افزایش تولید گوشت مرغ و نبود تقاضا در بازار

افزایش تولید گوشت مرغ و نبود تقاضا در بازار
عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور گفت: 24 هزار واحد مرغداری در کشور وجود دارد و تولید بیش از دو میلیون تن است اما به دلیل نبود تقاضا در بازار، روزانه شاهد کاهش قیمت هستیم.
محمدحسین زمانی‌راد در گفت‌​وگو با ایسنا در خوزستان، اظهار کرد: صنعت مرغداری گوشتی کشور با رشد سریع در دو دهه اخیر شاهد شکوفایی بی نظیری در تولید بوده که یکی از برنامه‌های این صنعت، افزایش سرانه مصرف از شش به 25 کیلوگرم است.
وی افزود: در دهه گذشته سیاست تولید، اشتغال، افزایش بهره وری و راندمان منجر به واگذاری پروانه‌های تاسیس فراوان یا بازسازی و نوسازی صنعت مرغداری گوشتی شد که به بهره برداری رسیدن این موج عظیم، امکان ایجاد ظرفیت دو برابری تولید را فراهم کرد.
زمانی راد عنوان کرد: عدم کشش بازار مصرف و نبود جذب کافی برای تولید عظیم و گسترده و کاهش قیمت، منجر به نوسان قیمت مرغ در سال‌های اخیر شده که در 95 درصد مقاطع زمانی، تولیدکنندگان را دچار خسارت و ضرر کرده و در پنج درصد مواقع نیز هزینه‌ها و ضرر از طریق جیب مصرف کنندگان جبران شده است.
وی ادامه داد: در هر مقطع زمانی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به نوبت متضرر شده اند و فقط جیب دلالان و واسطه‌ها لبریز شده است. در واقع دلالان و واسطه‌ها تعیین کننده قیمت مرغ در کشور هستند و به دلیل کاهش قیمت بی‌سابقه، اکثر مرغداران سرمایه های جاری خود را از دست داده‌اند و توان تولید به حداقل رسیده است.
زمانی راد گفت: از دولت تدبیر و امید انتظار داریم با توجه به علم و اطلاع همه مسئولین از قیمت تمام شده مرغ و خسارت‌های عظیم صنعت، منابعی برای کمک به تشکل‌های این صنعت در نظر گرفته شود تا بتوان بخش کوچکی از مشکلات را حل کرد و حیات دوباره به صنعت مرغداری گوشتی بخشید.
عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی خاطر نشان کرد: با همه تلاش‌های صورت گرفته معتقدیم برنامه، رایزنی، تبادل افکار یا تصمیم‌گیری‌های جدی‌تری برای کمک به مشکلات صنعت مرغداری نیاز است.
به گفته وی اعضای هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با وجود گذشت دو سال از زمان مسئولیت وزیر جهاد کشاورزی، تاکنون موفق به دیدن وی نشده‌اند و با توجه به اینکهنماینده 24 هزار واحد تولیدکننده مرغ گوشتی در کشور هستیم، دیدار با وزیر و تشکیل جلسه با وی مفید و موثر خواهد بود. 
 
نظرات شما
 •  

  یک مرغدار گفت : ۹۴/۰۳/۲۵

  تنها راه حل این است که مرغداران دست از طمع بردارند با 70 درصد ظرفیت جوجه بریزند و بین دوره ها یک ماه فاصله بدهند

  پاسخ...
 •  

  محمد بالود شرفایی گفت : ۹۴/۰۳/۲۷

  صنعت مرغداری محکی برای توان مدیریتی کشور بود ، که متاسفانه مدیران نتوانستند سربلندخارج شوند.ما فقط یاد گرفته ایم منابع زیرزمینی صادر ، و اقلام مورد نیاز راوارد کنیم.چرا باید اجازه دهیم واحدهایی که با سرمایه ملی و ملت ایجاد شده است ، به مرحله ورشکستگی برسند؟ برای خالی کردن شانه از زیر بار مسئولیت، گاهی سنگ مصرف کننده به سینه میزنیم و گاهی شعار تولید مازاد.مگرمصرف کننده غیر از مرغ اقلام دیگر مصرف نمی کند؟چرا درجای دیگر ( مانندبنزین )خبری نیست؟ اگر مازاداست چرا مانندخیلی ازکشورها صادرنمی کنید؟

  پاسخ...
 •  
  گفت : ...

  وحید گفت : ۹۴/۰۵/۱۷

  آقای یک مرغدار نظر شما مانند این است که به راننده اتوبوس که سعی کرده با مشقت فراوان یک اتوبوس بخرد و امرار معاش کند دستور داده شود که نیمی از صندلی ها را خالی بگذارد.
  اگر با نظر شما کشورمان را اداره کنیم سالنهایی با ظرفیت خالی و تعداد دوره جوجه ریزی کمتر ضایع شدن سرمایه ملی و غیر اقتصادی شدن صنعت طیور را در پی خواهد داشت و این دور از خرد است.

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com