افزایش قیمت تخم‌مرغ با وجود کاهش قیمت عمده‌فروشی

افزایش قیمت تخم‌مرغ با وجود کاهش قیمت عمده‌فروشی
در حالی که مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار از کاهش 600 تومانی قیمت هر شانه تخم‌مرغ به صورت عمده‌ای خبر می‌دهد قیمت فروش این فرآورده پروتئینی در بازار مصرف بیشتر از نرخ‌های مصوب و حدود 9 تا 10 هزار تومان است.
هفته گذشته قیمت تخم‌مرغ در ستاد تنظیم بازار مورد بازنگری قرار گرفت و مقرر شد تا هرشانه آن در بازار مصرف به 8500 تومان برسد اما در حالی که هدایت اصغری مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار از کاهش 300 تومانی قیمت خرید هر کیلوگرم تخم‌مرغ در مرغداری خبر می‌دهد گویا هنوز مغازه‌داران خیال کاهش و منطقی کردن قیمت این محصول را ندارند و تخم‌مرغ شانه‌ای 9 تا 10 هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.
طی ماه‌های گذشته تخم‌مرغ در بازار داخلی قیمت با ثباتی را تجربه نکرد که البته مرغداران علت آن را افزایش نهاده‌های تولید می‌دانند که بیش از 70 درصد در هزینه‌های تمام شده آن‌ها تاثیرگذار است.
هدایت اصغری در این باره گفت:‌ قیمت تخم‌مرغ در بازار مصرف بالاتر از تفاهم صورت گرفته است اما بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده در هفته‌های گذشته اتحادیه‌های مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار آمادگی دارد تا با توزیع این فرآورده‌ی پروتئینی به قیمت مصوب شانه‌ای 8500 تومان در سراسر کشور بازار تخم‌مرغ را متعادل کند.
وی افزود: قیمت تخم‌مرغ از سال گذشته تاکنون با نوسانات بسیاری مواجه بوده اما طی ماه‌های اخیر هزینه‌های تولید و قیمت نهاده‌ همواره رو به افزایش بوده و قیمت این فرآورده‌ی پروتئینی نسبت به هزینه‌های آن ثبات مناسبی داشته است.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار گفت:‌ علی‌رغم این که بر اساس قیمت‌های مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ باید 4100 تومان در مرغداری فروخته شود قیمت خرید این فرآورده‌ پروتئینی از مرغداران با کاهش 300 تومانی مواجه شده که باید صادرات و ذخیره‌سازی این محصول افزایش یابد تا مرغداران پیش از این متضرر نشوند.
اصغری افزود: از ابتدای امسال تا کنون به طور متوسط ماهانه 7500 تن تخم‌مرغ صادر شده اما روند صادرات این محصول در سال 92 باید به گونه‌ای ادامه یابد تا میزان صادرات تخم‌مرغ به 100 هزار تومان برسد.
وی خاطر نشان کرد:‌ بازارهای صادراتی تخم‌مرغ کشورهای مانند عراق، افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، گرجستان، کویت، بحرین، امارات و عمان هستند که باید بتواند نیاز خود را از ایران تامین کنند در غیر این صورت به دیگر کشورهای تولید کننده در منطقه مراجعه می‌کنند اما ایران می‌تواند با مدیریت مناسب تولید مازاد خود، صادرات تخم‌مرغ را به گونه‌ای هدایت کند تا بازارهای صادراتی این محصول از بین نرود.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com