،افزایش راندمان تولید و ارائه جوجه اردک بومی اصلاح شده به پرورش دهندگان است.
سرپرست دفتر طیور معاونت امور تولیدات دامی با اشاره به جمعیت 50 میلیونی مرغ و خروس بومی در کشور اظهار داشت:هدف وزارت جهاد کشاورزی،گسترش پرورش طیور بومی با حفظ ضوابط فنی و بهداشتی در روستاهای کشور است،اما برای جلوگیری از بروز چالش در واحدهای صنعتی و شیوع بیماری به دنبال آن هستیم که جایگاه‌هایی برای پرورش مرغان بومی در روستاها و منازل روستاییان ایجاد شود تا مطمئن شویم مرغان بومی با پرنده‌های مهاجر ارتباطی برقرار نمی‌کنند.
وی درباره دستیابی روستاییان به جوجه‌های اصلاح شده،تصریح کرد:جوجه‌های تولیدی در مراکز اصلاح نژاد به عنوان گله‌های مولد در اختیار مراکز تکثیری قرار می‌گیرد و در این مراکز،جوجه ظرف حداکثر 90 روز پرورش یافته و در اختیار روستاییان قرارخواهد گرفت.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com