اتحادیه مرغداران: هیچ هورمونی در مرغداری های کشور استفاده نمی شود

اتحادیه مرغداران: هیچ هورمونی در مرغداری های کشور استفاده نمی شود
نائب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: اکنون از هیچ گونه هورمون و دیگر عوامل رشد شیمیایی در پرورش طیور و مرغداری های کشور استفاده نمی شود.
ساسان سروری افزود: استفاده از هورمون در صنعت طیور کشور شایعه ای بی اساس است، چراکه تجویز هورمون رشد در تغذیه مرغ گوشتی برای واداشتن آن به رشد سریع و ناگهانی نه تنها مفید نیست، بلکه زیان آور بوده و توجیه اقتصادی نیز ندارد.
وی غیرقانونی بودن، هزینه زیاد، فقدان تاثیر هورمون و اثرات منفی آن بر عملکرد طیور، شناخت دقیق تر نیازهای غذایی طیور و اصلاح ژنتیکی را از دلایل عدم استفاده از هورمون در مرغداری های کشور برشمرد.
سروری بیان کرد: پیشینه استفاده از هورمون در دامپزشکی مربوط به کشورهای اروپایی و آمریکایی در گذشته است که برای پرورش نشخوارکنندگانی مانند گاو و گوساله کاربرد داشته است.
به گفته وی، برخی بر این تصورند که اگر جوجه ها در عرض مدت کوتاهی خوب رشد کرده و تبدیل به مرغ می شوند، پس حتما از هورمون استفاده می شود و حال آنکه دلیل این موضوع اصلاح ژنتیکی و تغذیه مناسب در فرآیند پرورش طیور است.
قائم مقام رئیس اتحادیه مرغ گوشتی خراسان رضوی بیان کرد: به دنبال پیشرفت های علمی در زمینه اصلاح ژنتیکی در طول چند دهه گذشته، طول دوره پرورش جوجه های گوشتی برای دستیابی به وزن دو کیلوگرمی، از ۷۰ روز به ۳۵ روز کاهش یافته است.
سروری با بیان اینکه استفاده از هورمون رشد هزینه بالایی می برد، افزود: اگر یک میلی گرم هورمورن رشد به هر جوجه تزریق شود، هزینه آن از ارزش یک مرغ به تنهایی بالاتر خواهد بود، لذا هورمون رشد در پرورش طیور توجیه اقتصادی ندارد.
وی در ادامه گفت: از سوی دیگر برخی از مردم فرق آنتی بیوتیک با هورمون را نمی دانند و عرضه مرغ بدون آنتی بیوتیک در برخی فروشگاهها، این تصور غلط را ایجاد کرده که سایر مرغهای تولیدی دارای هورمون هستند.
وی خاطرنشان کرد: مرغ بدون آنتی بیوتیک مرغی است که از هیچ نوع دارو و آنتی بیوتیکی در پرورش آن استفاده نمی شود.
سالانه حدود دو میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود و استان های اصفهان، مازندران و خراسان رضوی دارای بیشترین ظرفیت تولید مرغ گوشتی کشور هستند.
 
نظرات شما
 •  

  دینی گفت : ۹۴/۱۱/۰۶

  کاش می شد تو یک برنامه تلوزیونی برای مردم اطلاع رسانی کنیم که هیچ هرمونی در پرورش طیور و مرغداری های کشور استفاده نمی شود.

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com