افزایش سرسام آور تولید به دنبال کاهش قیمت مرغ

افزایش سرسام آور تولید به دنبال کاهش قیمت مرغ
افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید و کاهش قیمت مرغ اجازه نمی‌دهد تا مرغداران همانند سایر تولیدکنندگان با آرامش خاطر به تولید بپردازند.
هنوز از ماجرای تعادل قیمت جوجه یکروزه پس از افزایش نامتعارف نرخ چیزی نگذشته است که دوباره نوسان سایر نهاده‌ها برای مرغداران دردسر ساز شده است.
افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید، نبود تقاضا و کاهش قیمت مرغ یک دم مرغداران را رها نکرده و اجازه نمی دهد که آنها همانند سایر تولیدکنندگان با آرامش خاطر به تولید بپردازند.  البته ناگفته نماند که قدرت خرید خانوارها با نرخ‌های کنونی محصولات پروتیینی، هیچ سنخیتی ندارد و هر سال دریغ از پارسال.
براساس گزارش های میدانی یکی از بازنشتگان می‌گوید: ماهانه تنها یک میلیون و 300 هزارتومان حقوق بازنشستگی دارم که با این وجود توان خرید 200 تا 400 هزار تومان محصولات پروتیینی را ندارم و کاهش و افزایش قیمت به حال اقشار ضعیف تفاوتی ندارد.
 یکی از فروشندگان این صنف می‌گوید: در یک ماه اخیر با وجود کاهش نسبی قیمت مرغ ، بازار تعریفی ندارد و تنها پس از واریز یارانه ها فروش تا حدودی رونق می‌گیرد.
بررسی قیمت مرغ از مغازه های سطح شهر حاکی از آن است که نرخ هر کیلو مرغ 7 هزار و 500 تا 8 هزار ، فیله مرغ 17 هزار ، ران مرغ با کمر 6 هزار و 800، سینه 15 هزار تومان به فروش می رسد.
محمد یوسفی رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از افزایش قیمت نهاده‌ها خبر داد و گفت: در هفته اخیر قیمت هر کیلو ذرت 25 و سویا 12 درصد افزایش یافت.
وی نرخ فروش هر کیلو مرغ زنده به صورت نقدی را 4 هزار و 700 تومان اعلام کرد و افزود: امروز قیمت هر کیلو مرغ آماده به طبخ در میدان بهمن 6 هزار و 300 و در غرفه های میدان میوه و تره بار 6 هزار و 600 تومان است.
یوسفی نرخ منطقی هر کیلو مرغ برای مصرف کننده را 8 هزار و 500 تومان دانست و بیان کرد: البته ستاد تنظیم بازار حداقل نرخ هر کیلو مرغ آماده به طبخ را 7100 و حداکثر 7800 تومان اعلام کرد که نرخ های کنونی کمتر از نرخ مصوب است.
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: قیمت مرغ در روزهای اخیر تا حدودی در بازار افزایش یافت و هم اکنون مرغداران به نقطه سر به سر رسیدند، در حالیکه  با عرضه مرغ به قیمت 3 هزار و 700 تومان در هفته های اخیر مرغداران در فروش هر کیلو مرغ هزار و 700 تومان زیان کردند.
به گفته وی خرید مرغ مازاد مرغداران تا حدی از روند نزولی قیمت جلوگیری کرد.

افزایش 150 تومانی قیمت ذرت و سویا در هفته اخیر

محمد علی کمالی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی اظهار کرد: در هفته های اخیر قیمت مرغ با افت قابل توجهی روبرو بود که مجدد از اواخر هفته گذشته نرخ مرغ در بازار بهبود یافت.
وی نرخ فروش نقدی هر کیلو مرغ زنده را 4 هزار و 500 و مدت دار را 4 هزار و 800 تومان اعلام کرد و افزود: امروز نرخ هر کیلو مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 6 هزار و 650 تومان و خرده فروشی 6 هزار و 950 تومان است.
کمالی ادامه داد: با توجه به افزایش نرخ نهاده‌ها و بالا بودن قیمت جوجه یکروزه نرخ منطقی هر کیلو مرغ برای مصرف کننده 8 تا 8 هزار و 100 تومان بوده، در حالیکه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب را 7100 تا 7700 تومان اعلام کرده است.
این مقام مسوول کاهش تقاضا بعد از ایام محرم و همچنین قدرت خرید خانوار و اتخاذ تصمیمات واسطه ها را دلیل اصلی کاهش چشمگیر قیمت مرغ دانست.
وی نرخ کنونی قیمت هر قطعه جوجه یکروزه بسته به نژادهای مختلف را 1700 تا 1950 تومان را اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی قیمت مرغ در بازار، نرخ هر قطعه جوجه یکروزه نباید از 1600 تومان، بالاتر باشد.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه در دو هفته اخیر قیمت هرکیلو ذرت و سویا 150 تومان افزایش یافت، گفت: اکنون هر کیلو ذرت برزیل با نرخ هزار و 5 و سویا هزار و 785 تومان به مرغدار تحویل داده می شود.

مرغ ها روی دست مرغداران ماندند
مهدی یوسف خانی رییس اتحادیه پرنده و ماهی  با بیان اینکه مرغ تولیدی روی دست مرغداران مانده است، اظهار کرد: کاهش شدید تقاضا در برابر ازدیاد عرضه، روند نزولی قیمت و زیان مرغداران را به همراه دارد.
وی نرخ هر کیلو مرغ زنده را 4 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت: مازاد تولید و  باقی ماندن مرغ روی دست تولیدکنندگان موجب شد که آنها از فروش مرغ ، سودی عایدشان نشود.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com