اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور علیه بیماری نیوکاسل در قزوین

اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور علیه بیماری نیوکاسل در قزوین
مهدی جلوخانی اظهار کرد: بیماری نیوکاسل یکی از مسری ترین بیماری‌های ویروسی است که تقریباً همه گونه‌های پرندگان با سنین مختلف را مبتلا کرده و در طیور به شکل عصبی، تنفسی، گوارشی بروز کرده و سرعت انتشار بسیار بالایی دارد و به عنوان یک بیماری محدود کننده صنعت طیور مطرح شده است.
وی افزود: باید توجه کرد که درمان بیماری، در درجه آخر اهمیت قرار داشته و به طور کلی اگر پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل هدف باشد، باید با مدیریت بهداشت و واکسیناسیون در کنار یکدیگر به مورد اجرا گذاشته شود.
جلوخانی بیان کرد: یکی از مؤثرترین راه‌های پیشگیری و مبارزه با شیوع بیماری نیوکاسل، استفاده از واکسن مخصوص است که برای ایمن نمودن طیور در مقابل این بیماری از راه واکسیناسیون، دستور یا برنامه یکسانی وجود ندارد، بلکه در مناطق مختلف با روش‌های خاصی صورت می‌گیرد که در طیور بومی استفاده از واکسن زنده و غیربیماری زای مقاوم به حرارت توصیه می‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد: طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل توسط اکیپ‌های اداره دامپزشکی شهرستان قزوین از ابتدای آذر ماه سال جاری به مرحله اجرا درآمد و تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت تا به این ترتیب درصد بالایی از طیور روستایی شهرستان در برابر بیماری نیوکاسل ایمن شوند.

جلوخانی با اشاره به اینکه ورود تیم‌های دامپزشکی یک روز قبل از ورود به روستا از طریق شورا و دهیاری اطلاع‌رسانی می‌شود از استقبال بالای روستاییان محترم از این طرح در شهرستان خبر داد.
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه پرندگان بومی و روستایی از مخازن مهم ویروس نیوکاسل هستند امیدوار هستیم اجرای این طرح در سطح شهرستان قدم مهم و مثبتی در راستای کنترل بیماری در واحدهای صنعتی باشد.
واکسیناسیون طیور بومی علیه نیوکاسل در سطح همه روستاهای استان قزوین در حال اجرا است.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com