امحای 1400 تن ذرت بدلیل طولانی شدن روند توزیع طی سال گذشته

امحای 1400 تن ذرت بدلیل طولانی شدن روند توزیع طی سال گذشته
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: سال گذشته به دلیل طولانی شدن روند توزیع نهاده‌های دامی در بازار، یک هزار و 400 تن ذرت دامی روی کشتی ها فاسد و امحا شد.
ایمان رنگی درباره مشکلات فعالان این صنف افزود: به دنبال صادر نشدن مجوز از سوی متولیان سامانه بازارگاه جهت توزیع نهاده‌های دامی اظهارشده در گمرک و یا صدور با تاخیر این مجوزها، کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات پس از طی شدن مدت زمان قانونی دو ماهه در لیست کالاهای متروکه قرار گرفته و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد که این مساله علاوه بر افزایش میزان زیان‌دهی واردکنندگان، بازار نهاده‌های دامی را بر هم می زند.
وی اضافه کرد: هشتم آذرماه امسال، از سوی معاونت توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی مجوز خروج کالاهای یک شرکت عضو انجمن را از گمرک صادر کرد و در تاریخ 24 آذر ماه، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی مجوز عرضه محموله ذرت این شرکت را در سامانه بازارگاه صادر کرد.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور تصریح کرد:براساس مجوز معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی محموله ذرت شرکت مزبور باید در گیلان عرضه شود و این در حالیست که معاونت بهبود تولیدات دامی این استان اعلام کرد، چنین مجوزی را دریافت نکرده و باعث شد تا 800 تن ذرت که خوراک یکسال مرغداری 30 هزار راسی مرغ مادر است، در انبارها بماند.

گهردانه

رنگی توضیح داد:محموله یاد شده به شکل اعتباری ترخیص شده و مدت زمان عرضه کالاهایی که به شیوه اعتباری ترخیص می‌شوند هفت روز است؛ از گمرک اخطاریه برای متروکه اعلام شدن کالا دریافت شده و تاکنون موفق به رفع اشکالی سامانه بازار گاه که منجر به رؤیت نشدن مجوز مربوطه است، نشده ایم.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: بروکراسی و اشکال های سامانه بازار گاه موجب شده تا تولیدکنندگان صنایع دام و طیور و نیز مصرف کنندگان نهایی کالا و واردکنندگان ضرر و زیان‌های بسیاری را متحمل شوند، اما همچنان انگشت اتهام برای بر هم خوردن تنظیم بازار نهاده‌های دامی به سمت واردکنندگانی گرفته شود که گرفتار مشکلات فرآیند توزیع کالا در بازار هستند.
به گفته رنگی، اکنون شرایط به نحوی است که کالاهای اساسی تأمین ارز شده و یا آن بخش که واردکنندگان به دنبال ترخیص اعتباری هستند، امکان توزیع به موقع را ندارند و بر همین اساس چنانچه واردکنندگان معطل دریافت مجوز توزیع کالا از وزارت جهاد کشاورزی شوند به دلیل از دست رفتن مدت زمان قانونی کالاهای آنها متروکه اعلام می‌شود و چنانچه بخواهند کالا را بدون اخذ مجوز از گمرک ترخیص کنند که اموال آنها در لیست کالای قاچاق قرارگیرد. ضمن اینکه امکان ترخیص کالا بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد وجود ندارد.
به گزارش فصل تجارت، براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و 700 تومان، دانه سویا سه هزار 100 تومان و کنجاله سویا سه هزار و 200 تومان تعیین شد.
در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت در بازار آزاد بیش از چهار هزارتومان و کنجاله سویا بیش از 16 هزارتومان است.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com